Bóg pośród ruin

Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka
Cykl: Jej wszystkie życia (tom 2)
Wydawnictwo: Czarna Owca
A God in Ruins
Ag2S

Czy mamy prawo decydować o swojej śmierci? Bóg pośród ruin to kontynuacja powieści Jej wszystkie życia. Bohaterem jest młodszy brat Ursuli, Teddy – niedoszły poeta, pilot bombowca RAF-u, mąż, ojciec i dziadek. Mężczyzna musi stawić czoła niebezpieczeństwom i wyzwaniom XX wieku. Szuka odpowiedzi na pytania: jak ułożyć sobie życie, którego nie spodziewał się przeżyć? Co zrobić z przyszłością, na...

Czy mamy prawo decydować o swojej śmierci?
Bóg pośród ruin to kontynuacja powieści Jej wszystkie życia. Bohaterem jest młodszy brat Ursuli, Teddy – niedoszły poeta, pilot bombowca RAF-u, mąż, ojciec i dziadek. Mężczyzna musi stawić czoła niebezpieczeństwom i wyzwaniom XX wieku. Szuka odpowiedzi na pytania: jak ułożyć sobie życie, którego nie spodziewał się przeżyć? Co zrobić z przyszłością, na którą nie liczył?
Z prawdziwie epickim rozmachem, na przestrzeni niemal stu lat, Atkinson analizuje emocjonalne skutki działań wojennych. Opisuje ostateczny upadek człowieka i wpływ wojny na tych, którzy w niej nie uczestniczyli. Rozprawia się z trudnymi moralnie kwestiami, takimi jak decyzja o śmierci, eutanazja i sens wojny.
To wzruszający zapis zmagań z losem zwykłego człowieka, którego przeznaczeniem było żyć w niezwykłych czasach.

W 2015 roku powieść Bóg pośród ruin została nagrodzona Costa Book Award.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/bog_posrod_ruin,p1346306340

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/bog_posrod_ruin,p1346306340

Anja | 2017-06-18
Przeczytana: 11 czerwca 2017

„Teddy obiecał sobie, że w życiu już zawsze będzie starał się być dobry. Była to najlepsza – i jedyna – rzecz, jaką mógł zrobić. Mógł kochać”. (strona 378)

Długo, po przeczytaniu, zabierałam się za zrecenzowanie „Boga pośród ruin” autorstwa Kate Atkinson, wahając się jak ją ocenić. Czekałam na tą powieść, jako że jest powiązana z „Jej wszystkie życia”, (które bardzo mi się podobało). Jak się, jednak okazało to raczej luźne powiązanie, gdyż „Bóg pośród ruin” jest książką w nieco innym, cięższym, poważniejszym klimacie, stanowi jak sama autorka napisała w posłowiu „raczej uzupełnienie niż kontynuacja poprzedniej powieści” (strona 515).
Dla jednych czytelników (którym przeszkadzały elementy nazwijmy to fantastyczne w poprzedniej książce) będzie to niewątpliwie zaleta, dla innych wręcz przeciwnie. Przyznaję, że początkowo trochę brakowało mi niezwykłego klimatu z „Jej wszystkie życia”, które przedstawia kilka wersji żyć Ursuli Todd, ale potem, kiedy przyzwyczaiłam się do...

Fantasy-Bestiarium | 2016-11-19

„Bóg pośród ruin” autorstwa Kate Atkinson zabiera nas w podróż z niemal epickim rozmachem. Pokazuje historię, która rozgrywa się na przestrzeni niemal stu lat, ukazując destruktywne skutki działań wojennych na psychikę żołnierza. Skrupulatnie opisuje przebieg działań wojennych i ich wpływ na ludzi mających styczność z tych istnym koszmarem. Autorka stara się odpowiedzieć na liczne, niekiedy trudne pytania. Czy wojny mają jakikolwiek sens? Czy człowiek ma prawo decydować o życiu i śmierci bliźniego? Czy eutanazja powinna być dozwolona w pewnych, ekstremalnych przypadkach?

