Pałac Ostrogskich

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska

Tomasz Piątek tworzy świat meandryczny, pokrętny, pełen mrocznych zaułków, podziemnych przejść i zapomnianych budynków. Wspólnym mianownikiem baśniowych (z ducha) i kryminalnych (w efekcie) perypetii bohatera jest tajemnica. Autor, który nie po raz pierwszy sam został bohaterem swojej powieści, kluczy po Warszawie w poszukiwaniu wrażeń, rozlicza się ze swoim heroinowym nałogiem, pakuje się w mniej lub bardziej drastyczne przygody. Szalone wędrówki wyobraźni o wyraźnie narkotycznym zabarwieniu i towarzyszący im przypadkowi, za to chętni do rozmowy ludzie prowadzą go wprost do odpowiedzi na epokowe pytania. Razem z Piątkiem zrozumiemy więc, dlaczego musimy mieszkać w blokach, uświadomimy sobie, dlaczego Słowianie są tacy chamscy, i z przerażeniem stwierdzimy, że Chopina właściwie mogło nie być jednak na całe szczęście dla autora (i dla nas) istnieje Pałac Ostrogskich. Piątek w Pałacu Ostrogskich miesza gatunki, łącząc je stylem zarazem lekkim i barokowym. Po dodaniu odrobiny tak charakterystycznej dla autora złośliwości i ironii, a także niesamowitego poczucia humoru, powstało smakowite danie, które z pewnością okaże się przysmakiem nie tylko warszawskich kuchni.

desaparecido | 2014-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Sobota, niedziela i poniedziałek z Piątkiem... Jest w tej prozie coś wyjątkowego. Czy są to rozważania o naturze uczuć? Spory teologiczne, tajemnice historyczne, lekcje muzyki? Substancje chemiczne i konsekwencje ich zażywania? Zadania i rozwiązania alternatywne? Wielobarwna kolekcja postaci? Dominga? A może to tylko kwestia specyficznej narracji – strumienia świadomości? Tego jeszcze nie wiem. Ale wcale się nie dziwię, że Pałac Ostrogskich dostał nominację do Nike.

"Pałac Ostrogskich" to jakby przeciwieństwo "Heroiny". Piątek pisze o beznadziejności życia narkomana, o jego pracy w odnajdywaniu/okazywaniu/nazywaniu uczuć (wręcz rewelacyjne momenty o znikaniu obrazów czy o rękopisie Benjamina); o dupianych terapiach organizowanych przez ośrodki dla osób uzależnionych; formuje ciekawe i odważne stanowiska, np. że każdy z nas jest narkomanem (tylko w mniejszym lub większym stopniu - i nie jest to bynajmniej próba wytłumaczenia się z jego nałogu), że nasze życie toczy się wijącymi ścieżkami do niesprecyzowanego ściśle celu. Tę książkę tak naprawdę ciężko zrecenzować, każdy odbierze ją inaczej, a może nie odbierze wcale. Polecam przeczytać! Mnie osobiście Pałac otworzył oczy na wiele różnych spraw, chociaż nie usiadłem na ławeczce, którą możemy podziwiać na okładce. Panie Tomaszu, chyba zrozumiałem.

A styl Piątka jest fantastyczny; przyznam, że od razu poleciałem do księgarni po "Morderstwo w La Scali". Ja też jestem narkomanem; gdyby nie...

Sylwia | 2014-02-18

Kupiłam na kiermaszu taniej książki, tylko dlatego, że jak sugerowała nazwa kiermaszu była tania. Za polskimi autorami współczesnymi nie przepadam, ale przeczytałam i o dziwo! rewelacja, od pierwszej do ostatniej strony w jeden wieczór. Bardzo ciekawie autor przeplata kilka historii, które z pozoru, nie pasują do siebie wcale. Opisuje w sposób szczery (na granicy brutalności) doświadczenia nałogowca: co taki człowiek myśli, co czuje, jak żyje, jak widzą go znajomi i rodzina i wreszcie jak on odbiera otaczający go świat. Ciekawe są też wtrącenia :ciekawostki ze świata muzyki i literatury - mnóstwo odwołań do twórczości wybitnych poetów. Książka jest mądra i napisana w sposób prosty, bez zbędnej pretensjonalności. Polecam.

Jadzka | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Książka, której nie umiem porównać do żadnej innej. Jest ona niezwykła, szczera, prawdziwa. Daje wiele do myślenia w kwestii piękna, narkomani, relacji. Uznaję ją za jedna z wyjątkowych i wartościowych książek, które czytałam.

schizma | 2010-05-07
Przeczytana: 22 grudnia 2009

Przez większość czasu trzymam się z daleka od książek współczesnych polskich autorów. Ale czasem po coś sięgam. Na przykład po coś Piątka.

W jego nowej książce można przeczytać dużo o uczuciach. Różnych uczuciach. Sporo tych uczuć pokazywanych jest na przykładzie narkomanów w ośrodkach. Ale im dalej brniemy przez tę powieść, tym bardziej zagmatwana się staje. A może to nie powieść jest zagmatwana tylko ludzkie uczucia?

Czym różnią się uczucia ćpuna od uczuć zdrowego człowieka? Na czym polega uzdrawianie uczuć? Jak można przeobrażać albo przekształcać człowieka o chorych uczuciach w człowieka o uczuciach trzeźwych?

Nie wiem czy ta książka odpowiada na te pytania, ale skłania do refleksji. Nie jest to lektura łatwa, ale warto po nią sięgnąć.

Komaga | 2012-09-10
Przeczytana: 10 września 2012

Nie moja bajka. Kolejna próba przełamania się do polskich współczesnych autorów zakończona rozczarowaniem.

Michał Maliszewski | 2010-09-22
Przeczytana: 2008 rok

opowieść w opowieści. Piątek odsłania siebie po raz drugi.

Przeczytana: 2010 rok

Dość ciekawa do połowy, a potem... jest coraz gorzej

Julia | 2016-10-27
cyklop72 | 2016-06-08