Haszyszopenki

Wydawnictwo: W.A.B.
Polska, stan, wojenny

Co to są haszyszopenki? Czy Dzienniki gwiazdowe Lema wystarczą, by oderwać się od ziemi? I czy przed końcem wakacji dojdzie do ostatecznej rozprawy z ormowcem Trzynachą, osiedlowym wrogiem numer jeden? Debiutancka powieść Jarosława Maślanka, to spojrzenie na stan wojenny w Polsce z nowej, zaskakującej perspektywy. Jest rok 1982. Małe przemysłowe miasteczko, którego życie ogniskuje się wokół...

Jest rok 1982. Małe przemysłowe miasteczko, którego życie ogniskuje się wokół zakładów zbrojeniowych i gdzie obficie leje się wytwórnianka Jędrka Pijaka. Maks spędza całe dnie w towarzystwie Wronka. Coraz bardziej okrutne zabawy są dla chłopców jak narkotyk. Ta dziwna przyjaźń jest substytutem rozpadającej się rodziny. Ma stanowić panaceum na zaczepki kolegów w szkole, na powolne karłowacenie ojca, na brak matczynej miłości. Szybko jednak okazuje się iluzją. Jak niemal wszystko na osiedlu przy ulicy Jodłowej, zwanym pieszczotliwie Kurwidołkiem.
W Haszyszopenkach nie ma górników, stoczni i demonstracji, jest senne osiedle i zwykli ludzie, którym polityka nie przesłania świata. Jednak Polska początku lat 80. widziana z perspektywy Kurwidołka nie jest mniej prawdziwa od tej z podręczników historii.

[opis wydawcy]

Seconde | 2015-08-26

"Haszyszopenki" to moim zdaniem książka o szukaniu autorytetów i ukrywaniu swojego prawdziwego "ja" za szczelnie zamkniętymi drzwiami mieszkania. Opowieść o mieszkańcach bloku, żyjących w czasach peerelowskiej rzeczywistości. Są oni nieufni i ukrywają mnóstwo wstydliwych tajemnic: pędzą i sprzedają bimber, zdradzają, mają problemy psychiczne czy niezdrowy pociąg seksualny do dzieci. Jednym zdaniem - byt każdego z mieszkańców to jego osobista tragedia, z którą ciężko sobie samemu poradzić.
Historia opowiedziana jest natomiast z perspektywy małego chłopca, dla którego właściwie wszystkie problemy dorosłych powinny być obce. Ale czy aby na pewno? Każdy z nich dotyka go na swój sposób, a chcąc odreagować, miesza się on w coraz to większe kłopoty.
Zakończenie książki zostawia dużo niedopowiedzeń. Tak jakby autor chciał pozostawić nas z refleksją, czy musi dojść do nieszczęścia, by ludzie zauważyli swoje zachowanie i zmienili je. A może wręcz przeciwnie, wypadek chłopca jeszcze...

kosterz | 2013-07-28

O socjalizacji na tle socjalizmu.

"W betonowych blokach toczyło się życie oficjalne, zgodne z wytycznymi, nabrzmiałe jedynie słusznymi frazesami i jasno określonymi celami. Między drzewami, w krzakach, na polankach, łączkach i zwalonych pniach dębów kwitło życie prawdziwe, nieudawane, osłonięte przed wścibskim, niepowołanym wzrokiem."

Cytowane przeze mnie słowa o binarności świata wypowiada 12letni Max w wakacje 1982 roku, 6 miesięcy po znamiennym wystąpieniu Jaruzelskiego. To ciekawe, że w głowie tego dopiero zaczynającego dojrzewać mężczyzny pojawia się takie rozwidlenie. Jeśli traktować rozum jako "przypuszczenie, w którym doświadczenie pozwala nam uważać dane okoliczności za przyczyny pewnych skutków, których możemy się spodziewać lub obawiać" (Diderot), to chłopak jest w pełni rozumny. Doświadczenia w plecaku zaczynają ciążyć i otaczający chłopca brutalny świat przeistacza go w starego malutkiego.

Gdzie można odnaleźć wolność? Max podejmuje próbę dojścia pieszo na Wyspy...

the_rain | 2011-08-18

Upadłem na kolana... Jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek czytałem, może dlatego, że jest taka zwykła, taka prosta a traktuje o czymś naprawdę ważnym - o naszej chorej potrzebie przynależności, strachu osamotnienia i nienawiści do świata w którym żyjemy. Polecam książkę każdemu kto lubi poczytać o "czymś" co wywodzi się z tego naszego realnego świata.

Annuśka Więckowska | 2014-04-28

Podobała mi się, choć kupiłam ją w ciemno na jakiejś promocji. :3

Aleksandra Biernat | 2013-05-10
Przeczytana: 09 maja 2013

Po przeczytaniu został we mnie niedosyt. Fajnie rozwijająca się fabuła, klimat PRLu. Taka życiowa książka, o problemach w rodzinie, w kraju. Jednak końcówka pozostawia wiele do życzenia. Kończy się szybko, powiedziałabym nawet - byle jak. Wolno, wolno, pach i koniec. Za to właśnie ucięłam gwiazdki. Mimo to, polecam, ciekawa historia.

Corvus Corax | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016