Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać321
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński28
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Sławomir Gawlas
7
8,1/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,1/10średnia ocena książek autora
53 przeczytało książki autora
298 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Symboliczne i realne podstawy tożsamości społecznej w średniowieczu
8,0 z 2 ocen
17 czytelników 0 opinii
2017
Świat średniowiecza. Studia ofiarowane Profesorowi Henrykowi Samsonowiczowi
8,4 z 12 ocen
100 czytelników 0 opinii
2010
Ziemie polskie wobec Zachodu. Studia nad rozwojem średniowiecznej Europy
Sławomir Gawlas, Krzysztof Ożóg
0,0 z ocen
3 czytelników 0 opinii
2006
Civitas Posnaniensis. Studia z dziejów średniowiecznego Poznania
Hanna Kóčka-Krenz, Sławomir Gawlas
8,0 z 6 ocen
15 czytelników 0 opinii
2005
O kształt zjednoczonego Królestwa: niemieckie władztwo terytorialne a geneza społeczno-ustrojowej odrębności Polski
Sławomir Gawlas
8,5 z 6 ocen
12 czytelników 2 opinie
2000
Najnowsze opinie o książkach autora
Historia społeczna późnego średniowiecza. Nowe badania Halina Manikowska
7,5
Materiały z konferencji, która odbyła się w Instytucie Historii PAN w Warszawie w grudniu 2008 roku, poświęcone, jak sama nazwa wskazuje, badaniom nad historią społeczną późnego średniowiecza, głównie w Polsce.
Całość podzielona jest na kilka podczęści, dotyczących aktualnego stanu badań nad różnymi aspektami społecznej historii tamtych czasów (badania nad społeczeństwem jako ogółem, prowadzenie tychże badań za pomocą metody genealogiczno-rodowej itp),kilka referatów poświęconych szeroko pojętej kulturze (choć skoncentrowano się głównie na piśmienności),spojrzenie na przyczyny, przebieg, a przede wszystkim - znaczenie konfliktów, jakie miały miejsce w ówczesnym społeczeństwie, ujęte w ramy szersze niż tylko późnośredniowieczne) oraz dwa artykuły o wieloetniczności (jak funkcjonował amalgamat jeszcze może nie narodowości, lecz różniących się m.in. kulturą, językiem czy wyznaniem społeczności na przykładzie Rusi Czerwonej i Lwowa).
Niestety, tylko część zamieszczonych w tej pozycji artykułów wydała mi się zajmująca - dotyczy to głównie tekstów o upowszechnianiu się pisma w społeczeństwie i jego rosnącym znaczeniu. Rozświetlają co nieco recepcję pisma, stosunek ludzi do niego. Są poza tym dość ciekawie napisane. Podobnie dwa artykuły o multietniczności ukazują problem tak, że człowiek jest w stanie się zainteresować tematem.
Pozostałe jednak części są, przynajmniej dla mnie, mało interesujące. Artykuły dotyczące stanu badań wydają się dość ogólnikowe i hmm... przejawia się w nich raczej pesymizm poznawczy, że tak to ujmę; mianowicie poświęca się uwagę temu, co już przebadano, jednocześnie wyrażając ubolewanie i niezadowolenie nad tym, czego nie przepadano lub badano mało kompleksowo, zbyt ogólnie czy po prostu niedokładnie. Nie da się ukryć, że multum przypisów w tych artykułach okaże się przydatnymi dla naukowców czy studentów, którzy akurat w poruszanych tematach znajdują się, jednak dla zwykłego odbiorcy - jakim się uważam - przebrnięcie przez te akurat fragmenty jest dość mozolne. Część poświęcona konfliktom nie jest zła co prawda, ale też niespecjalnie interesuje, choć przykłady przedstawione w nich potrafią zobrazować to, jak się kiedyś kłócono - dość kolokwialnie i pobieżnie to ujmując.
Reasumując: pozycja głównie dla naukowców i studentów, którzy przyszłymi naukowcami się mianują lub chcą nimi być. Dla reszty - może pojedyncze artykuły.
O kształt zjednoczonego Królestwa: niemieckie władztwo terytorialne a geneza społeczno-ustrojowej odrębności Polski Sławomir Gawlas
8,5
Recenzje zazwyczaj są nieobiektywne, no bo taki w sumie jest charakter recenzji. Być może ktoś uzna, że oceniłem książkę stanowczo za wysoko. Trudno!
Nie jest to lektura łatwa, co najmniej z dwóch powodów.
Po pierwsze, ciężko przebić się przez niekiedy bardzo hermetyczny język narracji. Żeby podejść do książki, trzeba co nieco wiedzieć o prezentowanej tematyce. Łączy to się jednak z punktem drugim, bo Gawlas to, co wiemy, przewartościowuje. Może niekiedy być to zbyt ciężki orzech do zgryzienia.
Czytając książkę można zastanawiać się, czego ona tak naprawdę dotyczy. Jednoczenia Królestwa Polskiego po okresie rozbicia dzielnicowego, czy opisania przemian administracyjno-terytorialno-społeczno-ustrojowych w Rzeszy Niemieckiej? Cóż, i tego, i tego - co ukazuje podtytuł. Badania komparatystyczne, rozrośnięte do połowy objętości głównego tekstu, wskazują nie tylko na niesamowite oczytanie w niemieckiej literaturze historycznej oraz na erudycję autora. Ukazują również przebieg pewnych zmian, które nie mogą zostać niezauważone przy analizowaniu rewolucji XIII w. na ziemiach polskich. Wszystkie tezy i spostrzeżenia autora zostały odpowiednio umotywowane i udokumentowane mnóstwem przypisów.
Kontestacja zastanych teorii i hipotez naukowych, mających charakter pewnika, a niewystarczająco oświetlonych źródłowo stała się przyczyną (pośrednią czy bezpośrednią?) powstania dzieła niełatwego, ale rewolucyjnego, aczkolwiek może nieco zbyt dokładnego. Znaczy, ta zbytnia dokładność nie jest dla mnie jakimkolwiek zarzutem. Ale stereotypowy, przeciętny czytelnik, może mieć z tym spore problemy. Nie da się ukryć, że nie jest to książka dla wszystkich.
Myślę także, że musi minąć trochę czasu, aby została ona odpowiednio doceniona. Bo nie wątpię, że tak w końcu się stanie.