W lipcu 1841 roku w Nowym Jorku znika młoda kobieta. Po kilku dniach jej ciało zostaje wyłowione z rzeki, wszystko wskazuje na to, że popełniono zbrodnię. Policja i mieszkańcy gubią się w domysłach, ślady prowadzą donikąd. Jest tylko jeden człowiek gotów podjąć się rozwikłania zagadki... W mrocznej powieści Joela Rose a wątki fikcyjne przeplatają się z rzeczywistymi, a postaci historyczne kroczą ramię w ramię ze zmyślonymi, prowadząc do rozwiązania łamigłówki. Wojny gangów, hieny cmentarne, wskazówki zawarte w romantycznych poematach, a przede wszystkim groźny i frapujący dziewiętnastowieczny Nowy Jork Kruk to stylowy i błyskotliwy kryminał, od którego trudno się oderwać.

allison | 2012-02-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 21 lutego 2012

Bardzo ciekawa powieść kryminalna, kontynuująca najlepsze tradycje dziewiętnastowiecznej literatury anglosaskiej i łącząca świat literackiej fikcji z elementami historii.

Całej książce towarzyszy pytanie: "Kto zabił Mary?" i wokół rozwikłania zagadki morderstwa koncentruje się akcja. Oprócz tego mamy wątki poboczne - również kryminalne i nie mniej intrygujące.

Od początku z tajemniczą zbrodnią powiązany jest zdobywający sławę pisarz - E. A. Poe, który raz jawi się jako samozwańczy detektyw, raz jako podejrzany w sprawie. Bulwersującej zbrodni poświęca swoje opowiadania i obsesyjnie przez kilka lat śledzi wszystkie tropy.

Postać Poego wnosi do powieści nie tylko kolejne sensacje. Autor wplótł w narrację liczne fragmenty z prozy i poezji pisarza, prowadząc w ten sposób z czytelnikiem literacką grę.

Całość czyta się jednym tchem, niecierpliwie czekając na rozwiązanie zagadki. Poznajemy je na ostatnich stronach i okazuje się ono zaskakujące - jak na porządny kryminał przystało.

Dostałam tę książkę od swojego męża tak bez okazji... bla bla bla.. :)
ok.. dość chwalenia się.. :)

Książka jest świetna! rewelacyjna i trzyma w napięciu. Co prawda więcej gadają niż robią, ale te dialogi są na prawdę bardzo ciekawe i inteligentnie prowadzone.
Panuje w niej chaos i artystyczny nieład, ale to jest dużym plusem, ponieważ przez to jest nieprzewidywalna i zaskakująca. Bohaterowie są bardzo wyraziści, dobrze wykreowani, można ich lubić bądź nienawidzić.
Czuć powiew XIX wieku i bardzo łatwo wczuć się w klimat książki, a klimat to ma niesamowity i wręcz nieziemski. Mroczna historia, która wciąga, intryguje, nie pozwala się oderwać nawet na chwilę.
Bogaty zasób słownictwa, zdania płynne, lekkie i z łatwością pobudzają wyobraźnię, szybko się czyta. Dość oryginalna fabuła (przynajmniej dla mnie) i jestem zachwycona.
I nie ma w niej typowego schematu jaki można spotkać w kryminałach... żeby się przekonać trzeba po nią sięgnąć i przeczytać :)

atimere | 2015-09-23
Przeczytana: 23 września 2015

Bardzo oryginalna książka. Nie jest to klasyczny detektywistyczny kryminał, ale nie da się ukryć, że zalicza się do literatury kryminalnej. Bardzo misternie utkana intryga, urozmaicona takimi postaciami jak Edgar Allan Poe, czy Samuel Colt. Dodatkowym atutem są rzeczowo odwzorowane realia w których osadzona jest książka dzięki czemu czytelnik nie denerwuje się że w XIX w nie czuje się jak w krzyżówce XVIII w z wiekiem XX, co się dość często zdarza w książkach bazujących na realiach historycznych.

nan1989 | 2012-09-30
Przeczytana: 17 września 2011

"Kruk" ma specyficzną atmosferę, a wprowadzenie postaci historycznych i rzeczywistych wydarzeń dodaje tej książce uroku. Podejrzewam, że fani Edgara Allana Poe będą zachwyceni. Niemniej jednak ta pozycja mnie nie porwała, moim zdaniem zabrakło tego "czegoś", czego oczekuje się od stylowych kryminałów, a mianowicie zawiłej intrygi i atmosfery niepewności. Poza tym drażni mnie styl Rose'a - autor raz pisze w czasie przeszłym, a raz w czasie teraźniejszym, co mnie osobiście bardzo działało na nerwy. Nie podobało mi się również, że pan Rose przypisał autorstwo cudzych utworów swoim bohaterom. Co do samych bohaterów, to nie mam się do czego przyczepić, gdyż są doskonale dopracowani i nieschematyczni. Na szczęście!

molarnia | 2012-05-17
Przeczytana: 2011 rok

Muszę przyznać, że książka jest naprawdę ciekawa. Rose stworzył interesujących bohaterów, sama fabuła jest zaskakująca i co ważne znajdują się w niej zwroty akcji przez co lektura jest samą przyjemnością. Zakończenie mnie samą dotknęło i długo nad nim rozmyślałam...

