Całun dla pielęgniarki

2014-01-01
2004-01-01
1971-01-01
Blanka Kuczborska

Jak głosi napis na okładce, jest to "kryminalne misterium, nawiązujące do najlepszych klasycznych tradycji". I rzeczywiście powieść przywodzi na myśl twórczość m.in. Agathy Christie, tym bardziej, że akcja toczy się w latach 70-tych ubiegłego stulecia, dość odległych dla współczesnego czytelnika. Kryminalna intryga jest spójna, a cała powieść, która wyszła spod pióra kobiety, przeczy stereotypowi, że mężczyźni dominują w świecie historii kryminalnych.

Bardzo dobra kryminalna powieść obyczajowa. Skomplikowana fabuła. Logiczne zakończenie wyjaśniające wszystkie szczegóły. Detektyw Dalgliesh zbiera rozsypane kawałki puzzli i układa je w pełen obraz. Ten pełen obraz jest trochę melancholijny.... Drobny kamyk ludzkiej ułomności prowokuje zdarzenia przeistaczające się w niszczycielską lawinę. Żadna z istotnych postaci nie jest tam przedstawiona ani jako naprawdę zła, ani jako całkowicie dobra. Każdy ma w sobie dobrą i złą część osobowości. Czy zdarzenia mogły się inaczej potoczyć? Pewnie tak - gdyby ludzie nie okazali się niewolnikami swoich emocji, wyobrażeń i planów... Żal...

Bardzo dobra powieść. Dokładnie taka, jaką lubię. Dzieje się sporo, ale jest to opisane w spokojny, elegancki sposób, bez epatowania brutalnością. A cała historia w końcu się spina i jest wiarygodna.
Bardzo ciekawe postaci: detektywa, sierżanta, pielęgniarek, studentek. Zdecydowanie polecam :)

Phyllis Dorothy James, znana bardziej jako po prostu P.D.James, jest Angielką i to się czuje od pierwszych stronic jej powieści kryminalnej "Całun dla pielęgniarki", którą można nazwać klasyczną. Z uwagą dodatkową - klasyczna angielska powieść kryminalna w duchu i stylu Agathy Cristie.

Z Crystie wzięty jest schemat: morderstwo, a nawet dwa, popełnione w zamkniętej przestrzeni. O ile u Agathy Cristie miejscem zbroni mógłby być zamek, rezydencja, pociąg..., to u P.D.James jest nim szkoła dla pielęgniarek. Tak czy owak, od razu mamy ograniczony krąg podejrzanych, co z jednej strony dobrze wpływa na przejrzystość powieści, gdyż grono bohaterów jest szczupłe, a samą powieść i fabułę upodabnia do szarady - kto spośród kilku osób jest mordercą? Z drugiej, naturalnie, czujemy teatralną sztuczność takiego zabiegu ponieważ współczesny świat jest dynamiczny, otwarty i bardziej odpowiadałaby współczesności fabuła otwarta, gdy mordercy szuka się wśród nieograniczonej grupy ludzi.

W duchu Agathy Cristie są także skonstruowane postaci - zróżnicowane, sprawnie opisane kilkunastoma zdaniami, a przy tym tak bardzo nagielsko-wyspiarskie w swoim zachowaniu.

I wreszcie - charakterystyka miejsca, czasu i społeczeństwa - jak dla mnie, najsilniejsza strona powieści. Opisy budynków, ludzi, ich historii, grup społecznych, z ktorych pochodzą, szkicowane jakby pospiesznie, mimowolnie, są jednak tak przkonujące i sugestywne, że przez czas lektury czujemy sie, jakbyśmy wrócili do dobrej, starej Anglii, Anglii, która już nie istnieje. Chyba, że na kartach książki.

Bardzo fajny kryminał w staroświeckim stylu.

Bardzo fajny kryminał w staroświeckim stylu.

Młode dziewczęta będące adeptkami sztuki pielęgniarskiej, ich doświadczone, matronowate opiekunki, wykładowczynie i przełożone w jednym oraz policjanci – jeden młody, nieokrzesany, kierujący się swoimi popędami, ale bystry i drugi – doświadczony, przewidujący i oddany temu, co robi.

Trzyma w napięciu przez większość czasu. Co i rusz pojawiają się nowe postaci, którym próbujemy, wraz z policjantem, udowodnić morderstwa, świetnie skonstruowana psychologizacja bohaterów – ich pragnień, niespełnionych potrzeb, lęków i przeszłości, która rzutuje na teraźniejszość.

A zakończenie? Zawód.

Bardzo fajny kryminał w stylu Agathy Christie.
Intrygujący, fajnie się czyta, pełen jest ciekawych postaci.
Chętnie zapoznam się z pozostałymi zagadkami autorki.

Bardzo fajny kryminał w stylu Agathy Christie.
Intrygujący, fajnie się czyta, pełen jest ciekawych postaci.
Chętnie zapoznam się z pozostałymi zagadkami autorki.

Kryminał z wątkiem sensacyjnym. Lekkie, łatwe i przyjemne.

Kryminał z wątkiem sensacyjnym. Lekkie, łatwe i przyjemne.

Dobra, wpisująca się w ramy klasycznego kryminału powieść.

Dobra, wpisująca się w ramy klasycznego kryminału powieść.

Klasyczny angielski kryminał, w klimacie retro, spokojny i wyważony. Liczą się w nim słowa i precyzja. Zaskakujące i nieoczekiwane zakończenie.
Nadspodziewana przyjemność i relaks podczas weekendu.

Nadspodziewana przyjemność i relaks podczas weekendu.

• Kryminały
  • Kryminał
  • 2016
  • Literatura angielska

Dodaj cytat z książki Całun dla pielęgniarki