Prawda i fikcja w kodzie Leonarda da Vinci

Wydawnictwo: Rebis
Truth and Fiction in The Da Vinci Code: A Historian Reveals What We Really Know about Jesus, Mary Magdalene, and Constantine

Pytania prowokowane przez Kod Leonarda da Vinci to dla Barta Ehrmana pretekst do snucia fascynującej opowieści o źródłach naszej kultury. Oddzielając fakty od fikcji, rzeczywistość historyczną od pisarskiej fantazji Dana Browna, autor mówi o Nowym Testamencie, o nie zamieszczonych w nim ewangeliach, o roli cesarza Konstantyna w kształtowaniu się chrześcijaństwa oraz o źródłach wiedzy o Jezusie, Marii Magdalenie i roli kobiet w ich czasach. To nie tylko doskonały dodatek do rynkowego bestsellera, lecz także wspaniałe źródło wiedzy o okresie, w którym rodziło się chrześcijaństwo.Bart D. Ehrman to profesor University of North Carolina, autor kilkunastu książek, współpracownik CNN. Jest znawcą początków chrześcijaństwa oraz Starego i Nowego Testamentu.Kod Leonarda da Vinci to thriller o współczesnych poszukiwaniach świętego Graala. Czytelników zafrapują rozważania historyczne jego autora, lecz wielu z nich zastanowi się, co w fabule to historia, co stare legendy, a co wymysł pisarza.

Wojciech Gołębiewski | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

"Ehrman (1955), dziekan na wydziale religioznawstwa na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill, w 2004 roku opublikował omawianą książkę. Przeglądając swoje szpargały znalazłem ciekawą notatkę na jej temat, niestety, niewiadomego pochodzenia. Ze względu na popularność "Kodu Leonarda da Vinci" postanowiłem ją przepisać, a sąsiedztwo innych artykułów w mojej teczce, uzasadnia moje podejrzenie, że to recenzja z "Tygodnika Powszechnego", autorstwa ks. Adama Bonieckiego, z 2006 r. Tak czy inaczej daleki jestem od chęci plagiatu.
Interesująca treść tej notatki usprawiedliwia moją chęć podzielenia się nią z Państwem.

„...- życie Jezusa z pewnością nie zostało zapisane - jak informuje autor „Kodu” - przez tysiące Jego uczniów na całej ziemi. Jezus nie miał tysięcy uczniów, a już na pewno nie miał tysięcy uczniów, którzy umieli pisać. Raczej wszyscy ...

patimaka | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Raczej nie mogę powiedzieć, że jest przeczytana, bo przeczytałam połowę książki. Nie dlatego, że była nieciekawa. Bardzo zainteresowały mnie tematy, które porusza ta książka. Dużo o nich czytałam, oglądałam filmy dokumentalne. Także po przejrzeniu kolejnych stron i rozdziałów, doszłam do wniosku, że to wszystko wiem. Porzuciłam więc dalsze czytanie. Nie było to dla mnie łatwe, ponieważ strasznie nie lubię zostawiać niedokończonych książek, ale też nie lubię czytać czegoś co już znam. Chyba, że jest to jedna z moich ukochanych książek, które czytam po kilka razy. Pewnie nie ja jedna. Ale wracając do książki. Jest bardzo dobrze napisana. Ciekawi i porusza intrygujące tematy. Autor nie boi się krytyki i jest dokładny. Jak to ja nie we wszystkim się z nim zgadzam, ale to bardziej osobiste obiekcje. Serdecznie polecam, doczytajcie do końca jeżeli jeszcze nie znacie wszystkich wątków. I koniecznie przeczytajcie "Kod Leonarda da Vinci".

| 2011-05-18
Przeczytana: 17 maja 2011

książka dobra
w szczegółowy sposób podejmuje problem zawarty w temacie
wyjaśnia wiele kwestii
jednak dla mnie wszystko napisane językiem za bardzo naukowym
polecam mimo wszystko

słoneczko | 2015-12-14
Przeczytana: 2014 rok

Po przeczytaniu "Kodu Leonarda da Vinci" postanowiłem przeczytać tę książkę. Prawda czy fałsz. Czyta się fajnie, ale ja za wielu wyjaśnień nie znalazłem. Bardzo lubię taką tematykę, ale tego typu rozważania, może napisać każdy człowiek, który "liznął" tego tematu.

Cinnamon | 2012-06-15
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Rzadko kiedy czytam książki niebeletrystyczne, ale ta bardzo mi pomogła. W wierze w KK też :) Ehh, gdyby tacy ludzie pisali wstępy do komentowanych przez siebie książek...

| 2016-01-13

Dobra

Mikołaj Morzy | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

Miałem nadzieję na ciekawsze ujęcie tajemniczych początków chrześcijaństwa. Nie mam wątpliwości, że "Kod Leonarda da Vinci" jest całkowitą fikcją, ale sięgnąłem po Ehrmana z nadzieją, że przy okazji tłumaczenia co jest prawdą, a co fikcją w tym bestsellerze, napisze coś intrygującego o gnostykach, marcjonitach, itp. Zamiast tego dostajemy skrót wcześniejszych książek, kilka niczym nie popartych sądów, a na dodatek trochę apologetyki.

hincol44 | 2016-10-19
margot | 2016-10-06