Życie codzienne w Kartaginie w czasach Hannibala

Tłumaczenie: Irena Wieczorkiewicz
Seria: Życie codzienne
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La vie quoidienne a Carthage au temps d'Hannibal
historia, Kartagina, Hannibal
historia
Feanor

Elevander | 2013-10-06
Przeczytana: 06 października 2013

Nasamprzód należy zaznaczyć, że tytuł książki nie jest do końca adekwatny, bowiem treść obejmuje także zagadnienia wcześniejsze niż czasy Hannibala. Na dobrą sprawę jest to jednak zaleta tej pracy, która dzięki temu w sposób szerszy i pełniejszy przedstawia dzieje fenickiej kolonii w północnej Afryce. Myślę, że nadanie takiego tytułu wynika z chęci zaznaczenia, iż książka ta nie dotyczy zagadnień związanych z późnym antykiem (na ten temat powstała choćby monografia o. Hammana), stąd drobna nieścisłość. Ale dość o tym.

Autorzy przedstawiają antyczne dzieje Kartaginy i Kartagińczyków na bardzo szerokim tle sytuacji polityczno-społeczno-gospodarczo-religinej w całym basenie M. Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Sprawa to bardzo ważna, gdyż pozwala należycie zrozumieć genezę Qart Hadaszt oraz późniejsze dzieje jego mieszkańców. Monografia nie ogranicza się (podobnie jak biografia Hannibala pióra Picarda) wcale do tematów politycznych, w centrum jej wcale nie stoją wojny z Rzymem. W...

theo | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, 01 Rzym, 2017