Gady
literatura faktu

Powieść Gady to niezwykle przejmujący, a zarazem wiarygodny dokument zjawiska narkomanii w Polsce. Szczególne są okoliczności jej powstania - została napisana przez dwudziestokilkuletniego człowieka dotkniętego nałogiem, po ostatniej nieudanej próbie leczenia. Pracę przerwała śmierć, dopisując do utworu tragiczną pointę. Pozostała relacja z kilku miesięcy życia, obrazująca najostrzejsze stadia i przejawy nałogu, uderzające autentyzmem świadectwo powszedniego życia narkomana.

Kasia b | 2019-06-03

Pokrywa szarą codzienność tęczą barw, wypełnia pustkę egzystencji i dostarcza sensu życia. Nie zechcesz jej nigdy porzucić, będzie ci stale towarzyszyć tęsknota za nią, strach przed jej utratą, pragnienie więcej i więcej. Prosty sposób, by zasmakować Nieba jeszcze za życia. Problem w tym, że powrót z tej wyprawy często okazuje się niemożliwy, a to, co początkowo zdawało się rajem, odkrywa swoje piekielne oblicze. Dla tej okrutnej kochanki zrobisz wszystko: zdradzisz przyjaciół i siebie samego, będziesz kradł, żebrał i oszukiwał. Od pierwszego razu poprzysięgniesz jej miłość na wyłączność. Zazwyczaj dosłownie dozgonną.
Najlepsza książka o narkomanii jaką czytałam.

Ela | 2018-02-14

Czytałam sporo książek o tematyce uzależnień, ta wstrząsnęła mną najbardziej i to nie dlatego że była pierwszą książką tego typu jaką miałam okazję przeczytać jako bardzo młoda osoba przeszło dwadzieścia lat temu, ale dlatego że pokazuje całą beznadzieję i dramat tego co nałóg robi z człowiekiem w czasach gdy życie samo w sobie było ciężkie. Napisana z brutalnym realizmem, bez szczęśliwego zakończenia. Jedyna książka o zmaganiu się z uzależnieniem od narkotyków do której wracałam już kilka razy i po której popularna "my dzieci z dworca zoo" nie zaskoczyła mnie, nie zaszowowała i po prostu nie wywarła na mnie wielkiego wrażenia.

CAPTCHA | 2018-01-01
Przeczytana: 2016 rok

"Gady" Mirka Sokołowskiego to książka która porusza ogromnym realizmem. To książka która oszczędza tłumaczeń, pokazuje środowisko bez cenzury.
Sięgnęłam po nią po raz pierwszy wiele bo chyba 13 lat temu. Taka niepozorna wydawała się na półce w bibliotece a pochłonęłam ją w trybie ekspresowym.
Opowiada historię młodego narkomana, który jest dobrym człowiekiem i jedyne co w nim słabe to wola. Z każdą kolejną kartką żałowałam że znam finał który chyba celem lepszej sprzedaży wyjawiono na okładce..
Jest to swoista spowiedź człowieka który wie że nie wygra, ale chce by inni uczyli sie na jego błędach. To opowieść o życiu w zdradzie( bo za działkę zdradzi Cię każdy), o stracie najbliższych i o pogodzeniu się z samym sobą.
Po latach kupiłam sobię tą książkę i przeczytałam jeszcze raz. Po raz drugi także mnie poruszył i wiem, że jeszcze nie raz ją przeczytam.
O tyle Mirek będzie żywszy.