Teddy jest pilotem bombowca RAF-u, który boryka się ze swoją traumatyczną przeszłością. Brutalność wojny odcisnęła na nim srogie piętno i mężczyzna przez wiele lat nie potrafił sobie do końca poradzić z okropieństwami, których doświadczył podczas żołnierskiej służby. Ukazując czytelnikom wzruszające i ciężkie losy zwykłego człowieka, który musi stawić czoło wielu wyzwaniom czyhającym na niego w szalonym wieku...

Arturion | 2016-11-17

Dla miłośników prozy Kate Atkinson książka ta jest tylko potwierdzeniem jej najwyższej klasy jako pisarki. Obrazowy styl, potężna wyobraźnia, wielowymiarowość dają smakowity efekt, w który rad się wgryźć każdy prawdziwy mól książkowy. To jest powieść o świecie fantazji, o tym, jak wyobrażamy sobie coś, czego nie znamy. No i o człowieku, konkretnie jego upadku. W ogóle pełno wzlotów i upadków. Ważne znaczenia mają symbole, obrazy, które powracają, być może wcześniej nie zauważone i spajają różne wątki. No i wojna. Największy upadek człowieka. Autorka podkreśla okrucieństwo nalotów dywanowych, choć nie wątpi w odwagę i patriotyzm pilotów. Choć dla ostatecznego kształtu powieści istotne też jest i to, iż autorka mogła na wydarzenia spojrzeć z perspektywy czasu. Czy wojna z barbarzyńcami sama musi być barbarzyństwem? Chyba tak, jak każda wojna... Na szczęście wątpliwości i rozterki autorka pozostawia bohaterom.

joly_fh | 2016-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Autorka najwyraźniej postawiła na postmodernistyczny eksperyment - ciągle skacze z akcją do przodu, lub do tyłu, łącznie z licznymi (i niepotrzebnymi) dygresjami. Zatem raz czytamy o nalotach dywanowych w czasie II wojny światowej, a za chwilę, w kolejnym rozdziale, o czasach współczesnych. Przyznam, że nie lubię czegoś takiego. Powieść ta zatem przedstawia nie tylko losy Teddy'ego, brata Ursuli, ale i jego dzieci i wnuków, w kolejności nielinearnej. Styl Boga pośród ruin jest mocno pretensjonalny; najciekawszymi fragmentami są te dziejące się właśnie podczas wojny, pozostałe to w zasadzie takie pisanie o niczym. Autorce niestety nie udało się ciekawie przedstawić losów całej rodziny Toddow, chyba, że jej celem było pokazanie, że pokolenia powojenne wiodą miałkie życie, pozbawione większego sensu i celu.

Crimelpoint | 2017-10-01
Przeczytana: 30 września 2017

Zawsze staram się dokańczać serie, które zaczęłam, więc koniecznie musiałam sięgnąć po tę książkę, mimo że poprzedni tom średnio mi się podobał.

Według mnie tej pozycji nie można nazwać kontynuacją, bardziej jest to spin- off. Naprawdę wkurzało mnie to, że autorka non stop skacze z czasem. Raz mamy rok 1999, a za chwilę 1947. Co więcej pozycja ta jest zwyczajnie nudna i nie warto po nią sięgać.

