Kruk

Joel Rose Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2008-01-01
2008-01-01

Okładka książki Dorwać Jiro! Anthony Bourdain, Langdon Foss, Joel Rose, José Villarrubia
Dorwać Jiro! Anthony Bourdain, L...
Okładka książki Hungry Ghosts Anthony Bourdain, Joel Rose
Hungry Ghosts Anthony Bourdain, J...

Mam poczucie zmarnowanego czasu. Choć książka zaczyna się interesująco, to dalej idzie coraz marniej. Niestety, ale sam Edgar jest tu przedstawiony bardzo negatywnie. Całe te jego losy raczej zniechęcają do sięgnięcia po jego twórczość.

Choć pierwsze strony były dla mnie trudne do przyswojenia ze względu na charakterystyczny język (przyznam, że tłumacz świetnie go oddał),to z każdym kolejnym rozdziałem książka wciągała mnie coraz mocniej. A zakończenie było naprawdę rewelacyjne!
W związku z faktem, że jednym z bohaterów Rose uczynił Edgara Allana Poego, wielokrotnie nawiązywał do jego twórczości oraz naśladował charakterystyczny dla pisarza język. To - a zwłaszcza ów język - nadał kryminałowi charakteru. Plus również za postać starego detektywa - ni to Poirot, ni Holmes, ni Columbo :) Wzbudzał moją sympatię.

Książka pisana jest specyficznym, stylizowanym na epokę, językiem, który jednak jest dla mnie niezwykle irytujący. Archaizmy są użyte trochę bez ładu i składu, jakby to była parodia epoki. Nie wiem czy to wina autora czy tłumaczenia.

Zabierając się za tę książkę liczyłem na solidny kryminał w realiach XIX wiecznego Nowego Yorku. Stwierdzam, że się przeliczyłem. Początek zapowiada się na soczysty kryminał i na zapowiedzi się kończy. Nie wiem jaka byłą wizja autora czy książka miała być kryminałem czy dokumentem o Edgarze A. Poe.

„ Krukiem „ zainteresowałam się trochę z powodu skojarzenia z filmem pod tym samym tytułem, z którym tak na marginesie ta książka nie ma nic wspólnego. Zaintrygowała mnie też okładka oraz wzmianka, że Joel Rose jest pisarzem i scenarzystą seriali kryminalnych takich jak „ Miami Vice „ czy „ Kojak „ , które w mojej pamięci się dobrze zapisały oraz kolejna informacja, że to klasyczny kryminał w stylu retro.
Przystąpiłam do czytania z dużym entuzjazmem i bardzo pozytywnym nastawieniem, gdyż bardzo lubię książki kryminalne w takim stylu. W trakcie lektury mój zapał niestety zgasł i pojawiły się mieszane uczucia. Poczułam się lekko oszukana i zawiedziona bo liczyłam na grozę a może nawet na szczyptę magii i humoru a dostałam coś czego w ogóle się nie spodziewałam.
Książka jest zbyt długa , a akcja toczy się leniwie. Połączenie postaci fikcyjnych z autentycznymi wymagały ode mnie uważnej lektury , maksymalnego skupienia i zgadywania, które z wątków mają związek z rzeczywistymi faktami, a które zaś są wynikiem pisarskiej wyobraźni autora. Rose nie tylko wplótł w fabułę liczne nawiązania do twórczości Poego ( to stąd wziął się pomysł na tytuł powieści ),ale i samego pisarza uczynił jednym z głównych bohaterów swojej historii.
Jest to opowieść o realnym człowieku, który wzbudził we mnie raczej antypatię. Z jednej strony walczy o fundusze dla chorej żony, zakochując i odkochując w innych kobietach a z drugiej zaś pozuje na geniusza i niszczy swoimi recenzjami młodych poetów. Muszę przyznać, że autor wykonał kawał dobrej roboty, ponieważ musiał zapoznać się z całym mnóstwem literatury z tamtych czasów oraz z wszelakim rodzajem informacji, gdyż moim zdaniem bardzo dobrze oddał ducha epoki. Także pani , która tłumaczyła tekst też musiała się nieźle napracować i wniknąć w ten okres aby słowem oraz nawiązaniem literackim oddać właściwy klimat. Wspominam o tym dlatego, że mimo wszystko doceniam całe zaangażowanie autora i wysiłek jaki włożył w napisanie tej książki ale dla osoby takiej jak ja, przeciętnego fana literatury grozy z tamtych lat nie zainteresowanej tym okresem brakowało emocji i była to literatura bardzo trudna w odbiorze. Śledztwo toczące się latami zamiast zakończyć się szybko i sprawnie, przedłużało się w nieskończoność, było nudne i mało interesujące. Pewnie spowodowane tym, że wciąż pojawiały się nowe wątki, plącząc dotychczasowe i ujawniając nowych podejrzanych.
Książka pozostawiła we mnie niedosyt , gdyż szukałam niesamowitości i wybitnej zagadki , myślę natomiast , że powieść jest dobrą pozycją dla osób zainteresowanych biografią Poe i jego twórczością.

