Amerykański spisek

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller

Jest rok 1958. Howard Hughes uchyla się od wezwań do sądu. Gdyby odkrył jakieś brudy klanu Kennedych, mógłby wyjść z tego cało. Taką kartę przetargową ma nadzieję wypracować dla niego Pete Bondurant. Ten spec od brudnej roboty, były gliniarz, nie zawaha się przed niczym. Nawet gdy na drodze stanie mu dawny znajomy: Kemper Boyd. Jego to właśnie wyznaczył sam Edgar Hoover do infiltrowania Kennedych z ramienia FBI na wypadek, gdyby JFK przejął owalny gabinet. A w tym czasie młody gorliwy prawnik, Robert Kennedy, mocno przejęty jest walką z mafią... Taki jest początek tej historii. A jej koniec przypadnie na pamiętny dzień 22 listopada 1963 roku. W Dallas. I wielu z jej bohaterów znajdzie się w tym miejscu.

deskath | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Świetne political-fiction. Autor ukazuje wydarzenia, które doprowadziły finalnie do zamachu na Johna F. Kennedy'ego. W powieści są poruszone miedzy innymi: nieudana inwazja USA na Kubę, rozgrywki z mafią oraz duża niechęć pomiędzy klanem Kennedych a szefem FBI J.E. Hooverem. Ellroy w znakomity sposób łączy fikcyjnych bohaterów z autentycznymi postaciami i wydarzeniami. Jak w każdej książce tego autora Ameryka nie jawi się jako kraina szczęścia, ale jako ogromny rynsztok, w którym poradzą sobie tylko najsprytniejsi i najsilniejsi. Trudno stwierdzić czy lubi się głównych bohaterów. Na pewno wciągnęły mnie ich losy. Książkę czytało mi się bardzo dobrze, mimo dużej ilości postaci przebrnąłem przez nią bez żadnych problemów. Podoba mi się ta brudna Ameryka daleka od ideału. Dlatego z chęcią sięgnę po kolejne powieści J. Ellroy'a z tego cyklu. Polecam.

dasio72 | 2013-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2013

Po przeczytaniu książki Ellroy'a można się poczuć jak byśmy dostali w głowę ciężkim młotem. Dzieje się tak z dwóch powodów; tematu, a także niezwykłego stylu w jakim napisana jest powieść.
Mamy bowiem do czynienia z opowieścią odkrywającą nam kulisy jednej z największych nierozwikłanych zagadek XX wieku-zabójstwem prezydenta Stanów Zjednoczonych- Johna Fitzgeralda Kennedyego. Drugim wielkim atutem jest styl jakim posługuje się autor-proste, krótkie zdania, które wydają się być wystrzeliwane jak z karabinu maszynowego.

Głownymi bohaterami książki są, Peter Bondurant-pracujący dla
Howarda Hughesa, szantażysta i płatny morderca, Kamper Boyd-agent FBI, będący w dobrych stosunkach z dyrektorem agencji J.E.Hooverem, oraz Ward J.Littel, zwyczajny szary agent FBI. Losy wszystkich tych ludzi połączą się, aby stworzyć historię pełną gwałtu, okrucieństwa, zdrady i tajnych spisków. Niebagatelny wpływ na opowiadaną historię będą mieli najbardziej wpływowi gangsterzy tamtych czasów: Sam...

Wroński | 2014-03-10

Książka jest potwornie ciężkostrawna. Powodów jest kilka: intryga, która silnie pozuje na klimaty noir, leniwe zwroty w akcji i bezsensowne nagromadzenie postaci, które nie mają większego wpływu na bieg późniejszych wydarzeń. Ponadto przez pierwszych dwieście stron zwyczajnie się wlecze, a ja nie lubię kiedy się wlecze. Główni bohaterowie (Kemper oraz Pete) wyjątkowo bezbarwni, wręcz odpychający. Najbardziej interesujące są fragmenty, które dotyczą bezpośrednio rodziny Kennedych. Tych z kolei jest jak na lekarstwo, ponieważ historia dzieje się gdzieś obok nich. Szkoda, bo autor nie rozwinął wątku Josepha Kennedy i kompletnie zapomniał o Marilyn Monroe. I chociaż interesuje się historią stosunków międzynarodowych, to długo nie mogłem zmęczyć tej książki. Tylko dla fanów gatunku!

astaldohil | 2011-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2011

Rewelacyjny thriller polityczno - sensacyjny, z nutką klimatu noir.
Autor operuje stylem zwięzłym, często uzupełniając narrację - czy to prawdziwymi, czy stylizowanymi na takowe? - "wyciągami" z różnego rodzaju akt. Oszczędność w sposobie opowiadania równoważą świetne, soczyste dialogi i doskonale nakreślone postaci z krwi i kości, w przeważającej sile, brutalni, nie przebierający w środkach faceci, których trudno jednoznacznie zakwalifikować jako dobrych czy złych.
Najważniejsze, że porwany misternie skonstruowaną intrygą i nie dającą chwili wytchnienia akcją czytelnik w ogóle nie ma czasu zastanawiać się ile w tej wersji wydarzeń , które doprowadziły do zamachu na JFK może być spekulacji, a ile prawdy... Gdyby był to film powiedziałbym: twarde, męskie kino. Swoją drogą "Amerykański spisek" z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom "Scarface" i "Tajemnic Los Angeles" (który to film również powstał na podstawie powieści Ellroya pod tym samym tytułem). Polecam!

Scottie | 2014-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Mimo ciekawego tematu nie dałem rady zdzierżyć tej książki - odpuściłem dalsze czytanie na 250 stronie. Nie za bardzo podobał mi się styl książki w postaci krótkich, telegraficznych zdań. Dodatkowo przeogromna plątanina bohaterów powoduje, że można się pogubić kto jest kim. No i przede wszystkim fakty historyczne to jedno, a cała otoczka (fikcja literacka) wymyślona przez autora to drugie. Zatem po co czytać tak zagmatwaną książkę, która jest tylko nadbudówką wymysłów autora wokół historii JFK?! Myślę, że "Dallas 63" S. Kinga będzie lepsza.

Kuba | 2016-10-03
Przeczytana: 05 listopada 2015
ynside | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015
Jamajski przepis na sukces: Marlon James

Jego pierwszą powieść odrzucono 78 razy. Chciał się poddać i zarzucić pisanie. Wyrzucił rękopis, skasował tekst ze swojego laptopa, a nawet z komputerów przyjaciół. Na szczęście zmienił zdanie. Niedawno otrzymał Nagrodę Bookera. Przedstawiamy: Marlon James.