Cztery uczty jeden świat

Wydawnictwo: G&P
historyczna

Autor książki Mirosław Słowiński próbuje przedstawić ludzi wokół stołu. Stół został ustawiony w centrum świata i ma pomóc ukazać na przestrzeni dziejów rozmaite procesy historyczne, kulturowe i cywilizacyjne powstające w relacji, a właściwie z uzależnienia człowieka i jego życia od jedzenia. Autor opisuje historie potraw i tych, którzy je tworzyli, historie obyczajów, które wzięły swój początek z żywienia. Kreśli portret człowieka, który musi jeść aby żyć. Poszukując żywności wytycza jednocześnie drogi poznania świata. Cztery uczty, jeden świat przedstawia wielkie kuchnie świata, które dzieli bardzo wiele, ale łączy jedno: swą wielkość zawdzięczają z jednej strony latom głodu i niedostatku, z drugiej zaś ich wyrafinowanie i oryginalność ukształtowane zostały przez wysoka kulturę dworską, która przez wieki wpływała na to, co i jak się jadło. W rozdziale Nasze pożywienie po raz pierwszy w naszej literaturze Słowiński przedstawia sztukę kulinarną kanibali. Cenną dokumentację udało się pozyskać z Fiji Museum. Autor przedstawia najciemniejsza stronę natury ludzkiej.Tytułowe Cztery uczty... to Uczta Baltazara, Uczta Trymalchiona, Uczta Kondeusza oraz Uczta burmistrzów z 1900 roku. Różne epoki, różni ludzie łączy ich uczta, jako zwierciadło swoich czasów.

paulineparadiso | 2013-03-12
Sylwia | 2012-12-30