Ostrożnie, pożądanie

Chiny literatura chińska namiętności okupacja ruch oporu wojna
Lust, Caution
literatura piękna
Chiny literatura chińska namiętności okupacja ruch oporu wojna

Pretekstowa, romantyczna sensacja, którą byłaby pewnie niezłą powieścią, ale w formie opowiadania brzmi tylko jak suchutkie streszczenie, które męczy nawet mimo tak skromnego formatu.

Nawet nie wiem, ile gwiazdek dać... To historia tak krótka, że bardzo ciężko się w nią zaangażować. Niewiele wiemy o bohaterach, bo i niby kiedy mamy mieć to opisane? Na 90 stronach maleńkiego formatu książeczki, z czego duża część zajęta jest przez fotosy z filmu?
To historyjka-szkic jak dla mnie. Brakuje mi zaplecza emocjonalnego bohaterów. Nie wiem co nimi kierowało do...

Bardzo skromna historia, która na ekranie prezentuje się znacznie lepiej niż na papierze. Książka jest tak cienka, że nie ma się nawet o czym rozpisywać, historia jest opisana tylko po łebkach i równie szybko się ją zapomina.

Główną bohaterką powieści jest studentka Wang Jiazhi. Uciekając przed okupacją Japońską wraz z pozostałymi studentami przenosi się do Hongkongu, by tam kontynuować studia. Obojętność jakiej doznają od mieszkańców wyspy, warunki w jakich przyszło im kontynuować naukę nie pozwalają im zapomnieć o byciu uchodźcami, i niebezpiecznie popycha w stronę radykalizmu.

Wieść o...

Pierwszy raz muszę przyznać, że film jest lepszy od książki. Jest ona bardzo króciutka i strasznie nie "czytelna". Akcja ledwie się rozpoczyna, jeśli można tak to ując, a już się kończy. Niestety, ale się zawiodłam.

Kilometry w tył, harlequiny się kłaniają.

spisek, zauroczenie zmieszane z miłością i wynikające z tego konsekwencje dla obu stron. na chwilkę, nic szczególnego. podobno film lepszy. (trzeba to sprawdzić?)

Taka sobie - może przez to, że jest taka krótka nie zdążyłam wczuć się w klimat. Mnie jako osobie, która czyta książki raczej z innego kręgu kulturowego trudno w tak krótkim czasie jaki zajmuje przeczytanie tej książki zapamiętać tyle imion, nazwisk, nazw miejscowości... Jak dla mnie książka trochę niezrozumiała, niemniej język, forma i tło - w porządku.

Rozczarowanie ...jak dla mnie.

Jestem pod wielkim wrażeniem. Chang nie sili się na rozciąganie wątków, przedłużanie sytuacji zbędnymi opisami. Cała akcja rozgrywa się w jeden dzień. Jednak pomimo tak krótkiego czasu autorka potrafi bezbłędnie zbudować scenerię i klimat lat czterdziestych, pięćdziesiątych.

Nie sądzę, by do przeczytania Ostrożnie, pożądanie potrzebna byłaby jakaś wielka wiedza...

Dyskusje

• Azja
  • Mam do przeczytania
  • Orient
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Ostrożnie, pożądanie