Rosja w łagrze. Świadectwo brawurowej ucieczki z sowieckiego „raju” u progu Wielkiego Terroru 1937 roku

Seria: Karty Historii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
literatura faktu
joly_fh

Wielka ucieczka z państwa totalitarnego. Przenikliwe świadectwo rosyjskiego systemu opublikowane na 30 lat przed legendarnym Archipelagiem GUŁag. W 1933 roku Iwan Sołoniewicz, wraz z synem i bratem podjęli nieudaną próbę ucieczki z Rosji bolszewickiej. W efekcie trafili do największego wówczas systemu łagrowego – Kanału Białomorsko-Bałtyckiego. Przez dwa lata opracowywali niezwykle pomysłowy...

W 1933 roku Iwan Sołoniewicz, wraz z synem i bratem podjęli nieudaną próbę ucieczki z Rosji bolszewickiej. W efekcie trafili do największego wówczas systemu łagrowego – Kanału Białomorsko-Bałtyckiego. Przez dwa lata opracowywali niezwykle pomysłowy plan ucieczki i wreszcie brawurowo dokonali niemożliwego - przechytrzyli „system” i wszyscy trzej z sukcesem przedostali się do Finlandii.
Zapis jest świadectwem demaskującym „komunistyczny raj”, niezrównanym studium rodzenia się bolszewizmu w Rosji i funkcjonowania nowych struktur państwa totalitarnego.
Przedstawione tu losy Sołoniewiczów, historie napotkanych przez nich osób oraz opisy codzienności (zarówno w łagrze, jak i poza nim), dowodzą jak istotne dla ocalenia życia są inteligencja i determinacja.

Książka wydana we współpracy z Ośrodkiem KARTA

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2013

źródło okładki: www.dwpwn.pl

bafomet | 2019-01-08
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Niesamowita książka! Styl, zawartość, poetyckość i zarazem klarowność przekazu... wszystko genialne!

Dla mnie największe odkrycie literackie ostatnich lat, niewątpliwie jedna z najlepszych książek o Rosji Sowieckiej jaką czytałem (a czytałem ich sporo).

Tytuł nieco mylący, bowiem pozycja dotyczy łagru w warstwie bezpośrednich przeżyć autora, natomiast w sposób dogłębny i błyskotliwy opisane jest życie różnych warstw społecznych w całym systemie sowieckim.

Jednym słowem majstersztyk!

Walker | 2018-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Bardzo ciekawie i obrazowo przedstawione mechanizmy terroru i represji działające w sowieckiej Rosji, a wszystko to widziane oczyma ówczesnego inteligenta, który chcąc nie chcąc stał się "kontrrewolucjonistą" najgorszym z możliwych z punktu widzenia państwa kryminalistą. Nie znajdziemy tam wielu statystyk, wyliczeń, dat czy innych suchych faktów, ale przeżycia człowieka zamkniętego w łagrze. Człowieka, któremu dzięki swemu sprytowi i szczęściu dane było uniknąć najcięższych prac, dzięki czemu mógł obcować z oficjelami i pokazać absurdy i prozę współczesnego mu świata.

Zdecydowanie polecam lekturę.

Gosia_7 | 2018-03-23
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 15 marca 2018

Książka ważna i zarazem ciekawa. Wydana po raz pierwszy w latach trzydziestych ubiegłego wieku nie wywołała wielkiego echa, właściwie przeszła przez rynek czytelniczy niezauważona, a szkoda. W Polsce pierwsze wydanie ukazało się w 1938 roku, we Lwowie pod tytułem "Rosja w obozie koncentracyjnym". Jest to książka, która w ciekawy, a czasem nawet humorystyczny sposób ukazuje mechanizm działania ustroju sowieckiego, systemu łagrów i konkretnego łagru, w którym przebywał autor wraz z synem i bratem, czyli Białomorsko-Bałtyckiego Kombinatu. Był to gigantyczny łagier na terenach Karelii. Obóz ten miał jednak wielką zaletę z punktu widzenia autora i jego planów, a mianowicie graniczył z Finlandią. To właśnie do Finlandii Sołoniewicz wraz z synem i bratem zamierzał uciec. Czytelnicy oczekujący drastycznych opisów rzeczywistości łagrowej, czy biadolenia nad losem skazańca srodze się zawiodą. Owszem są opisy życia łagrowego i warunków tam panujących, ale autorowi niejednokrotnie udaje się...

Krzem88 | 2017-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2017

Doskonała książka napisana przez mało znanego Rosyjskiego Pisarza w Polsce. Książka ta jest zapisem historii życia, walki aż w końcu i udanej ucieczki 3 dzielnych Rosyjskich więźniów, którzy podejmują heroiczną walkę na śmierć i życie. Walka ta jest toczona z wielką MACHINĄ komunistycznego TERRORU, który niczym walec niszczy wszystko na swojej drodze.

Po przeczytaniu książki jestem wielki podziwu dla inteligencji Ivana, Borysa i Jurija, niestety mam pewien niedosyt szkoda, że nie powstała druga książka opisująca dalsze losy tych niestrudzonych bohaterów, którzy swoją postawą udowadniają, że jeżeli ma się cel w życiu to mimo wszelkich niedogodności da się go osiągnąć tylko trzeba tego bardzo chcieć.

