Książka jest zapisem rozmów z Agnieszką Osiecką. Autorka opowiada o domu rodzinnym i dzieciństwie, o rodzicach: neurotycznej, despotycznej matce i wspaniałym ojcu, Wiktorze Osieckim, sławnym pianiście, który był dla niej wzorem człowieka i artysty i któremu przez całe życie pragnęła dorównać. Wspomina studia na Uniwersytecie Warszawskim i w łódzkiej Filmówce, kiedy to przeżywała pierwsze miłości i nawiązywała przyjaźnie. Opowiada także o niezbyt udanych początkach pracy dziennikarskiej i wspaniałych latach w Studenckim Teatrze Satyryków (STS) w Warszawie wtedy powstały jej pierwsze wiersze i piosenki. Obszerne fragmenty książki zajmuje krytyczny opis ówczesnej rzeczywistości politycznej, życia społecznego i artystycznego. Na tym tle Osiecka snuje refleksje na temat życia, jego sensu i wartości, przemijania, a także roli twórczości. Pozwala to uważnemu czytelnikowi lepiej zrozumieć dorobek artystki, w którym znajduje odbicie jej bogate i niełatwe życie.

Bianka | 2015-11-03
Przeczytana: listopad 2015

Mam w ręku wydanie z 1993 r. Właśnie skończyłam czytać i uśmiecham się do zdania zamieszczonego na samym końcu:

„ Kiedy patrzę na swoje życie, to owszem, grzebię się w przeszłości, ale przede wszystkim ciekawa jestem co będzie dalej. Te czasy są jak pasjonująca książka. Co będzie dalej?”
Agnieszka Osiecka (1936-1997).

To pewnie przejaw tej dwoistości duszy, umysłu, którą u siebie tak mocno akcentuje. Bo to taka afirmacja życia, ale zabarwiona jakąś melancholią (wie to każdy, kto choć trochę się zanurzy w tę lekturę). Czy to czemuś przeszkadza? Nie sądzę. Paleta nabiera barw. Raz jaśniejszych, raz ciemniejszych. Robi się po prostu ciekawie.
Co to za książka? „zewnętrzna” - mówi Osiecka. Tę „wewnętrzną” trzeba jeszcze spisać. Czternaście wieczorów i czternaście dialogów. Tak – dialogów. Czyżby znowu przejaw dwoistości? Tak na marginesie: to całkiem niezła forma – dzięki temu bardzo lekko się to czyta. W gruncie rzeczy to po prostu zbiór wspomnień – o rodzicach, przyjaciołach,...

mietek112 | 2014-07-08
Na półkach: Z 2014 roku, Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2014

Lubię twórczość Agnieszki Osieckiej i muszę przyznać, iż z ciekawością sięgnąłem po tę pozycje. Jestem zachwycony nią. Przeniosła mnie ona w lata 50 i 60 XX wieku, pozwalając poznać świat artystów tamtego okresu. Mam wrażenie, zę Agnieszka Osiecka mało w niej opisuje siebie. Mam lekki niedosyt.
Próbowałem umieścić w opisywanym, w tej książce, czasie historię relacji A.O. z Jeremim Przyborą, opisaną tak szeroko w Książce "Listy na wyczerpanym papierze", ale nie udało mi się ;)

Polecam gorąco.

Dominika Pawelec | 2011-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2011

„Rozmowy w tańcu” to czternaście wieczorów z poetką, czternaście wywiadów.
Całość to wywiad-rzeka, po prostu zapis wspaniałej rozmowy. O wszystkim.
Poznajemy bardzo subiektywne spojrzenie osoby, która jest inteligetna, obyta w świecie, piekielnie oczytana, doświadczona.
Po prostu - ujmująca.
Ma zdanie na każdy temat, bez względu czy mówi o piciu wódki czy o francuskiej filozofii. Czyta się tą książkę bardzo szybko, z jednego prostego powodu: to tak, jakbyśmy siedzieli w fotelu a naprzeciw nas siedziałaby tak interesująca, tak ciekawa, zabawna i mądra osoba jaką była Agnieszka Osiecka. Ta konwersacja z pewnością nas nie znudzi.
Swoim specyficznym, ale niezbyt skomplikowanym językiem, potrafi rozbawiać, nawet jeśli mówi o sprawach bardzo poważnych. Absolutnie uwielbiam jej fikuśne zdrobnienia , dla mnie jest ich mistrzynią, to, które zapamiętałam najbardziej to „nędzna kawina”... :)

