historyczna

Od lat oczekiwana, kompleksowa publikacja poświęcona historii fizyki, która wypełni lukę w tym zakresie nie tylko w piśmiennictwie polskim, ale również światowym. Powstała na bazie wykładów prowadzonych od około 30 lat przez Profesora Andrzeja K. Wróblewskiego na Uniwersytecie Warszawskim. W książce omówiono główne ścieżki rozwoju fizyki, począwszy od cywilizacji starożytnych, aż po osiągnięcia fi

Koval | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Biblia dla miłośników fizyki.
To, co najbardziej się rzuca w oczy to ogrom wiedzy zawartej w tej solidnej księdze oraz jakość wykonania. Rzeczywiście widać te drobiazgowe, wieloletnie badania źródłowe związane z dziejami fizyki, a także poważne potraktowanie tematu. Autor podszedł do poszczególnych problemów komplementarnie, czyli oprócz przedstawienia danej teorii poznajemy również kłopoty z jakimi borykali się uczeni badający podobne zagadnienia, fragmenty ich historii (nie brakuje elementów humorystycznych) i możliwości jakie się wiązały z idącymi za odkryciami przełomami intelektualnymi. Zapewne część opisów mogłaby być bardziej rozwinięta, a inne nieco skrócone, ale zamysł przekazania odpowiedniej pigułki wiedzy (czy wręcz: piguły) udało się w moim przekonaniu zrealizować.

„Historia fizyki” to na swój sposób pozycja interdyscyplinarna. Niby jest to książka o przeszłości, czyli ma wartość historyczną, ale z racji ilości materiału matematycznego (od którego się nie da uciec...

Marcin Dolecki | 2014-11-01
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Praca jest wynikiem wieloletnich, gruntownych badań źródłowych nad dziejami fizyki.
"Historia fizyki" jest napisana wybornie: elegancko, jasno i wyczerpująco (jak na opracowanie jednotomowe). To fascynująca opowieść o zmaganiach, a przy tym i zabawie ludzi z przyrodą. Do atutów książki należą także liczne i obszerne cytaty z prac uczonych. Autor podał również wiele anegdot z ich życia. Praca jest bogato ilustrowana. Lektura może być przydatna zarówno dla specjalistów, jak i studentów, a nawet uczniów szkół średnich.

"Historia fizyki" należy do niewielkiej liczby tekstów, do których regularnie sięgam wieczorami. To jedna z nielicznych książek, które są w stanie poprawić mi nastrój, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Fizyka uchodzi powszechnie za naukę trudną. Jednak warto mieć na uwadze, że to, co wymyślił jeden człowiek, jest możliwe do zrozumienia dla innego - jeśli nie brakuje chęci i determinacji.
Przyszłość fizyki i konsekwencje jej rozwoju są trudne do przewidzenia, zwłaszcza w...

Adam | 2015-05-14
Przeczytana: marzec 2015

Podręcznik akademicki zahaczający o popularnonaukowość. Potężne kompendium wiedzy, jedno z naprawdę niewielu w temacie historii fizyki... www.kwantowo.pl/2015/03/16/najwieksze-polskie-kompendium-recenzja-historii-fizyki/

Carmel | 2014-11-30
Przeczytana: marzec 2009

Gorąco polecam. Warto prześledzić jak rodziła się fizyka, szczególnie, że przewodnikiem jest fachowiec w temacie.
Szczególnie interesujące są opisy procesów myślowych, które dawały początek wielu rewolucjom.

Tadeusz | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Jak dla mnie rewelacyjna książka. Doskonałe uzupełnienie do suchej wiedzy podręcznikowej uczonej w szkole. To w jaki sposób ludzie dochodzili do wiedzy, w jaki sposób nawet największe umysły błądziły pozwala inaczej spojrzeć na rozwój nauki i zdać sobie sprawę, że jesteśmy dopiero na początkowym etapie jej poznawania. Ogrom pracy wykonanej przez autora - zaprezentowanie fragmentów orginalnych dzieł sprzed kilkuset lat, właściwe ich ułożenie, dotarcie do wielu źródeł już sam w sobie jest wart podziwu, a dodatkowo książka została napisana w sposób, że czyta się ją jak najlepszą powieść. Wielkie słowa uznania dla Autora.

robidu | 2012-03-21

Wspaniała popularyzatorska książka o fizyce, królowej nauk empirycznych. Zadziwiające dla mnie było jak ci wspaniali ludzie dochodzili do swoich odkryć. Mając tak niewiele, wymyślili tak dużo...

Krzychu Hyżorek | 2016-01-30

Jestem fizykiem, więc dla mnie to coś wspaniałego...

Paulina | 2014-12-28
Przeczytana: 01 stycznia 2014

O fizyce z tego bardziej historycznego punktu widzenia. Wiele cytatów, fragmentów listów, które pokazują jak idee naukowe ewoluowały, nie zawsze w prawidłową stronę.

Marcin Sadowski | 2017-03-11
mama | 2016-11-02