Ciemne lustra

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Niepewność, niepokój, mrok, dekadencja, zbrodnia. Ciemne strony ludzkiej natury w nieludzkich światach. Jakże trudno zachować tu własne człowieczeństwo, kiedy tradycyjne rozumienie dobra i zła straciło swe pierwotne znaczenie. Kiedy stworzone przez samych ludzi sztuczne inteligencje stają się wszechmocne i zastępują Boga. Kiedy zagubieni w wirtualnych światach ludzie oddalają się od siebie i tracą łączące ich uczucia. Pozostaje konieczna do zapełnienia pustka, demony przeszłości i niepewność jutra.

Wejdź we wszechświat wyobraźni Janusza Cyrana, w którym pod cienką powłoką znanej Ci rzeczywistości skrywają się pulsujące tajemnicami inne światy. Gdzie ludzkie ciała i emocje stają się pożywką dla obcych sił — stworzonych przez nich samych, przybyłych z otchłani czasu lub kosmosu. Gdzie poznanie samego siebie jest równie trudne i niepokojące, jak odkrywanie otaczającego świata. Ścieżka, na którą wkroczysz, zaprowadzi Cię do najgłębszych i najskrzętniej skrywanych zakamarków ludzkiej — i nie tylko ludzkiej — duszy. Do najmroczniejszych tajemnic skrywanych na jej dnie.

Dziesięć opowiadań. Dziesięć odsłon niezwykłych światów. Dziesięć kroków w nieskończoność wyobraźni. Każdy kolejny krok oddala Cię od tego, co znasz i – podobnie jak bohaterowie — tracisz pewność, gdzie kończy się mroczna rzeczywistość, a gdzie zaczyna wirtualny koszmar. Kiedy życie zostaje zastąpione zimnym wyrachowaniem sztucznej inteligencji, a martwi zaczynają się cieszyć nienaturalnym życiem.

Jeśli podejrzewasz, że świat nie jest taki, jaki na pozór się wydaje i pociąga Cię klimat rodem z twórczości Philipa K. Dicka — sięgnij po tę książkę. Jeśli intryguje Cię, gdzie przyszłość przesunie granice człowieczeństwa — przeczytaj tę książkę. Jeśli pasjonuje Cię szukanie odpowiedzi na dręczące, egzystencjalne pytania — poleć tę książkę przyjaciołom, żebyś mógł z kimś o niej porozmawiać.

FomaLermont | 2013-11-21

Tę książkę odnalazłem w bibliotece między takimi hitami polkskiej fantastyki jak "Achaja" czy Cykl Inkwizytorski Piekary. Nie bez powodu wspominam o tych dziełach, gdyż "Czarne Lustra" Janusza Cyrana są równie dobrą prozą, a wydają się być lekko niezauważane.
Większość opowiadań jest osadzona w klimacie cyberpunkowym, powiedziałbym , że wręcz post-cyberpunkowym. Jednak czuć w nich zapaszek antyutopii. Autor umiejętnie kreauje światy, nie upiększa. Jego wizje przyszłości wydają się być bardzo rzeczywiste i prawdopodobne.
Opowiadania jak "Róża Antakrtydy" czy "Behemot" na długo zapadną mi w pamięć. Również jakby oderwane od reszty "Jeruzalem".
Świat w "Ciemnych Lustrach" jest zatrważający. SI stojące nad człowiekime, nazywające same siebie bogami. Relacja Strwórcy i jego Dzieła odwraca się. Człowiek staje sie poddanym własnym tworów, które nawet nakazują mu jak żyć lub dają ukopjenie od świata który sam stworzył. Zaciera się też granica między życiem a śmiercią, skoro można uczynić...

Serafin | 2010-03-29

Jedna z najbardziej niepokojących książek jakie przeczytałem. Zbiór bardzo ciekawych opowiadań ustępujących tylko książkom Lowecrafta i Lumleya.

Ipsylon | 2013-04-05
Na półkach: Przeczytane, Różne, Posiadam

Książka futurystyczna, złożona, dla wielbicieli fantastyki pozycja obowiązkowa.
Osobiście jakoś nie moje klimaty, dlatego tylko 6 gwiazdek.

MrManniek | 2013-05-02

podobało mi się tylko jedno opowiadanie "Polski bigos", reszta jak dla mnie strasznie męcząca

Larysa | 2016-10-18
savara | 2016-09-21