Chrzest Mieszka I i chrystianizacja państwa Piastów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UAM
historia
welesxxi

Praca podsumowuje badania nad chrztem Mieszka I i wynikającą z tego aktu chrystianizację jego władztwa postrzeganą w szerszym kontekście terytorialnym. Autorzy ukazują nie tyle wydarzenia z roku 966 (akt chrztu księcia), ile wskazują w badaniach porównawczych na okoliczności, które doprowadziły do chrystianizacji państwa Piastów oraz ich bliższe i dalsze konsekwencje. W książce odnajdujemy dzisiejsze spojrzenie na chrzest Mieszka I od strony liturgii, archeologii oraz tradycji i pamięci zbiorowej. Przede wszystkim jednak jest to próba zmierzenia się z narosłym przez ostatnie dwa stulecia dorobkiem krytyczno-erudycyjnym polskiej historiografii.

źródło opisu: amu.edu.pl

Bauero | 2017-10-10