Mam wrażenie, że jej książki to obraz pewnej zamkniętej już epoki, ale przede wszystkim – obraz...

aguszka | 2014-07-05

Chcę wierzyć, że istnieje reinkarnacja i że w każdym pokoleniu urodzi się choć jedna Osiecka. Bo z nią to jest wszystko tak proste, ona przecinkami potrafi sprawić, że zdanie tańczy. I te rozmowy w tańcu z nią chciałoby się do rana prowadzić i przeklinać, że już świt. To tak, jakby pójść do lekarza i spytać o receptę na życie, a lekarz przepisuje książkę Osieckiej. Może większość nie znajdzie w "Rozmowach w tańcu" recepty na życie, ale zobaczy, jak to robiła Osiecka, ile razy kreśliła na swoje recepcie, ile razy zmieniała dawki lekarstwa i lekarzy.

ania193 | 2012-06-08
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo ciekawe rozmowy. Osiecka w interesujący sposób opowiada o sobie i o swoich przemyśleniach (nt świata, siebie, ludzi, różnych zjawisk...), przygodach... Można bardziej poznać mentalność poetki a także jej przeszłość. Odnalazłam w książce wiele bliskich mi tematów i cytatów, które wryły mi się chyba już na zawsze w pamięć.

MaPaKi | 2013-09-30
Przeczytana: 29 września 2013

Udane historie, niewymuszony humor, o wyczuciu słowa nie wspominam. Trochę mądrości, trochę anegdotek, fragment życia. Warto przeczytać.

Paula | 2012-06-30
Przeczytana: 11 czerwca 2012

"Rozmowy w tańcu" pozwoliły mi odkryć trochę inną Osiecką, choć i tutaj wyraźnie widać, że nie była to kobieta, która dawała sobie 'w kaszę dmuchać'. Podczas tych czternastu wieczorów spędzonych na rozmowie z drugą, nieujawnioną w książce kobietą, dowiadujemy się nie tylko kilku ciekawych rzeczy, na temat życia samej Agnieszki. Wywiady te bowiem, to również kopalnia wiedzy o takich kultowych postaciach PRL-u jak Zbyszek Cybulski, Kalina Jędrusik czy Jerzy Kosiński. Osiecka sypie wspomnieniami z czasów warszawskiego STS-u i kultowego już stolika w "Czytelniku" na ul. Wiejskiej, czy krakowskiej "Piwnicy pod Baranami", w których to miejscach śmietanka towarzyska i intelektualno - artystyczna regularnie spotykała się na rozmowach o sztuce, rzadko polityce. W "Rozmowach w tańcu", poczytamy również trochę o jej podróżach do Nowego Jorku, Paryża czy Moskwy, o zagranicznych znajomych, trochę o córce Agacie, trochę o życiu, o przyjaźniach z aktorkami, o nieodpuszczającej matce i ojcu,...

| 2012-03-05
Na półkach: Przeczytane, Biografie

Baaardzo spodobała mi się ta książka, a konkretniej zbiór wywiadów z panią Osiecką. Przepiękne spojrzenie na czasy, które minęły, na ludzi będących wtedy w sile wieku oraz na samą Agnieszkę.

Pam | 2013-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Uwielbiam jak pani Osiecka sobie tak w spokojny sposób gawędzi sama ze sobą. Super pomysł, dobrze się czyta!

LinaLenko | 2012-05-20
Przeczytana: kwiecień 2012