Śmiertelny talk-show

Tłumaczenie: Filip Łobodziński
Cykl: Petra Delicado (tom 4)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Muertos de papel
8373920455
powieść hiszpańska

Petra Delicado jest inspektorem policji w Barcelonie. Dwukrotna rozwódka, 40-letnia kobieta po przejściach, w przeciwieństwie do większości swoich kolegów utrzymuje ścisły kontakt z kulturą wysoką, co powoduje, że jest nieco odizolowana od tak zwanego prawdziwego życia, czyli tego, czym żyją przeciętni Hiszpanie. Tymczasem wraz ze swoim podwładnym otrzymują do rozwikłania zagadkę morderstwa, które wstrząsnęło hiszpańskimi salonami plotkarskimi. Ginie mianowicie zabity w bestialski sposób dziennikarz prasowy i telewizyjny, zajmujący się bagienkiem wyższych sfer . Petra musi więc zagłębić się w rejony dotąd jej niedostępne: w świat, gdzie króluje donos i szantaż na oczach milionów czytelników i telewidzów. Czy zabił ktoś, kogo denat wcześniej ośmieszył w swoich publikacjach i programach? Czy może była żona, licząc na spadek po robiącym kokosy popularnym showmanie? A może jacyś nieznani, wpływowi mocodawcy? Pozornie godna politowania śmierć bohatera moralnego rynsztoka nagle nabiera rangi, gdy okazuje się, że ten sam płatny zabójca zamordował też kochankę ministra. Mimo rzetelnej pracy śledczej Petrze i jej koledze nie udaje się zapobiec kolejnym morderstwom, co budzi zrozumiałą wściekłość szefów i pogłębia frustrację bohaterki. Kursując stale między Barceloną a Madrytem, Petra Delicado musi stawić czoło nie tylko upokarzającej rzeczywistości bulwarowego dziennikarstwa i zagadce krwawych, załatwianych skrycie porachunków ale także własnemu kryzysowi wieku średniego i tęsknocie za odmianą w życiu. Te przygnębiające rozmyślania prowadzi jednak z typowo hiszpańskim, autoironicznym dystansem, co sprawia, że i lektura książki staje się okazją do naszych własnych zabawnych rozmów z życiem.

źródło opisu: Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 2003

źródło okładki: http://www.noir.pl/

almos | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

To kolejny kryminał serii z inspektor Petrą Delicado i podinspektorem Garzon Ferminem w którym nasza para bada sprawę morderstwa dziennikarza śledczego. Ponieważ facet uwielbiał babrać się w brudnych tajemnicach celebrytów, miał masę wrogów, to bardzo utrudnia śledztwo. Poza tym bardzo szybko pojawiają się nowe trupy, a sprawa sięga elit z Madrytu, więc nasza para musi bardzo uważać. Powieść ma smaczki obyczajowe i medialne, poza tym jest b.aktualna w naszych medialno-celebryckich czasach. Svwietny kryminał.

Z niezrozumiałych dla mnie względów kryminały Alicii Gimenez-Bartlett są zupełnie u nas nieznane (co pokazuje ilość opinii o tej książce), a naprawdę zasługują na to by być czytane. W tym tomie para detektywów pracuje nad sprawą morderstwa dziennikarza hieny, który uwielbiał wywlekać na światło dzienne brudne tajemnice celebrytów. Zagłębiamy się wraz z nimi w światek show biznesu z jego blichtrem i naskórkowością; w świat mediów celebryckich, z ich agresywnością, cynizmem, i...

deerman22 | 2016-12-30

To fantastyczne, gdy udaje się wyrwać kryminał z okowów schematów. Owszem, jest trup. Jest analogicznie również morderca. Jednak pani policjant jest taka... Ironiczno- cyniczna, że aż chce się czytać kogo za chwile obrazi. Bez wielkiej przeszłości, alkoholizmu, czy Bóg raczy wiedzieć co jeszcze bezczelnie prze do celu nie zważywszy na nic. Prawdziwą przyjemnością jest poznać taką postać. Sama fabuła również jest niczego sobie.

prawdziwyninja | 2016-11-19
Na półkach: 2016, Przeczytane

Miałam duże oczekiwania wobec tej książki - i z powodu tematyki, i dlatego, że bardzo podobała mi się inna pozycja tej autorki. Z trudem jednak ją dokończyłam - ostatnich 20-30 stron przebiegłam jedynie wzrokiem.
Było to wydumane, opisane zbyt kwiecistym językiem, który zamiast zachwycać - irytował. Dorzucane przekleństwa zupełnie mi tutaj nie pasowały, a przemyślenia głównej bohaterki były tak toporne, jakby pochodziły z pamiętnika nastolatki.

Justinek | 2017-01-17
Przeczytana: 2015 rok

Świetne, dowcipne, z przymrużeniem oka.

werab | 2016-10-31
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane