Decathexis

Cykl: Decathexis (tom 1) | Seria: Mroczny Świat
Wydawnictwo: Grasshopper
steampunk, tanatologia, śmierć

W roku 1888, w świecie Kirkegaardu, religią panującą jest Śmierć, której podporządkowano każdy aspekt ludzkiego życia. Właśnie w takich realiach o sens istnienia walczą główni bohaterowie – młody tanatolog Jon Pendergast, człowiek o błyskotliwym umyśle i nieprzeciętnej wiedzy na temat zmarłych, oraz jego dobry przyjaciel, pierwszy szermierz królowej – Tancerz Śmierci, Danse Macabre.

Bohaterowie starają się rozwiązać zagadkę zmarłych, którzy w niewyjaśniony sposób znikają z cmentarzy. Wiele wskazuje na to, że za mroczną tajemnicą stoi tajemniczy Kościół Morii i jego najwyższy kapłan Abaddon La Roche.

Zanurz się w ponury świat Decathexis i dowiedz się, dlaczego trupy lepiej palić, a nie zakopywać w ziemi. Poznaj mroczną tajemnicę sprzed wieków i prastare zło, którego nie pokonają ani półtoraręczny miecz fechmistrza, ani muszkiety żołnierzy Czarnego Hufca.

Nadchodzi Matka Śmierć i wkrótce wszyscy będziemy musieli przeżyć własne DECATHEXIS...

źródło opisu: Wydawnictwo Grasshopper

źródło okładki: Wydawnictwo Grasshopper

Reckless Bastard | 2014-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

6/10 – DOBRA

W królestwie Kirkegaardu od wieków panującą religią jest reprezentowany przez Kościół Morii kult śmierci. Od momentu przejęcia władzy przez młodą królową Geneview, podejmuje ona starania mające na celu ograniczenie wpływów wyznawców tego makabrycznego wierzenia. Taka postawa władczyni sprawia, że co raz częściej dochodzi do tarć pomiędzy nią a najwyższym kapłanem kościoła Abaddonem La Roche'em. W ostatnim czasie w dziwnych okolicznościach z cmentarzy zaczynają znikać zwłoki dopiero co zmarłych ludzi. Wyjaśnieniem tej zagadki zajmuje się inspektor Jon Pendergast, któremu w sukurs przychodzi jego przyjaciel i zarazem najlepszy fechmistrz w królestwie – Danse Macabre. Wspólnie odkrywają, że za tajemniczymi zniknięciami kryje się przerażająca prawda.

W krótkiej przedmowie do tej książki autor przyznał się, że lubi eksperymentować i niniejsza powieść jest efektem takich właśnie literackich doświadczeń. „Decathexis” to pełna czarnego humoru oraz makabry gatunkowa hybryda...

Klakier | 2012-08-22

Rzadko, bardzo rzadko trafia się książka, co do której nie miałbym jakiegoś "ale". Taki już ze mnie czepialski twór, a czepiać się potrafię o naprawdę błahe rzeczy.
Z "Decathexis" mam ten problem, że nie sposób się do niej przyczepić. Idealnie zachowane proporcje, wartka akcja, kapitalne ilustracje, wyraziści główni bohaterowie. I klimat który kładzie na łopatki.
Śmigiel, krótko mówiąc/pisząc, pozamiatał.
W tym gatunku nie znajduję dla tej książki konkurencji, tak na rodzimym podwórku, jak i wśród zagranicznych twórców.
Mam już taki zwyczaj, że bez wyraźnej potrzeby nie sięgam ponownie po książkę już raz przeczytaną, ale... stawiam dolary przeciwko orzechom, że dorwę ją w swoje łapy prędzej niż później.
Absolutny majstersztyk

cykuta | 2011-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Śmigiel igra ze Śmiercią. I w "Decathexis" robi to całkiem... zgrabnie! Wzorem średniowiecznych tancerzy z Danse Macabre bawi się cmentarną tematyką, czyniąc z niej afirmację życia. Niemożliwe? Nie dla polskiego autora! ;)

Bohaterowie powieści żyją w świecie doczesnym, jednak wszystko co robią podporządkowane jest śmierci. W państwie o nazwie Kirkegaard [aluzja do nazwiska egzystencjalisty nieprzypadkowa] kultem, który zdominował życie jest śmierć. Kościół Morii ma silny wpływ zarówno na państwo i jego organy, jak i umysły obywateli. Przywiązał ich do siebie poprzez wiarę oraz popierające ją absurdalne rytuały i nie ma ochoty oddać raz zdobytego poletka. Tymczasem panująca w kraju królowa ma pewne zapędy reformatorskie... które, nawiasem mówiąc, nie kończą się dla niej i jej poddanych najszczęśliwiej. Ale tym komentarzem niebezpiecznie zbliżam się do spojlera, więc może tyle, jeśli chodzi o część fabularną.

Właściwie przez cały czas trwania fabuły Śmigiel w sposób popisowy bawi...

