Rosja w łagrze. Świadectwo brawurowej ucieczki z sowieckiego „raju” u progu Wielkiego Terroru 1937 roku

Seria: Karty Historii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8,54 (115 ocen i 25 opinii) Zobacz oceny
10
32
9
31
8
29
7
17
6
4
5
1
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377053164
liczba stron
584
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
joly_fh

Wielka ucieczka z państwa totalitarnego. Przenikliwe świadectwo rosyjskiego systemu opublikowane na 30 lat przed legendarnym Archipelagiem GUŁag. W 1933 roku Iwan Sołoniewicz, wraz z synem i bratem podjęli nieudaną próbę ucieczki z Rosji bolszewickiej. W efekcie trafili do największego wówczas systemu łagrowego – Kanału Białomorsko-Bałtyckiego. Przez dwa lata opracowywali niezwykle pomysłowy...

Wielka ucieczka z państwa totalitarnego. Przenikliwe świadectwo rosyjskiego systemu opublikowane na 30 lat przed legendarnym Archipelagiem GUŁag.

W 1933 roku Iwan Sołoniewicz, wraz z synem i bratem podjęli nieudaną próbę ucieczki z Rosji bolszewickiej. W efekcie trafili do największego wówczas systemu łagrowego – Kanału Białomorsko-Bałtyckiego. Przez dwa lata opracowywali niezwykle pomysłowy plan ucieczki i wreszcie brawurowo dokonali niemożliwego - przechytrzyli „system” i wszyscy trzej z sukcesem przedostali się do Finlandii.
Zapis jest świadectwem demaskującym „komunistyczny raj”, niezrównanym studium rodzenia się bolszewizmu w Rosji i funkcjonowania nowych struktur państwa totalitarnego.
Przedstawione tu losy Sołoniewiczów, historie napotkanych przez nich osób oraz opisy codzienności (zarówno w łagrze, jak i poza nim), dowodzą jak istotne dla ocalenia życia są inteligencja i determinacja.

Książka wydana we współpracy z Ośrodkiem KARTA

 

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2013

źródło okładki: www.dwpwn.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (25)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 221
bafomet | 2019-01-08
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Niesamowita książka! Styl, zawartość, poetyckość i zarazem klarowność przekazu... wszystko genialne!

Dla mnie największe odkrycie literackie ostatnich lat, niewątpliwie jedna z najlepszych książek o Rosji Sowieckiej jaką czytałem (a czytałem ich sporo).

Tytuł nieco mylący, bowiem pozycja dotyczy łagru w warstwie bezpośrednich przeżyć autora, natomiast w sposób dogłębny i błyskotliwy opisane jest życie różnych warstw społecznych w całym systemie sowieckim.

Jednym słowem majstersztyk!

książek: 6
Walker | 2018-04-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Bardzo ciekawie i obrazowo przedstawione mechanizmy terroru i represji działające w sowieckiej Rosji, a wszystko to widziane oczyma ówczesnego inteligenta, który chcąc nie chcąc stał się "kontrrewolucjonistą" najgorszym z możliwych z punktu widzenia państwa kryminalistą. Nie znajdziemy tam wielu statystyk, wyliczeń, dat czy innych suchych faktów, ale przeżycia człowieka zamkniętego w łagrze. Człowieka, któremu dzięki swemu sprytowi i szczęściu dane było uniknąć najcięższych prac, dzięki czemu mógł obcować z oficjelami i pokazać absurdy i prozę współczesnego mu świata.

Zdecydowanie polecam lekturę.

książek: 334
Gosia_7 | 2018-03-23
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 15 marca 2018

Książka ważna i zarazem ciekawa. Wydana po raz pierwszy w latach trzydziestych ubiegłego wieku nie wywołała wielkiego echa, właściwie przeszła przez rynek czytelniczy niezauważona, a szkoda. W Polsce pierwsze wydanie ukazało się w 1938 roku, we Lwowie pod tytułem "Rosja w obozie koncentracyjnym". Jest to książka, która w ciekawy, a czasem nawet humorystyczny sposób ukazuje mechanizm działania ustroju sowieckiego, systemu łagrów i konkretnego łagru, w którym przebywał autor wraz z synem i bratem, czyli Białomorsko-Bałtyckiego Kombinatu. Był to gigantyczny łagier na terenach Karelii. Obóz ten miał jednak wielką zaletę z punktu widzenia autora i jego planów, a mianowicie graniczył z Finlandią. To właśnie do Finlandii Sołoniewicz wraz z synem i bratem zamierzał uciec. Czytelnicy oczekujący drastycznych opisów rzeczywistości łagrowej, czy biadolenia nad losem skazańca srodze się zawiodą. Owszem są opisy życia łagrowego i warunków tam panujących, ale autorowi niejednokrotnie udaje się...

książek: 255
Krzem88 | 2017-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2017

Doskonała książka napisana przez mało znanego Rosyjskiego Pisarza w Polsce. Książka ta jest zapisem historii życia, walki aż w końcu i udanej ucieczki 3 dzielnych Rosyjskich więźniów, którzy podejmują heroiczną walkę na śmierć i życie. Walka ta jest toczona z wielką MACHINĄ komunistycznego TERRORU, który niczym walec niszczy wszystko na swojej drodze.

