Powstanie Bar Kochby 132-135

Wydawnictwo: INFORTeditions
historyczna

Powstanie Bar Kochby to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach narodu wybranego. Czytelnik otrzymuje wynik badań oparty na pełnym dostępnym materiale źródłowym, choć jego niedostatki uniemożliwiają przedstawienie pełnego obrazu wydarzeń z lat 132–135 po Chr. Niemniej jednak autor kreśli sytuację Judei po pierwszym wielkim zrywie Żydów przeciwko władzy Rzymian w latach 66–73 po Chr., próbując odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniła się sytuacja mieszkańców Judei oraz diaspory. Ważne miejsce zajmuje preludium do rewolty Bar Kochby, czyli powstanie żydowskiej diaspory za panowania cesarza Trajana. Wreszcie, dużą rolę odgrywają rozważania o przyczynach drugiego powstania, w szczególności problem obrzezania i przekształcenia Jerozolimy w rzymską kolonię. Książka omawia wreszcie przebieg powstania – na miarę istniejących źródeł – oraz jego skutki, wśród których znalazło się nie tylko pogorszenie sytuacji Żydów w Imperium Romanum, ale przede wszystkim ostateczne ukształtowanie się judaizmu rabinicznego.

źródło opisu: Matras

Przemos19 | 2016-09-07