POLECAM !!

Baladynka | 2017-09-21
Przeczytana: 15 września 2017

Bardzo trudna książka. Wymaga dużej uwagi. Polecam jak najbardziej.

ArtZ72 | 2017-08-03
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Ile może być warta ideologia, która rości sobie pretensje do uszczęśliwienia ludzkości, a jednocześnie jest przyczyną niezliczonych milionów ludzkich tragedii? Autor daje jednoznaczną odpowiedź: "I mnie, i bardzo wielu współczesnym mi ludziom rosyjskim lata wojny i rewolucji, w szczególności zaś lata bolszewizmu, mocno wbiły w głowę zdecydowane przekonanie, że wszelkie historyczno-filozoficzne czy socjalistyczne teorie nie są warte złamanego grosza."
Niniejsza książka to nie tylko opowieść o ucieczce z sowieckiego łagru do "zgniłej, burżuazyjnej" Finlandii, ale przede wszystkim relacja z pierwszej ręki o tym, czym było życie w sowieckich łagrach i w ogóle w ZSRR w epoce Stalina. Choć nie sposób odmówić Autorowi talentu i typowo rosyjskiego soczyście emocjonalnego pisania, a miejscami wisielczego humoru, nie jest to łatwa ani przyjemna lektura. Opowiada o życiu w kraju zupełnie zdewastowanym przez bezwzględny terror i najbardziej niedorzeczne eksperymenty społeczno-ekonomiczne....

Agnieszka | 2017-05-07
Na półkach: Przeczytane, Samo życie
Przeczytana: 07 maja 2017

Książka Iwana Sołoniewicza to poważna, dokładna literatura opisująca rzeczywistość sowiecką lat 30 ubiegłego stulecia oraz ideę GUŁAGU i koszmar życia w łagrach. Autor napisał i wydał książkę w latach 30-stych XX wieku. Świat zachodni docenił jego pracę odpowiednim wynagrodzeniem materialnym i schronieniem dla niego i rodziny.

Książka Sołoniewicza to historia, opowieść o realiach życia, wnikliwy dokument, logiczny wywód i analiza mechanizmów aparatu władz Rosji pod rządami twardej ręki Stalina. Autor z niebywałą biegłością opisał warunki życia w kraju opanowanym przez terror, pełnym absurdów i zakłamania oraz zaniedbania społeczno-gospodarczego. Z wnikliwością zobrazował machinę zagłady milionów ludzi ich cierpienia, brak wyboru, beznadzieję, nędzę i głód. Pokazał całą drabinę zależności międzyludzkich od najbardziej uprzywilejowanych do tych, którzy stanowili kompletny ludzki odpad, z którym nikt się nie liczył.

Sołoniewicz zwrócił szczególną uwagę na naturę sowieckiej Rosji...

pit | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Wyjątkowa książka w swoim przekazie. Autor nie tyle chciał ukazać obozowe życie (co niewątpliwie też się jemu udało) jak obnażyć bezsensowność i upadek sowieckiej Rosji i idei za nią stojącej, Głupota i mechanizmy jakimi ten kraj się rządził w tamtym czasie nic nie może oddać lepiej jak te kilkaset stron. Polecam,

M-E | 2016-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 lipca 2016

A gdyby tak uciec ze Związku Radzieckiego lat 30 XX wieku?
Do Finlandii. To nie wygląda łatwo.
A gdyby tak uciec z radzieckiego łagru? A w sumie dwóch, w trzy osoby? Wygląda niewykonalnie, a jednak Iwan Sołoniewicz z synem Jurą i bratem - Borysem to zrobili.

To jest mocna książka. Autor w szerokiej perspektywie rysuje ZSRR przed aresztowaniem, łagry, układy, można nawet powiedzieć - cały bezsens GPU, łagrów, organizacji. Czyta się świetnie. Polecam zdecydowanie!

allison | 2016-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

"Rosja w łagrze" to jeden z najlepszych, najbardziej wnikliwych dokumentów opisujących i analizujących mechanizmy władzy oraz realia życia w stalinowskiej Rosji. To również pierwsza tego typu publikacja - napisana i wydana w latach 30. minionego wieku.

Autor, który wraz z synem i bratem, był więźniem łagru, dokładnie relacjonuje, jak przebiegało ich życie w obozie, jak musieli walczyć o przetrwanie i wypracowanie sobie mocnej pozycji, dzięki której mogli przygotować brawurową ucieczkę do Finlandii.
Książka Sołoniewicza zaskakuje nie tylko szczegółowością opisów i dogłębną znajomością stalinowskiej polityki. Autor nieraz wygłasza tezy, które szokują czytelnika, np. gdy stwierdza, że dla części Rosjan uwięzienie w łagrze okazywało się lepsze od życia na wolności - jeśli ktoś potrafił "ustawić się" w obozie, rzadziej bywał głodny niż przed zesłaniem. Ten przerażający paradoks Sołoniewicz popiera wieloma przykładami, które mogą wydawać się cyniczne i na pewno są przerażające, ale...