Jest w 100% warta przeczytania, szkoda, że jest tak ciężko dostępna..

karola | 2016-05-24

Do przeczytania tej książki zachęcił mnie kolega z uwagi na to kim jest mój wybranek serca. Czytałam oczywiście za małolata "My, dzieci z dworca Zoo" i "Pamiętnik narkomanki", ale dopiero ta książka uświadomiła mi, że każdy uzależniony jest dokładnie taki sam, nieważne od czego uzależniony mechanizm jest dokładnie taki sam. Czytając tą książkę (będąc w sytuacji w jakiej jestem) uświadomiłam sobie dużo błędów które popełniłam,jako nie uzależniona, a tylko chcąca pomóc. Polecam osobom współuzależnionym.

wazka1604 | 2016-04-23

Bardzo dobra książka ku przestrodze

Beatnick | 2015-09-01
Przeczytana: 19 października 2015

Rewelacja.Tak bardzo chciałbym znać prawdziwe nazwisko Mirka, dowiedzieć się czegoś więcej, gdzie jest jego grób.Ktos coś wie? Piszcie!

Mroovkoyad | 2015-06-28

Początek czyta się niemal jak powieść przygodową. Cały czas coś się dzieje i trudno się oderwać od lektury. Jednak im dalej w las tym atmosfera staje się gęstsza. Opisy realiów narkomańskiego życia wprawiają w depresyjny nastrój. Poczucie beznadziei wylewa się ze stron. A ostatnie kilkadziesiąt stron czyta się wręcz z jakimś ciężarem na sercu. Po przeczytaniu ostatniej strony chce się spojrzeć w dal i trwać tak w milczeniu.

Pawel_N | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Tą książkę zakupiłem na allegro podniecając się przy tym jak jakiś małolat. Dokładnie, miałem 17 lat kiedy ją wziąłem z biblioteki. Oczywiście po podszeptach kumpla z którym lubiłem zabuchać to i owo ze szklanej lufki. To było dawno, od 10-12 lat nie palę ani papierosów ani niczego innego, ale ta książka robi ogromne wrażenie. To co mi się najbardziej w tej książce podoba to klimat. Klimat lat 80-tych, czuć słońce na blokowisku, czuć płyty Maanamu i Urszuli (Totalna Hipnoza), widać ś.p. Marię Probosz w tle. Dlaczego? Bo ta książka to idealny materiał filmowy. Z drugiej strony, bardzo niedoceniona, niszowa, nie wiem nawet czy były jakieś wznowienia. Zdecydowanie bardziej polecam od Dzieci Z Dworca Zoo, tutaj czuć ten swojski, nasz klimat. Absolutnie znakomita książka o tragicznym nałogu.

oneofakind | 2014-08-11
Przeczytana: 03 marca 2013

W tej książce nie ma nic wesołego. Wokół szerzy się beznadzieja i śmierć. Wiele spraw, choć wydają się zwyczajnymi, są takie tylko z pozoru. Ludzie spod Bajzla to nie tylko obszarpane ubrania, smród, wymiociny, kłótnie, szarpaniny, oszustwa. To również miłość, śluby, marzenia, przyjaźń, pomoc, litość. Mimo wszystko "dobry świat" jest gdzieś daleko. Oczywiście "dobry świat", który został stworzony przez innych, tych nie rozumiejących problemu, lub nie chcących go zrozumieć. Narkomani bowiem też mają swój "dobry świat", choć ten jest tylko wtedy, gdy odchodzi się spod Bajzla z pełną strzykawką kompotu. Gdy tego nie ma, pojawiają się dreszcze, łamanie w kościach, bezsilność, strach, wściekłość.To wszystko przechodził Mirek. Owszem, miał dni wypełnione radością, gdy była przy nim Agnieszka – niepełnoletnia dziewczyna, której urokowi nie potrafił się oprzeć. Po tych dniach przyszła jednak ciemność, gdy ciężarna dziewczyna przedawkowała. Miał też dni, w których walczył – jak choćby próba...

Katarzyna | 2014-04-17
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Przerażający opis życia codziennego człowieka uzależnionego od narkotyków. Tym bardziej straszny, że pisanie książki przerwała śmierć autora. Lektura zapadająca głęboko w pamięć i serce, zmuszająca do wielu przemyśleń. Gorąco polecam.