Wojny włoskie 1494-1559

Seria: Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo: INFORTeditions
historia
vintyg

„Wojny włoskie” to okres rywalizacji pomiędzy wieloma państwami europejskimi, rozgrywanej w pierwszej połowie XVI wieku, w czasie której działania zbrojne toczyły się głównie na terenie Italii. Książka rozpoczyna się opisem Francji pod koniec wieku XV, takiej, jaką pozostawił ją Ludwik XI, powstałym tam politycznym ciśnieniem, które popchnęło kolejnego jej władcę, Karola VIII, do podjęcia ekspansji i pierwszej wyprawy za Alpy. Bardzo szybko przez lekkomyślną politykę francuskiego dworu do rywalizacji wciągnięta została Hiszpania. Półwysep Apeniński uważany był za klucz do europejskiej dominacji, dlatego też obie strony bezwzględnie dążyły do opanowania tego terytorium i podporządkowania sobie państw włoskich. Od roku 1519 gra toczyła się głównie pomiędzy dwoma potęgami – Francją a cesarstwem. Kwestia dominacji w północnych Włoszech stała się dla obu z nich sprawą życia i śmierci. Francja starała się nie dopuścić do otoczenia posiadłościami habsburskimi, dla cesarstwa zaś Mediolan był niezbędnym łącznikiem pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią imperium. Do zmagań polityczno-militarnych dołączyła się rywalizacja osobista władców: Franciszka I i Karola V. Ostatecznie konflikty zbrojne zakończyły się w roku 1559. Na Półwyspie Apenińskim ustaliła się trwała dominacja hiszpańska.

źródło opisu: Infort Editions 2007

źródło okładki: Infort Editions 2007

Kamil Szaładziński | 2016-04-26
Przeczytana: 25 maja 2015

Niestety cały czas nieznany w Polsce temat acz arcyciekawy. To chyba pierwsza dostępna dla polskiego czytelnika tak obszerna monografia tematu. Wojny włoskie, które trwały w latach 1494-1559 rozpoczęły się od konfliktu o Neapol pomiędzy Francją a Mediolanem. Z czasem do konfliktu dołączały inne włoskie państwa i Hiszpania, by w ostatecznej fazie konflikt stał się rywalizacją habsbursko-francuską o dominację w Europie. Autor posługując się bogatym materiałem źródłowym przedstawił w interesujący sposób kontekst polityczny, przebieg najważniejszych bitew i realia ówczesnej sztuki wojennej. 450 stron obfituje w ciekawe biogramy, a styl pisarski autora nie nuży czytelnika. Dobrze uzupełnia kontekst historyczny lektura takich publikacji jak "Ci okrutni Sforzowie" i "Wawrzyniec Wspaniały" oraz polityczną biografia osławionej rodziny Borgiów autorstwa R. Cervaso.

Jedynym minusem jest brak jakiegokolwiek opisu systemu zaciężnego. Autor wymienia główne rodzaje armii w systemie zaciężnym i...

Elevander | 2013-05-19
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawie napisana książka o wielkim konflikcie z początków dziejów Europy nowożytnej. Autor porusza kwestie genezy wojny, potem opisuje jej przebieg dość trafnie dzieląc go na poszczególne rozdziały, które są wyznaczane przez lata panowania kolejnych królów Francji. Na pochwałę zasługuje duża liczba planów pól bitewnych, które ułatwiają orientację w najważniejszych starciach na czele z bitwą pod Pawią.

Tomasz Babnis

Slawinio | 2016-12-09