Historia świata w sześciu szklankach

Okładka książki Historia świata w sześciu szklankach Tom Standage
Okładka książki Historia świata w sześciu szklankach
Tom Standage Wydawnictwo: CiS powieść historyczna
powieść historyczna
CiS
2007-01-01
2007-01-01

Ciekawe spojrzenie na historię z perspektywy wpływu sześciu różnych, wytwarzanych przez człowieka napoi. Z autorem podróżujemy do świata starożytnych cywilizacji Sumeru, Egiptu, poprzez Grecję, Rzym, następnie do czasów nowożytnych - do zamorskich kolonii, paryskich i londyńskich kawiarń, aż po czasy zupełnie nam współczesne. Książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji, bez zamęczania czytelnika nadmiarem szczegółów. Jest napisana żywym, barwnym językiem, więc czyta się świetnie.

Jak każdą książka tego typu nie jest to tzw poduszkowiec. Jeżeli potraktujemy ją jako skarbnice informacji , przegląda historii, inspiracje do zmiany dziejów, np czemu angielscy marynarze nie cierpieli tak na szkorbut jak francuscy?albo co było pierwsze piwo czy chleb?albo czemu Anglicy pija herbatę z mlekiem.....Zapraszam

Ciekawa i intrygująca książka, właśnie przez to spojrzenie z "boku" na historię. Autor przedstawia jak różne napoje kształtowały zachowania ludzi na przestrzeni dziejów.
Książka zawiera sporo ciekawostek, ale też uzupełnia wiedzę o poszczególnych czasach i wyplenia lukę tzw. twardej historii i ożywia tamtych ludzi, pokazując ich w świetle całkiem zbliżanym do naszego. W sumie po przeczytaniu tej pozycji utwierdzam się że wcale nie różniliśmy się od ludzi sprzed setek czy tysięcy lat.
Ciekawa jest historia kawy i herbaty, jeśli chodzi o kawę, to nasunęła mi się refleksja, jak Arabowie po stracie znacznej części monopolu na handel Azji z Europą, wypełnili tym "owocem" lukę w swoich dochodach w handlu z Europą. Kawa była znana od wieków, ale musiała trafić na swój czas, czyli znowu wychodzi, że matką wynalazków jest potrzeba.
Historia Herbaty też jest ciekawa i związana jest z ekonomią. Brytyjczykom tak zasmakowała herbata, że żeby mieć zrównoważony/dodatni bilans handlowy zaczęli sprzedawać Chińczykom opium - jak dla mnie, sposób bardzo wątpliwy moralnie.
Niestety Autor nie umiał się wyzwolić z Anglo i Amerykanocentryzmu i większość tej książki jest o napojach w Ameryce, co nie umniejsza tej pozycji, ale tytuł może wprowadzać w błąd.
W ogólnym rozrachunku książka ciekawa, uzupełniająca wiedzę, z dużą ilością ciekawostek, np. o bezbarwnej Coli dla Chruszczowa ;)...bo przecież pierwszy sekretarz nie może lubić czegoś z zepsutego Świata Zachodu:)

Ciekawe, choć nie tak wciągające i przewrotne jak Ziarna zmian (6 roślin, które zmieniły historię świata). Przyjemnie jest spojrzeć na cywilizacje na innym poziomie postrzegania niż typowe podręczniki historii w rodzaju "w tym roku ten król a w tamtym taka wojna".

o historii cywilizacji jako historii spożywanych płynów i ich (nomen omen) na nią wpływu - bardzo miła i ciekawa lektura. OK.

ciekawa książka, dużo się dowiedziałam, choć wybitna nie jest. bardzo na minus europocentryzm i amerykanocentryzm. praktycznie nie ma tu nic o tym, że wino, piwo i inne napitki miały też inne ludy niż te pochodzące z basenu morza śródziemnego. no aż się prosi, by pisząc książkę zatytułowaną "historia świata.." pogrzebać mocniej i napisać więcej.

Wyborna!

Wyborna!

Historia wchodzi sama do głowy ;-) ciekawie napisana, pełna faktów, czyta się w ekspresowym tempie z wypiekami na twarzy! Polecam :D

Bardzo ciekawa opowieść o dziejach świata. Mnie szczególnie zainteresowała historia kawy i jej wpływu na świat.

Bardzo ciekawe spojrzenie na losy świata, przez pryzmat naszych ulubionych napojów... Idealna do czytania przy filiżance kawy.

• Dwie kultury
  • A to już mam na półce (/dysku)..
  • 06. Sny i kamienie

Dodaj cytat z książki Historia świata w sześciu szklankach