Historia świata w sześciu szklankach

Wydawnictwo: CiS
historyczna

W Historii świata w sześciu szklankach Standage proponuje nowe i oryginalne spojrzenie na dzieje ludzkiej cywilizacji (a raczej ludzkich cywilizacji, gdyż wraz ze Standage em wędrujemy przez cztery tysiąclecia i cztery kontynenty). Dzieje świata oglądamy przez pryzmat tego, jaki napój kształtował oblicza kolejnych epok, czyli, mówiąc najprostszym językiem, co ludzie najchętniej pili. Dowiadujemy s

| 2013-01-09
Przeczytana: 30 marca 2007

Spragnionym historii

Woda to dziś globalny temat. O dostęp do niej toczą się zbrojne konflikty. Z powodu jej braku giną całe społeczności, m.in. w Afryce. W krajach cywilizowanych natomiast sprzedaż wody butelkowanej stała się opłacalnym biznesem. Tak oto cywilizacja zatoczyła koło. U jej zarania dostęp do wody decydował o rozwoju kultur. Wówczas jednak nie potrafiono jej filtrować, niosła więc zagrożenie chorobowe i epidemiczne. Twórczy wysiłek człowieka skierowany był zatem także na uniezależnienie się od konieczności spożywania surowej wody.

Tom Standage, pisarz i dziennikarz, redaktor naukowy czasopisma „The Economist”, wpadł na pomysł, jak w oryginalny i świeży sposób opisać dzieje ludzkości. Opowieść osnuł wokół historii sześciu napojów, które osiągały szczyt popularności w kolejnych epokach, jednocześnie przyczyniając się do budowy ich kulturowego oblicza. Odbywamy podróż w czasie i przestrzeni, przez epoki i kontynenty.

Początek współczesnej cywilizacji dał wynalazek...

kowalmj | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Bardzo ciekawa opowieść o dziejach świata. Mnie szczególnie zainteresowała historia kawy i jej wpływu na świat.

Mariusz | 2010-07-12
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 15 stycznia 2008

Czy można opisać historie świata w sześciu szklankach ta książka udawadnia że można, dzieje naszego świata, naszej kultury ściśle przeplatają się z napojami jakie spożywaliśmy i spożywamy piwo, wino, kawa, herbata, coca cola czy wysokoprocentowe alkohole wpływają nie tylko na pojedyńcze jednostki, ale także na państwa na ich rozkwit i ich upadek, kształują losy milionów ludzi nie zdających sobie sprawy z tego że filiżanka herbaty, kawy czy kufel piwa często odmieniał życie ich przodków.
Polecam tą książkę, pozwoli nam ona spojrzeć inaczej na nasze napoje które tak chętnie spożywamy, często w nadmiarze :).

Wanilka | 2015-09-24
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Historia wchodzi sama do głowy ;-) ciekawie napisana, pełna faktów, czyta się w ekspresowym tempie z wypiekami na twarzy! Polecam :D

Maanwe | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Wyborna!

Chilloutboy | 2011-09-24
Przeczytana: 23 września 2011

Bardzo ciekawe spojrzenie na losy świata, przez pryzmat naszych ulubionych napojów... Idealna do czytania przy filiżance kawy.

Syl_wina | 2016-10-23
Arkadiusz Włodarczyk | 2016-08-15