Gorący oddech pustyni

Wydawnictwo: Czytelnik
opowiadania, zło, Włochy
Agnieszka

W opowiadaniach z lat 1993-95, zebranych w tym tomie, autor kontynuuje nurt metafizyczny zapoczątkowany przed laty opowiadaniem ''Wieża''. Pisarz wiele uwagi poświęca w nim refleksji nad kondycją człowieka. Zawsze fascynowały go ukryte zakamarki duszy ludzkiej, a wyzwanie stanowiła jej ''ciemna'' strona. Ale nawet tam, gdzie autor opisuje ''zniewalająco urodziwe twarze zła'', w jego utworach obecny jest inny, zagadkowy wymiar, wychodzący poza doczesną rzeczywistość.
Nominacja do Nike 1998

Aleksandra | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Uwielbiam opowiadania Grudzińskiego. Czytałam je po raz pierwszy kilkanaście lat temu. Z przyjemnością odświeżyłam sobie pamięć.

Pafnucy | 2010-09-12

Znakomity tom prozy Herlinga-Grudzińskiego. Opowiadania są różnego kalibru, ale łączy je to, co u tego autora jest najlepsze: metafizyczna nuta. Przemijanie, mieszanie sfery sacrum i profanum, otwartość na rzeczywistość, która rozpościera się pod powierzchnią zdarzeń. Wielki, niezależny i autentyczny pisarz, jakże daleki od obecnego polskiego establishmentu literackiego.

Olaf | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Wybitna, bo będąc połączeniem odrębnych teksów, mimo tego, tworzy spójną całość. Ostatnio Grudzińskiego w liceum czytałem. Było to przeszło 11 lat temu i tak jak wtedy swoja Syberią, tak tu swoimi "akcjami" powalił mnie, wzruszył i rozkręcił. Bardzo dobra książka. Polecam.

Grzegorz Jagosz | 2016-02-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2016

Wysmakowana, wysublimowana proza metafizyczna. Porusza, zmusza do myślenia, nie daje spokoju. Drąży ścieżki nieodkryte, próbuje rozjaśnić "jądro ciemności". Zbiór opowiadań, których mottem przewodnim jest śmierć, prowokuje do rozmyślań nad istotą ludzkiego losu. Prawie każde opowiadanie to małe arcydzieło. Wybitne! Dla ginącego plemienia poszukiwaczy "innego wymiaru".

Ruda | 2011-02-13

Dla osób, które lubią opowiadania. Długie i niezwyczajne.

Lukrecja | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017