Darkroom

Seria: Europejki
Wydawnictwo: Czarne
Darkroom
literatura piękna

"Kim jest Krystian, pyta dziadek. Moim najlepszym przyjacielem, odpowiadam. Skąd, pyta dziadek. Ze szkoły, z Zagrzebia. Kim są jego rodzice, wypytuje dziadek. Mama jest muzułmanką, tata Serbem, a on jest pedałem, odpowiadam. Niezły kocioł, mówi dziadek i śmieją mu się oczy". "Darkroom" to ironiczny, lekko groteskowy opis współczesnego życia, doskonały portret młodego pokolenia, dla którego,...

"Darkroom" to ironiczny, lekko groteskowy opis współczesnego życia, doskonały portret młodego pokolenia, dla którego, jak mówi jeden z bohaterów, gej Krystian, "życie jest jak darkroom - nigdy nie wiesz, kto i w jaki sposób Cię wydyma, ani też kogo ty wydymasz i jak. Ale to zbyt podniecające, żeby ot tak, poprostu wyjść...". W emigrującą rzeczywistość bohaterów książki wplecione zostały ciepłe, nostalgiczne wspomnienia dawnego jugosłowiańskiego świata.

źródło opisu: Czarne, 2004

źródło okładki: www.czarne.com.pl

Karolina Kułakowska | 2019-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Mam z tą książką ogromny problem, mianowicie,
sama historia wydaje mi się ciekawa, a wykonanie
niestety nie do przyjęcia. Zainteresowała mnie
okładka, opis, nawet sam początek książki.
Niestety, czytałam, gubiłam się w imionach,
w czasach, osobach. Ta pozycja miała potencjał,
ale niestety został zmarnowany tym okropnie
chaotycznym stylem. Stąd też ocena. Doczytałam
do końca tylko dlatego, że taka cienka no i jednak
w jakiś tam sposób mnie to trochę wciągnęło.

| 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Dla tego typu książek powinni stworzyć nową kategorię literacką o nazwie SYF! Oczami wyobraźni widzę taką półkę w każdej księgarni obok poradników napisanych przez celebrities - nie jedną a całą ścianę! To już nawet nie jest dolna półka biblioteczna, a piwnica! Podzielam opinię Dociekliwego_Kotka.

m_ght97 | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017

Jeśli chodzi o jakieś ochy i achy nad formą tej książki, nie ma się czym łudzić; dostajemy do ręki popularny w prozie współczesnej zabieg pisania "rozbitymi", niezwiązanymi ze sobą (na pozór, jeśli patrzymy po kolei i spodziewamy się chronologii) akapitami. Mamy mozaikę fragmentów. Nie pierwszy raz to widzę i nie ostatni.

Poza Andriciem, pierwsza moja "dzisiejsza" powieść o Jugosławii, o Bałkanach. Dobrze traktująca czytelnika, nie było dłużyzn, jakichś niedoróbek, wszystko się składało w dobry kawałek czytadła. Bo tego oczekiwałem od tej książki, dobrej chwili spędzonej przy niedługim tekście zakrapianym wspomnieniami z wojny na Bałkanach, śmiechem i poplątanymi życiorysami.

Nie będę się rozwodzić nad sylwetkami bohaterów, po to się czyta książki, by mieć czasem niespodziankę, Z drugiej strony, by mieć całkowitą niespodziankę, bierze się starą książkę, która nie ma nic napisanego na skrzydełkach ani na okładce. A Jugosławię znamy w Polsce głównie z piosenek projektu Yugopolis...

littlelesssweet | 2014-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2014

kolejna chorwacka literatka na tak dalekiej emigracji, że nawet nie doczekała się profilu na hr.wikipedia.org… taka luźna uwaga

i kolejny pomysł na książkę w formie pamiętnika, tyle, że bez dat. coś się bohaterce przypomina, coś się zdarzyło, coś chce napisać, zapamiętać, powspominać, czasem wyspowiadać się odrobinę. podoba mi się to, że nie wiadomo, kto jest głównym bohaterem, jak w kalejdoskopie zmieniają się narratorzy, a całość utrzymana jest w konwencji kontrolowanego chaosu i wbrew pozorom dość spójna.
w tle odrobina jugonostalgii i niespokojnych dziejów Bałkanów, wyłącznie w dawce niezbędnej dla opisania pewnych teraźniejszych wypadków lub scharakteryzowania postaci.

a z mojej strony kolejny głęboki ukłon w stronę warsztatu Pani Doroty Jovanki Ćirlić.

jednym słowem niezłe.

bromba | 2014-05-03
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

nie jestem w stanie ocenić; chwilami wyśmienite, innym razem nurzące kawałki... Muszę wrócić do tej 'Ciemni', by docenić

Freckle | 2012-09-13
Przeczytana: 03 września 2012

Zabawna opowieść jugosłowiańskiej emigrantki złożona z urywków wspomnień

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: listopad 2010

Literacki fast food najgorszego sortu, banalny, przeciętny i przewidywalny, aż się rzygać chce. Humor jak we wszystkich książkach tego typu, skrzętne omijanie jakichkolwiek problemów, unikanie refleksji, bo po co czytelnika męczyć. I po co to w ogóle powstało?