" Przysięgam - zapewniał - iż po to tylko przyszedłem na świat, ażeby cierpieć. "

Bardzo długo nie byłam przekonana do tej pozycji. W końcu już tyle razy nacięłam się na współczesne powieści, które reklamowano jako stylowe, że nie miałam ochoty na kolejny zawód. Ostatecznie się przełamałam i okazało się, że był to istny strzał w dziesiątkę!
Generalnie jako kryminał nie jest to może żadne cudo. Rzekłabym wręcz, że cała zagadka, wokół której toczy się fabuła wcale nie jest taka ważna. Ostatecznie zresztą to nie żadne szukanie śladów jest tu ważne. Owszem, główny bohater usilnie stara się ją rozwiązać i problem ten dręczy go nieustannie, lecz jednocześnie o wiele więcej uwagi poświęca się innym sprawom. Gdzieś tak od połowy na główny plan wysuwa się postać E. A. Poego, początkowo ukryta bardziej w cieniu. I wtedy też jego miejsce w tle zajmuje sama zagadka - cały czas obecna, ale jakby mniej widoczna.
Mimo wszystko nie czuję się tym zawiedziona. Dostałam bowiem powieść z fantastycznym klimatem, którą mogę z czystym sumieniem opisać jako -a jakże - stylową. Choć poruszamy się także wśród mniej przyjemnej części Nowego Jorku, nie ma tu miejsca na wulgarność. Nie jest sielankowo i przyjemnie, ale jednocześnie autor nie próbuje na siłę wypchnąć na wierzch wszelkie brudy i brutalność opisywanego świata. Jest dokładnie ta, jak być powinno, zaś całość podano nam w całkiem niezłej oprawie językowej. Może nie jest to najpiękniej napisana powieść z jaką miałam do czynienia (zwłaszcza, że czytam dużo klasyków),ale utrzymuje się na naprawdę zadowalającym poziomie, a wśród podobnych sobie, współczesnych dzieł plasuje się na wysokim miejscu.

Niestety nuda nuda i jeszcze raz nuda

Niestety nuda nuda i jeszcze raz nuda

Jeden z najgorszych kryminałów jakie przyszło mi czytać. Do kupna zachęciła mnie cena (8,99zł to wedlug mnie rozsądna cena). Z początku starałam się przekonać do tego mówiąc sobie "zaraz się rozkręci", "coś przecież musi się stać". Niestety mimo tych zachęt nie udało mi się "zmęczyć" tej książki do końca. Momentami w ogóle nie wiedziałam co się dzieje, gdzie jestem. Jeżeli któś lubi się męczyć przy czytaniu to może sięgnąć po ten tytuł. Jaki z tego morał? Nie kupować zbyt tanich ksiazek, cos musi byc z nimi nie tak :D

Bardzo oryginalna książka. Nie jest to klasyczny detektywistyczny kryminał, ale nie da się ukryć, że zalicza się do literatury kryminalnej. Bardzo misternie utkana intryga, urozmaicona takimi postaciami jak Edgar Allan Poe, czy Samuel Colt. Dodatkowym atutem są rzeczowo odwzorowane realia w których osadzona jest książka dzięki czemu czytelnik nie denerwuje się że w XIX w nie czuje się jak w krzyżówce XVIII w z wiekiem XX, co się dość często zdarza w książkach bazujących na realiach historycznych.

Z kryminałem ta książka nie ma za wiele wspólnego. Oczywiście jest trup (a nawet kilka) i śledztwo, ale mam wrażenie, że nie o to w tej książce chodzi. Powieść robi wrażenie raczej pewnej gry literackiej, a to za sprawą bardzo istotnej dla fabuły postaci, czyli Edgara Allana Poe. Sylwetka tego fascynującego twórcy jest odmalowana barwnie i, jak mi się wydaje wiernie: Edgar jest szalony, niespokojny, natchniony i nawiedzony. Ogromny plus należy się autorowi również za oddanie klimatu epoki.

• Kryminały
  • Thriller/sensacja/kryminał