Po przeczytaniu książki jestem wielki podziwu dla inteligencji Ivana, Borysa i Jurija, niestety mam pewien niedosyt szkoda, że nie powstała druga książka opisująca dalsze losy tych niestrudzonych bohaterów, którzy swoją postawą udowadniają, że jeżeli ma się cel w życiu to mimo wszelkich niedogodności da się go osiągnąć tylko trzeba tego bardzo chcieć.

POLECAM !!

książek: 234
Baladynka | 2017-09-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 15 września 2017

Bardzo trudna książka. Wymaga dużej uwagi. Polecam jak najbardziej.

książek: 314
ArtZ72 | 2017-08-03
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Ile może być warta ideologia, która rości sobie pretensje do uszczęśliwienia ludzkości, a jednocześnie jest przyczyną niezliczonych milionów ludzkich tragedii? Autor daje jednoznaczną odpowiedź: "I mnie, i bardzo wielu współczesnym mi ludziom rosyjskim lata wojny i rewolucji, w szczególności zaś lata bolszewizmu, mocno wbiły w głowę zdecydowane przekonanie, że wszelkie historyczno-filozoficzne czy socjalistyczne teorie nie są warte złamanego grosza."
Niniejsza książka to nie tylko opowieść o ucieczce z sowieckiego łagru do "zgniłej, burżuazyjnej" Finlandii, ale przede wszystkim relacja z pierwszej ręki o tym, czym było życie w sowieckich łagrach i w ogóle w ZSRR w epoce Stalina. Choć nie sposób odmówić Autorowi talentu i typowo rosyjskiego soczyście emocjonalnego pisania, a miejscami wisielczego humoru, nie jest to łatwa ani przyjemna lektura. Opowiada o życiu w kraju zupełnie zdewastowanym przez bezwzględny terror i najbardziej niedorzeczne eksperymenty społeczno-ekonomiczne....

książek: 419
Agnieszka | 2017-05-07
Na półkach: Przeczytane, Samo życie
Przeczytana: 07 maja 2017

Książka Iwana Sołoniewicza to poważna, dokładna literatura opisująca rzeczywistość sowiecką lat 30 ubiegłego stulecia oraz ideę GUŁAGU i koszmar życia w łagrach. Autor napisał i wydał książkę w latach 30-stych XX wieku. Świat zachodni docenił jego pracę odpowiednim wynagrodzeniem materialnym i schronieniem dla niego i rodziny.

Książka Sołoniewicza to historia, opowieść o realiach życia, wnikliwy dokument, logiczny wywód i analiza mechanizmów aparatu władz Rosji pod rządami twardej ręki Stalina. Autor z niebywałą biegłością opisał warunki życia w kraju opanowanym przez terror, pełnym absurdów i zakłamania oraz zaniedbania społeczno-gospodarczego. Z wnikliwością zobrazował machinę zagłady milionów ludzi ich cierpienia, brak wyboru, beznadzieję, nędzę i głód. Pokazał całą drabinę zależności międzyludzkich od najbardziej uprzywilejowanych do tych, którzy stanowili kompletny ludzki odpad, z którym nikt się nie liczył.

Sołoniewicz zwrócił szczególną uwagę na naturę sowieckiej Rosji...

książek: 75
pit | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Wyjątkowa książka w swoim przekazie. Autor nie tyle chciał ukazać obozowe życie (co niewątpliwie też się jemu udało) jak obnażyć bezsensowność i upadek sowieckiej Rosji i idei za nią stojącej, Głupota i mechanizmy jakimi ten kraj się rządził w tamtym czasie nic nie może oddać lepiej jak te kilkaset stron. Polecam,

książek: 274
M-E | 2016-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 lipca 2016

A gdyby tak uciec ze Związku Radzieckiego lat 30 XX wieku?
Do Finlandii. To nie wygląda łatwo.
A gdyby tak uciec z radzieckiego łagru? A w sumie dwóch, w trzy osoby? Wygląda niewykonalnie, a jednak Iwan Sołoniewicz z synem Jurą i bratem - Borysem to zrobili.

To jest mocna książka. Autor w szerokiej perspektywie rysuje ZSRR przed aresztowaniem, łagry, układy, można nawet powiedzieć - cały bezsens GPU, łagrów, organizacji. Czyta się świetnie. Polecam zdecydowanie!

książek: 7002
allison | 2016-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

"Rosja w łagrze" to jeden z najlepszych, najbardziej wnikliwych dokumentów opisujących i analizujących mechanizmy władzy oraz realia życia w stalinowskiej Rosji. To również pierwsza tego typu publikacja - napisana i wydana w latach 30. minionego wieku.

Autor, który wraz z synem i bratem, był więźniem łagru, dokładnie relacjonuje, jak przebiegało ich życie w obozie, jak musieli walczyć o przetrwanie i wypracowanie sobie mocnej pozycji, dzięki której mogli przygotować brawurową ucieczkę do Finlandii.
Książka Sołoniewicza zaskakuje nie tylko szczegółowością opisów i dogłębną znajomością stalinowskiej polityki. Autor nieraz wygłasza tezy, które szokują czytelnika, np. gdy stwierdza, że dla części Rosjan uwięzienie w łagrze okazywało się lepsze od życia na wolności - jeśli ktoś potrafił "ustawić się" w obozie, rzadziej bywał głodny niż przed zesłaniem. Ten przerażający paradoks Sołoniewicz popiera wieloma przykładami, które mogą wydawać się cyniczne i na pewno są przerażające, ale...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd