Zbiór historii nietypowych. Tom 1

Michalina Łuczak Wydawnictwo: Novae Res fantasy, science fiction
Novae Res
2016-06-28
2016-06-28

Historie dziwne, osobliwe, z nutką magii i szczyptą fantazji. Historie nietypowe, z ukrytym przesłaniem, z dowolną interpretacją. To historie pełne humoru.

Zbiór historii nietypowych to zbiór trzech opowiadań. Opowiadań specyficznych, oryginalnych.

Pierwsza historia dotyczy Nathana - lekkoducha, któremu przez całe życie towarzyszy Pan Pech. Mężczyźnie nic nie udaje się w życiu, wiecznie ma pod górkę i nieustanie pakuje się w tarapaty. Brak wykształcenia, brak pracy, brak środków do życia - zdecydowanie nie ułatwiają mu funkcjonowania. Co więcej, Nathan często rozmawia sam ze sobą - co nie poprawia jego opinii wśród ludzi.

Nathan postanawia zmienić swój los. Postanawia odgryźć się na wszelkie nieprzychylne opinie na swój temat, na wszelkie dotychczasowe pechowe sytuacje. I tak oto, pojawia się światełko w tunelu. Wybawienie. Nathan otrzymuje zadanie - zabicie smoka. Zadanie to może całkowicie odmienić jego życie, sprawić, że będzie KIMŚ w społeczeństwie. Sprawi, że zyska szacunek i wieczną sławę, a co najważniejsze nigdy nie zostanie zapomniany. Będzie bohaterem, nigdy więcej pośmiewiskiem. Jednak podróż jest pełna nieprzewidzianych przygód. Nathan będzie musiał wykazać się samodzielnością, a przy jego osobowości to duże wyzwanie.

Kolejna historia dotyczy ŚMIERCI - zakapturzonej, która pewnego dnia zaczepiła Moriego. Od tej pory jego życie zostało naznaczone. Stał się Idącym na Śmierć, Inkwizytorem. Morie ma potworne brzemię - musi dokonywać słusznych wyborów i skazywać na śmierć tych, którzy na to rzeczywiście zasługują.
Zadanie nie jest łatwe. Wyroki nie zawsze są jednoznaczne, niemej jednak Morie musi zadecydować. Musi ukarać winnego. Musi dokonać egzekucji. Brzemię, które spoczywa na mężczyźnie zatruwa mu życie prywatne. Morie nie potrafi normalnie żyć, z utęsknieniem patrzy na szczęście innych. Wie, że szczęście nie jest mu pisane. Wie, że musi pozbyć się sentymentów, zrezygnować z bliższych relacji. Jego jedyną sojuszniczką jest śmierć. Jego życie to samotna tułaczka. Morie postanawia zawalczyć o siebie, swoje życie, o szczęście. Ale czy walka ze śmiercią może być równa? Uwaga, wszystkie chwyty dozwolone.

Trzecie i zarazem ostatnie opowiadanie to historia człowieka z mrocznego Podziemia. Historia Pana G. Mężczyzna ma konkretny cel w życiu - chce dostać się na Powierzchnię, czyli do lepszego świata, pełnego perspektyw i nowych możliwości. Pan G. pracuje w teatrze, gdzie może w pewien sposób się wyrazić - i tylko najpilniejszy słuchacz wychwyci prawdę. Tak oto w życiu Pana G, pojawiała się Pani M. - inteligenta, inna niż wszyscy ludzie z Podziemia. Pani M. to tajemnicza postać. Pani M. wskazuje odpowiednią drogę - drogę do szczęścia. Tylko czy Pan G. zauważy i będzie wiedział, jak postąpić w danej chwili?

Każde opowiadanie miało swój urok. Jednak moim największym faworytem było drugie opowiadanie zatytułowane: O zmęczonym inkwizytorze, śmierci i złodziejach. Historia tak ciekawa, tak wciągająca i zaskakująca, ze szczyptą specyficznego humoru.

Dodatkowy plus dla autorki, za każdy wstęp poprzedzający opowiadania - znakomity sposób na nawiązanie kontaktu Autor-Czytelnik :) Dzięki temu opowiadania czytało się jeszcze przyjemniej.

Zbiór historii nietypowych, to naprawdę świetna lektura na oderwanie się od nudnej, szarej rzeczywistości. Czytelniku, pozwól porwać się magii słowa. Otwórz się na przygody ze smokiem w roli głównej. Poznaj inkwizytora, który przybija piątkę ŚMIERCI, a na koniec zanurz się w świecie Podziemia, gdzie mrok i strach nie odstępuje nikogo.

Źródło: dziennikbibliotekarki.blogspot.com

Michalina Łuczak jest absolwentką VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Ma na swoim koncie sporo sukcesów literackich m.in. została doceniona w "Konkursie na opowiadanie fantastyczne" serwisu "Secretum".*

Lubię sięgać po książki mniej znanych autorów, ponieważ bardzo często okazuje się, iż są one lepsze, niż bestsellery. Po Zbiór historii nietypowych sięgnąłem dlatego, że zachęcił mnie do tego opis.

Nathan musi zabić smoka, Morie jest Idącym na Śmierć, ma trudne zadanie do wykonanie. Są również G. oraz M., którzy chcą uciec z Podziemia. Łączy ich chęć sprawienia, że na świecie będzie sprawiedliwie.