DżejEr | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Decathexis to powieść, w któej czytelnik jest gościem w świecie kultu śmierci. W Królestwie Morii głównym nurtem religijnym jest właśnie oddawanie czci finałowi ludzkiego życia. Łukasz ŚMigiel postawił na realizm w tym wyimaginowanym świecie i nie oszczędził czytelnikowi żadnych szczegółów związanych z tym, co dzieje się z ludzkim ciałem po doknaniu żywota i to mu się jak najbardziej chwali. Autor posilił się także na zarys kobfliktu między władzą a kapłaństwem, które stara się podkopać autortet nowej władczyni. Co więcej, trupy ożywają, a nakowiec Pendergast zostaje zobligowany do przeprowadzenia śledztwa w kwestii tajmeniczych i niebezpiecznych zjawisk od niedawna zachodzących w Morii. Obawiałam się nieco pobieżnej kreacji bohaterów, ale dostałam zadowalająco nakreslone postaci uwikłane w relacje, posiadające przeszłość. Łukasz Śmigiel pisze bardzo przystępnym, ciekawym językiem, ale jego powieść jest niezłą mieszanką gatunkową, którą ciężko przyporządkować do jednej kategorii....

ZadokAllen | 2013-12-18

Naprawdę przyjemna lektura z ciekawie z wykreowanym światem. Fajny klimat tworzy wymyślona przez autora religia panująca w świecie Kirkegaardu. Dokładne opisy świąt i obrzędów, mimo że w większości niesmaczne jednak czyta się je z prawdziwą przyjemnością. :) Książka przesiąknięta dokumentnie trupem i zgnilizną.
Główni bohaterowie zostali całkiem nieźle wykreowani, można poczuć do nich sympatię.
Książka jednak ma jedną wadę, nie za bardzo sprawdza się jako powieść grozy, raczej mało straszy, ale jako lektura fantasy z elementami horroru radzi sobie znacznie lepiej. Szkoda także że ma tak mało stron, do tego pochłania się ją naprawdę bardzo szybko.Czekam na drugi tom!

Fenrir | 2010-03-25
Przeczytana: 25 marca 2010

Łukasz Śmigiel stworzył naprawdę oryginalny świat który wciąga swoim klimatem.

Priebiglis | 2011-06-01

Interesująca powieść Łukasza Śmigiela, z którą warto się zapoznać. Jeśli ktoś z was szuka książki, która "pachnie" śmiercią i nie miał jeszcze styczności z Decathexis, niechaj szybko nadrobi ten błąd.

Galfryd | 2017-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Przyznaję, że podchodziłem do "Decathexis" jak pies do jeża. Zapowiadana przez Autora w dość buńczucznym wstępie mieszanka horroru, powieści przygodowej oraz steampunku wydawała się bardziej ryzykowna niż wybuchowa.

A jednak ! Wypaliło niezwykle udanie - jestem bardzo mile zaskoczony.

W świecie Kirkegaardu - w którym boską czcią otoczona jest Śmierć (zwana Morią) narasta konflikt między postępową królową Geneview a broniącym religijnych tradycji kardynałem de Roche. Spór rozstrzygnąć ma uroczysty pojedynek, który w święto Dies Irae stoczą wystawieni przez obie strony konfliktu szermierze.

W tym samym czasie królewski urzędnik - Jon Pendergast, prowadzi śledztwo w sprawie znikających z cmentarzy ciał zmarłych.

Wkrótce w oddaleniu od stolicy, rozpoczną się ataki hord zombie (rewelacyjne opisy ataków, faktycznie godne Barkera), a do klasztorów przywożone są tajne przesyłki, pełne szczurów.

Wszystkie wątki splatają się w intrygę, której celem jest obalenie władzy. W trakcie...

firanka | 2013-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

Książka niesamowita, dopracowana do perfekcji. W pewnych momentach nie wiedziałam gdzie kończą się realia a zaczyna fikcja literacka. Rewelacyjne połączenie rożnych gatunków, świetnie skonstruowani bohaterowie. Jak już skończyłam czytać to miałam ochotę zacząć od nowa. Tak dużo treści w takiej malej książeczce. No i ilustracje- magia! Polecam!!

Lavdrynka | 2015-08-19

Styl Łukasza Śmigla można spokojnie określić osobliwym, wystarczy spojrzeć na powitanie, jakie nam przygotował w Kirkucie, stolicy Kirkegaardu: mroczne ulice przyozdobione rytualnymi barwami czerwieni, końskie kopyta uderzające o bruk, koła powozu ślizgające się w domyślnym błocie i... mężczyzna srający z mostu do rzeki. Tak, przyznam, że ja byłam zaskoczona taką bezpośredniością w doborze słów. Chociaż czytałam już wiele mrocznych i brutalnych książek, tu jakoś wyjątkowo wywarło to na mnie wrażenie, podobne jak połączenie kostiumu od Chanel i glanów. Na pewno można to nazwać pewną alternatywą, powiewem świeżości (jakże trafny dobór słów droga Ati, w przypadku mężczyzny srającego z mostu), ale - skoro już jestem w klimacie modowym - słowa, jak buty, nie zawsze do wszystkiego pasują. Zmierzam do tego, że nie trzeba używać dosadnych słów, aby wprawić czytelnika w określony nastrój grozy i brudnego, brutalnego świata.

Więcej: http://gexe.pl/ksiazki/art/1917,decathexis