Sojczix | 2016-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2016

Przyznam, że nieco się zawiodłam. Moim zdaniem trochę się ta książka nijak ma do pierwszej części. W zasadzie, ta książka nie jest moim zdaniem drugim tomem, tylko nawiązuje do "Jej wszystkie życia". Po pierwsze tamta powieść ma w sobie coś magicznego, poprzez ponawiająca się historię życia Ursuli, za każdym razem inną. Tu mamy zwyczajne życie jej młodszego brata Teddego. I cóż, mimo że to czasy wojny, czasy tak okrutne, a jednak można je opisać niezwykle ciekawie... Tu moim zdaniem są nudne do bólu. Widać kunszt pisarski Atkinson, jednak nie przekłada się to na porywającą akcję. Ta książka to jakby pamiętnik żali, smutków i niepowodzeń rodu Todd. Ciężko stwierdzić, że ta książka jest zła. Jest po prostu nie interesująca, raczej nie wiąże się z pierwszą częścią, tylko raczej ją zaburza i niszczy jej czar. Nie dałam już rady przeczytać ostatnich kilkudziesięciu stron, bo zbyt długo się z tą książką męczyłam, by dotrwać do końca, który już mnie nie interesuje. Szkoda.

haLina | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Poprzednia książka cyklu nie bardzo mi się podobała. Teraz byłam zauroczona. Nie od początku, ale jak już się zorientowałam kto- jest kto; to nie mogłam się oderwać od lektury. Jak tu nie pokochać dobrodusznego, zakochanego w przyrodzie Tedda? Jak nie polubić dzielnych Nancy, Ursuli?
Dużo w tej książce o wojnie. Ale to mądra a nie ckliwa opowieść.
Bardzo polecam.

amrita | 2017-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2017

Zygzakiem przez życie Teddy'ego (z przyległościami). Najpierw byłam skonfudowana taką rwaną narracją i nie widziałam sensu w małych dawkach różnych okresów wzlotów i upadków rodziny Toddów, aż puzzelki zaczęły się składać i widok okazał się piękny, choć niepokojący, bo Autorka faktycznie kontynuuje ideę wykorzystaną w tomie pierwszym - o wszystkich życiach Ursuli Todd. Fabuła mocno rozciągnięta w czasie świetnie obrazuje zmiany mentalności po drugiej wojnie światowej, która okazała się poważnym moralnym egzaminem i żadna ze stron konfliktu go nie zdała - choć zwycięzcy oczywiście twierdzą inaczej... Warto przeczytać i się zastanowić, jak to z tym bohaterstwem bywało.

Katarzyna | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Niezłe, ale czasami nadmiernie chaotyczne, choć sprawnie poprowadzone. Autorka klasę ma i specyficzną narrację, gdzie dygresja przechodzi w introspekcję, ta introspekcja zamienia się w retrospekcję, potem jest powrót w zupełnie inne miejsce. To wciąga, pomimo, bo warsztat ma świetny. No, krótko mówiąc, rzecz o emocjach i rodzinie, niezobowiązująca kontynuacja. Pouczające, choć chwilami męczące szczegóły dotyczące RAFu. Nawet w końcowym fragmencie z "cudzej" książki Autorka jest tak samo chaotyczna, jakby nie umiała wyjść ze swojego sposobu pisanie, ale lubię ją za sarkazm i błyskotliwość, a także literacki "background"

pani_Księgowa | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Piękna i wzruszająca książka. Temat II wojny światowej stanowić miał tylko tło powieści, ale niestety wojna odciska piętno na kazdym, kto jej doświadczył. Przeżycia wojenne nie omijają bohaterów, zwłaszcza Teddego, którego polubiłam go całym sercem.

Costa Book Award 2016 przyznane

3 stycznia przyznano po raz 45 nagrody Costa Book Award - jedne z ważniejszych nagród literackich w Wielkiej Brytanii. Poznaliśmy laureatów w pięciu kategoriach: powieść, debiut, biografia, poezja i literatura dla dzieci. Pod koniec stycznia poznamy laureatkę lub laureata Costa Book of the Year.

Baileys Women's Prize for Fiction – nominacje

Jury Baileys Women's Prize for Fiction ogłosiło dziś listę 20 nominowanych do nagrody książek. Wyróżnienie przyznawane jest autorkom pochodzącym z całego świata za najlepsze powieści napisane w języku angielskim.