Yumeka | 2014-05-11
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Nie zdawałam sobie sprawy, że może istnieć tekst pisany (prócz gazet i niektórych lektur szkolnych), którego czytanie przypominałoby pływanie po powierzchni, byłoby istną katorgą i naprawdę trudnym sprawdzianem wyobraźni. A nawet, jeśli się na takie już natknęłam, to żadne nie przebija "Kruka".
Narracja przypomina względnie fabularyzowane raporty policyjne, opisy są drętwe i bez emocji - żadnych emocji przez to nie wzbudzają. Postaci służą jedynie przytaczanym faktom, zamiast je przynajmniej tworzyć. Każde zdanie jest testem wytrzymałości, każda kropka skłania ku złudnemu podszeptowi "dokończysz później" i odłożenia książki.
Szczerze zdumiewa mnie, jak to możliwe, że autor mimo wielu lat (jeśli się nie mylę, była mowa o przeszło 20-tu) pracy nad powieścią, zwyczajnie nie był w stanie nad nią w pełni zapanować, uczynić jej swoją własną.

Ostatnio zauważam, że połowa książki to taka magiczna granica, na której autor już po prostu musi zostawić wstęp za sobą i przejść do tego, do...

Nifredil | 2012-06-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 26 czerwca 2012

"Kruka" czytało się wygodnie i szybko. Wciągnęła mnie sprawa morderstwa Mary i chciałam wiedzieć, kto za tym stoi. Klimat też niczego sobie. Nie sądzę jednak, żeby ta lektura szczególnie zapadła mi w pamięć.

jabajbaj | 2017-02-03
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 02 lutego 2017

Bardzo długo nie byłam przekonana do tej pozycji. W końcu już tyle razy nacięłam się na współczesne powieści, które reklamowano jako stylowe, że nie miałam ochoty na kolejny zawód. Ostatecznie się przełamałam i okazało się, że był to istny strzał w dziesiątkę!
Generalnie jako kryminał nie jest to może żadne cudo. Rzekłabym wręcz, że cała zagadka, wokół której toczy się fabuła wcale nie jest taka ważna. Ostatecznie zresztą to nie żadne szukanie śladów jest tu ważne. Owszem, główny bohater usilnie stara się ją rozwiązać i problem ten dręczy go nieustannie, lecz jednocześnie o wiele więcej uwagi poświęca się innym sprawom. Gdzieś tak od połowy na główny plan wysuwa się postać E. A. Poego, początkowo ukryta bardziej w cieniu. I wtedy też jego miejsce w tle zajmuje sama zagadka - cały czas obecna, ale jakby mniej widoczna.
Mimo wszystko nie czuję się tym zawiedziona. Dostałam bowiem powieść z fantastycznym klimatem, którą mogę z czystym sumieniem opisać jako -a jakże - stylową. Choć...

yoda6969 | 2016-01-25
Przeczytana: 2015 rok

Jeden z najgorszych kryminałów jakie przyszło mi czytać. Do kupna zachęciła mnie cena (8,99zł to wedlug mnie rozsądna cena). Z początku starałam się przekonać do tego mówiąc sobie "zaraz się rozkręci", "coś przecież musi się stać". Niestety mimo tych zachęt nie udało mi się "zmęczyć" tej książki do końca. Momentami w ogóle nie wiedziałam co się dzieje, gdzie jestem. Jeżeli któś lubi się męczyć przy czytaniu to może sięgnąć po ten tytuł. Jaki z tego morał? Nie kupować zbyt tanich ksiazek, cos musi byc z nimi nie tak :D

Calamitas | 2014-09-14

Z kryminałem ta książka nie ma za wiele wspólnego. Oczywiście jest trup (a nawet kilka) i śledztwo, ale mam wrażenie, że nie o to w tej książce chodzi. Powieść robi wrażenie raczej pewnej gry literackiej, a to za sprawą bardzo istotnej dla fabuły postaci, czyli Edgara Allana Poe. Sylwetka tego fascynującego twórcy jest odmalowana barwnie i, jak mi się wydaje wiernie: Edgar jest szalony, niespokojny, natchniony i nawiedzony. Ogromny plus należy się autorowi również za oddanie klimatu epoki.

Dorwać Jiro!
    Joel Rose, Anthony Bourdain, Langdon Foss, José Villarrubia