To bardzo udany debiut. Autorka posługuje się lekkim i prostym językiem. Miała bardzo ciekawy pomysł, który zresztą świetnie wykonała. Przyczepić się jedynie muszę do opisów, ponieważ światy, które wykreowała, niezbyt zostały mi przybliżone, a w literaturze fantastycznej bardzo zależy mi na poznaniu otoczenia, w którym przyszło bohaterom żyć. Dzieło składa się z trzech różnych opowiadań. Humor został zgrabnie przemycony do opowieści. Autorka przemyciła część siebie do opowieści.

„Nagle przyszło mu na myśl, by przemalować – o ile uda mu się go zdobyć – swojego wierzchowca na zebrę i nazwać go Sir Łaciaty. Brzmi dumnie, nieprawdaż?”

Najbardziej spodobało mi się pierwsze opowiadanie, które nosi tytuł O młodzieńcu, smoku i takich tam. Jest ono zabawne, jednakże mające mądry przekaz. Odniosłem wrażenie, że pani Michalina bardziej się do niego przyłożyła i lepiej czuła się w tym świecie. Zaskoczyło mnie rozwiązanie akcji. Druga opowieść wyróżniła się oryginalnością (chodzi mi o pomysł) i nieprzewidywalnością. Troszkę bardziej trzymała w napięciu, a akcja była nieco szybsza. Zakończenie również było takie, jakiego się nie spodziewałem. Ostatnia opowiastka jest pełna niedopowiedzeń. O ile wcześniejsze miały zbliżony klimat, ta jest zupełnie inna. Przykuwa uwagę, zmusza do myślenia i niekiedy wzrusza.

„To, co dzisiaj jest wytworem wyobraźni, może stać się rzeczywistością jutra.”

Podsumowując, bardzo spodobał mi się ten zbiór opowiadań. Autorka ma dość duże umiejętności pisarskie oraz ciekawe pomysły. Polecam wszystkim miłośnikom fantastyki. Zniecierpliwiony czekam na kolejny tom, w którym, mam nadzieję, znajdzie się troszkę więcej dzieł.

Za przekazanie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

Tytuł: „Zbiór historii nietypowych”
Autor: Michalina Łuczak
Oprawa: miękka
Liczba stron: 313
Data wydania: 28.06.2016
ISBN: 978-83-8083-160-5

** Źródło – Lubimy Czytać.

"Zbiór historii nietypowych" Tom 1 składa się z trzech historii. Zakończenie każdej z nich jest trudne do przewidzenia. Wszystkie zakończenia maja charakter otwarty. Każdy może dopowiedzieć sobie ciąg dalszy losów bohaterów. Autorka nie wprowadziła zbyt wielu opisów. Nie chce wyręczać czytelnika, dając mu gotowe opisy przeżyć wewnętrznych czy miejsc, w których przebywają postacie. Woli dać odbiorcy możliwość wyobrażenia sobie, jak wyglądają bohaterowie oraz jaki krajobraz ich otacza. Każda z historii jest wyjątkowa.

Na szczególną uwagę zasługuje wstęp oraz zakończenie. We wstępie autorka umieściła swoje rozważania dotyczące relacji między czytelnikiem a pisarzem. Krótkie wprowadzenie zakończyła słowami: "Tymczasem.. zapukasz do mnie?" . Michalina Łuczak jest świadoma, że pisarz wydając książkę, zaprasza odbiorcę do swojego świata. We wstępie ma do czytelnika niewielką prośbę. Stwierdza, że to "nic osobistego . Chociaż... Może troszeczkę." Prosi go, żeby się uśmiechnął. Interesujące jest to, że pisarka we wstępie nie zamieściła wianuszka osób, którym chciałaby podziękować. Ostatnie dwie strony książka również poświeciła czytelnikowi. Autorka ma nadzieję, że odbiorca sięgnie również po kolejny tom jej historii.

Najbardziej zainteresowała mnie ostatnia historia. Zawiera sporo niedopowiedzeń, więc trzeba uruchomić swoją wyobraźnię. W trzeciej opowieści dziewczyna zadaje mężczyźnie pytanie, na które on nie umie odpowiedzieć. Chciała bym aby G. i M. zostali parą.

Wyjątkową postacią jest także Nathan. Młodzieniec, dla którego liczy się tylko zabawa. Jest nieodpowiedzialny, niepunktualny i rozrzutny. Zachowuje się dziecinnie. Chłopiec zmienia się pod wpływem różnych zdarzeń. Jest postacią bez wątpienia dynamiczną. Nathana czeka trudne zadanie - będzie musiał zabić smoka. Czy sprosta zadaniu? Czy nauczy się odpowiedzialności, a może zrezygnuje z powierzonego mu zadania?

Bardzo ciekawa historia jest również historia o Morie, czyli idącym na śmierć. W dzieciństwie chłopca zaczepiła śmierć i dała mu zadanie do wykonania. Miał wymierzać sprawiedliwość. Morie opuszcza swojego mistrza, który uczył go rzemiosła i zaczyna współpracować z grupą złodziei. Jak potoczą się losy młodzieńca? Kogo spotka na swojej drodze?

Bez dwóch zdań książka warta przeczytania. Czyta się ją z ogromną przyjemnością. Chętnie przeczytam także kolejny tom. Polecam szczególnie osobom, które lubią fantastykę.
Kasia, lat 18
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Bardzo lekkie i przyjemne opowiadania ubarwione nutką humoru. Wciągająca fabuła nie pozwala oderwać się od fotela :) Czekam na kolejne tomy i gorąco polecam.

• Opowiadania
  • Polskie