Czerwona róża, biała róża

Okładka książki Czerwona róża, biała róża
Eileen Chang Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Nowy Kanon literatura piękna
2009-01-01
Katarzyna Kulpa
literatura chińska Szanghaj

więcej Więcej

Gdy namiętność wyraża się w zamknięciu powiek, gdy filiżanka przy ustach mówi więcej niż krzyk.

Kultura Chin. Inna, odległa.Zasady, wychowanie, kultywowanie wzorców.
Pani Eileen Chang dołącza do moich ulubionych pisarzy.

Bardzo sprawnie odmalowane życie w Chinach na początku XX. wieku. Zupełnie inne obyczaje niż nasze, zachodnie. Pisarka tworzy niezwykle dokładne, precyzyjne portrety psychologiczne swoich bohaterów. Do tego piękny język. Warto.

W sumie to nie wiem co napisać takie sobie opwiastki, chyba bym nikomu nie poleciła

Na książkach z wyprzedaży można zrobić złoty interes, albo nadziać się na minę. "Czerwona róża, biała róża' to dla mnie raczej mina.
Książka składa się s kilku opowiadań, które łączy podobna tematyka. Bohaterami są Chińczycy, akcja toczy się w latach 20-40 ubiegłego wieku. Całość krąży wobec związków i małżeństw. A to jakis burzliwy romans, a to małżeństwo zawarte z...

Według Anga Lee Chang pisze o kobiecej seksualności i o nadmiernej seksualizacji relacji między ludźmi w ostatnich kilku dekadach - z czym trudno się nie zgodzić, ale dlaczego podejmowanie takich tematów przez amerykańską Chinkę ma być śmiałe, tego już nie rozumiem.
Zresztą, kto wie, może dla Eileen Chang podejmowanie takich tematów to śmiała decyzja, śmiałości natomiast...

Jedno z opowiadań ("Złote kajdany") autorka przetłumaczyła po przyjeździe do Stanów. Nie spotkało się ono wówczas z zainteresowaniem, bo jak pisze nawet K. Kingsbury we wstępie "zbyt duża była przepaść różnic kulturowych i językowych". Nie jestem pewna, czy nie jest tak i w naszym, Polaków z XXI wieku, przypadku...Trudno nadążyć za opowieścią, w której pojawiają się Trzeci,...

Dałam 4 gwiazdki.
Czy to książka do czytania w tramwaju lub w poczekalni ? Wydaje mi sie iż nie. Każde opowiadanie to inna historia. Bije z nich smutek, samotność... miłość ... Jeśli ktoś oglądał "Uwaga pożądanie" to warto wspomnieć, iż tamten film powstał na podstawie jednego z opowiadań ( choc nie tych) E. Chang - ta nostalgia, którą odczułam w tamtym filmie daje się...

• Chiny
  • 2014