Mistrzyni sztuki śmierci

Amber
2007-01-01
2007-01-01
Maciej Nowak-Kreyer

Bardzo dobra powieść. Trochę przypomina mi Medicusa,ale tylko trochę,bo Medicus to coś niepowtarzalnego. Szczerze polecam.🙂

Świetnie napisana historia średniowiecznej patolog rozwiązującej zagadkę kryminalną. Wspaniałe połączenie humoru i rzeczy przerażających.

Z dalekiego kraju przybywają mistrz sztuki śmierci -kobieta, śledczy Żyd, oraz opiekun-Saracen. Powierzono im rozwiązanie trudnej sytuacji .

Mam inny gust literacki. Czytając trochę mnie znudziła. Trochę romansu trochę dreszczyku. W sumie średnio się czytało☹️

Książkę darzę ogromnym sentymentem. Był to pierwszy kryminał jaki przeczytałam i dzięki niej pokochałam ten gatunek literacki.

Na półkach: , , , , , , , ,

No w końcu udało mi się ją doczytać, ale wchodziła mi strasznie ciężko jakoś - zaczęłam ją czytać jeszcze w lutym i kompletnie mi nie szło. Zrobiłam parodniową pauzę kiedy mi zostało jakieś 30 stron do końca, i musiałam się dosłownie zmusić żeby ją doczytać, bo tak zostawiać książkę przeczytaną w 90% to aż głupio.
Niby powinna mi dobrze wchodzić, bo w sumie ciekawy temat i ciekawi bohaterowie, ale chyba nie nadajemy na tych samych falach. I dałabym jej spokojnie 7/10, gdyby w mniej więcej 2/3 książki nie został wprowadzony wątek romantyczny, borze tucholski, jest wepchnięty na siłę i kompletnie niepotrzebny.

Niby powinna mi dobrze wchodzić, bo w sumie ciekawy temat i...

XII w. Anglia Cambridge ktoś bestialsko morduje czworo dzieci. Oskarżenie pada na zamieszkałych tam Żydów dochodzi do linczu a pozostali żydzi ukrywają się na zamku szeryfa. Król zaniepokojony cała sytuacją prosi o pomoc swojego przyjaciela ten wysyła mu na pomoc Żyda, kobietę oraz Saracena... niezła mieszanka jak na średniowieczną Anglię przpełniona zabobonami i fanatyzmem religijnym. A gdy dodam że ów kobieta to Wezuwia Adelia Rachela Ortese Aguilar, medica Trotula czyli mistrzyni sztuki śmierci to wiele może się wydarzyć.
Na książkę trafiłam przypadkiem szukając jakiś perełek w bibliotece i taką Perełkę znalazłam. Książka znakomita pełna zwrotów akcji, napięcia. Zakończenie zaskakujące. Główna bohaterka niezależna, mądra i odważna, chodź przekładająca pracę nad życie osobiste. W całość autorka wplata romans Adelii i Rowleya Picota, poborcy podatkowego również szukajacego zabójcy, co dodaje nutkę pikanterii całości. Czyta się fajnie. Na pewno sięgnę po kolejne części przygód Adelli, POLECAM.

Tytułowa Mistrzyni Sztuki Śmierci to pochodząca z Salerno Wezuwia Adelia Rachela Ortese Aguilar, medyczka oraz specjalistka od dokonywania sekcji zwłok. Razem z Żydem Szymonem oraz Arabem Mansurem przybywają do Anglii z rozkazu króla Neapolu aby na prośbę Henryka II Plantagenta wyjaśnić sprawę makabrycznych morderstw niewinnych dzieci w Cambridgeshire.
W tym miasteczku bowiem o bestialstwo oskarżono Żydów, dokonano już samosądu a pozostała część społeczności judaistów zmuszona jest od wielu tygodni ukrywać się na zamku szeryfa.
Plantagent chce oczyścić dobre imię Żydów, zważywszy, że to oni płacą znaczną część podatków oraz udzielają pożyczek.
Adelia, Szymon i Mansur wyróżniają się na tle szarego środowiska anglików nie tylko wyglądem ale również sprytem, wiedzą i umiejętnością walki.
Tylko kim jest morderca i dlaczego morduje dzieci?
Podejrzanych jest wiele, motywów jeszcze więcej, czy więc w XII wieku, przy pomocy prymitywnych narzędzi, w towarzystwie zacofanej wspólnoty uda im się rozwikłać zagadkę?

Bardzo fajny kryminał i thriller w jednym, osadzony głęboko w średniowieczu. Początkowo nie sądziłam, że morderstwa tych dzieciaczków popełniał ktoś w ten sposób... autorka mnie zaskoczyła.
Sprawnie poprowadzona intryga, choć zdążyłam już zapoznać się z opiniami innych w stylu "wiedziałam kim był sprawca od początku"! Skoro wiedziałaś to trzeba było nie czytać dalej, po co tracić czas skoro wiesz co się wydarzy?
Też miałam kilkoro podejrzanych, tak samo jak Adelia, aczkolwiek sedna zaczęłam się domyślać na krótko przed poznaniem prawdy. Przyjemnie mi się czytało, podobał mi się też wątek Adelii i Rowleya Picota, taka nutka romantyzmu podczas poszukiwań merdercy.

W tym miasteczku...

Książka "Mistrzyni sztuki śmierci" jest to historia z dreszczykiem, osadzona w średniowiecznych realiach. Klimatem przypomina "Medicusa z Saragossy"- czasy inkwizycji i zmasowanych ataków na społeczność żydowską. Akcja "Mistrzyni..." toczy się jednak nie w Hiszpanii, jak w "Medicusie...", a w Anglii za czasów Henryka Plantageneta.

Tytułowa mistrzyni sztuki śmierci, to średniowieczny odpowiednik dzisiejszego lekarza patologa. Mistrzyni Adelia zostaje wezwana przez samego króla Henryka do Anglii z Solerno, aby rozwikłać zagadkę tajemniczych i bardzo okrutnych śmierci angielskich dzieci, o które społeczeństwo oskarża Żydów. Śledztwo jest skomplikowane i trudne, w dodatku Adelia nie może przyznać się, że jest medyczką, by nie zostać posądzoną o czary.

Książka trzyma w napięciu i momentami można poczuć dreszcze. Polecam!

Tytułowa mistrzyni sztuki śmierci, to...

Kolejna świetna powieść, która wpadła mi w ręce w ostatnim czasie. Na początku, muszę przyznać, byłam do niej nastawiona sceptycznie, bo wydawała mi się zbyt ciężka, a akcja toczyła się bardzo powoli. To co mnie urzekło w tej powieści to świetne zwroty akcji, które wprawiały mnie w różne skrajne emocje, dzięki czemu historia ta nie była nudna. Świetnie wpleciony ten drobny wątek miłosny, ciekawa zagadka do rozwiązania, nieoczywiste postacie no i sposób pisania autorki. Właściwie do niczego nie mogę się przyczepić.

• Kryminał
  • Z historią w tle
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Mistrzyni sztuki śmierci