My, marzyciele

Sonia Draga
2016-11-09
2016-11-09
Ewa Borówka
debiut literacki amerykański sen imigrant kryzys finansowy małżeństwo miłość odmiana losu oszustwo relacje rodzinne USA walka o byt Afrykanerzy Kamerun Kameruńczyk
Inne

Dawno nie przeczytałam czegoś tak dobrego. Kolejny raz przekonałam się, że książki polecane przez Oprah's Book Club są świetne.
Pięknie przedstawione różnice kulturowe wynikające zarówno z pochodzenia, jak i koloru skóry. A także dające do myślenia pokazanie "szczęścia" wynikającego z posiadania ogromnej fortuny.

"Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma..." - myślę, że powiedzenie to doskonale oddaje sens tej powieści. Historia prostych ludzi, Kameruńczyków, którzy pragną lepszego życia... Dla siebie i swoich dzieci. Gdy ich marzenie o wyjeździe do Ameryki w końcu się spełnia - ich amerykański sen szybko zostaje zweryfikowany w codziennym życiu w Nowym Jorku... Nie jest tak łatwo jak myśleli, że będzie... Historia jakich pewnie wiele - ilu ludzi pragnęło wyjechać do innego kraju, po czym wracali jednak do siebie, nie potrafiąc się odnaleźć w nowym miejscu... Jedge i Neni nie chcą się poddać, walczą o życie w lepszym świecie - w Ameryce. Czy się uda? Polecam przeczytać :-) Naprawdę dobra książka :-)

Bardzo kibicowałam bohaterom, którzy musieli stoczyć trudną walkę o spełnienie marzeń. Książka smutna i bolesna ale przepięknie napisana! Ilu jest takich ludzi? Pewnie miliony.

Dla mnie trochę za nudna a zakończenie wcale mnie nie zaskoczyło. Owszem książka bardzo wartościowa ale spodziewałam się takich relacji i spostrzeżeń jakie autorka w niej zawarła. Nic nowego. Trochę za bardzo irytował mnie podział ról i stosunek do kobiet jaki ukazywał Jende. Ale to też nic nowego. Tylko uświadamia jak wiele teraz mamy ;) Można przeczytać.

"Masz złoto w domu a biegasz za diamentami".
Trudno ocenić tę książkę. Nie była tylko opisem dramatu imigrantów. Pokazuje ciężkie relacje w bogatych domach - a konkretnie ich brak. Niełatwe życie rodziny, która ledwo się wślizgnęła do NY. . . I skostniałe schematy, które niszczą wielkie marzenia.

"Masz złoto w domu a biegasz za diamentami".

Takie sobie "czytadło". Przez większość książki bohaterowie są jednowymiarowi i nijacy. Kompletnie nie obchodzą nas ich losy, a wydarzenia w których biorą udział są mało emocjonujące. Co, zważywszy na ilość opisów, jest swego rodzaju wyczynem. W ogóle nie czujemy tego widma deportacji czy problemów finansowych.
Dopiero ostatnie 70 stron można nazwać wciągającymi. Chociaż nie podoba mi się subtelne wybielanie między słowami postaci Jandego i Clarka.
Ten pierwszy nie liczy się ze zdaniem swoich bliskich, a w szczególności żony którą traktuje jak służąca, a wręcz niewolnicę która musi być posłuszna swojemu panu i władcy. Drugi zaś wyniszcza swoją rodzinę psychicznie co okazuje się być tragiczne w skutkach, ale nikt go o to nie obwinia, nie ponosi jakichkolwiek konsekwencji. Jego wątek kończy się wręcz strasznie cukierkowo.
Książce nie pomaga też słabe tłumaczenie i chyba brak redaktora bo możemy tu znaleźć niezłe potworki językowe.

Dopiero ostatnie 70 stron można nazwać wciągającymi. Chociaż...

Podobało mnie się!

Podobało mnie się!

Strasznie ciekawa. Raz przez tematykę - czyli sytuacja imigrantów w Nowym Jorku przebywających nielegalnie. Ich nadzieje związane z możliwościami kojarzonymi z Ameryką oraz ich wiara, że dla dzieci warto wiele wycierpieć. Z drugiej strony - bardzo konserwatywne podejście do podziału ról w małżeństwie, które jednak w dużej mierze w ich przypadku się sprawdzało dla obydwojga. To pierwsza książka tej autorki, ale świetnie potrafiła oddać punkt widzenia zarówno Jende jako mężczyzny, jak i świat emocji Nani jako jego żony. Umiejętnie zostały też splecione wątki rodziny Edwardsów jako ich pracodawców. I to zakończenie - zupełnie niespodziewane, a tak pasujące do całości opowieści!

Nic szczególnego w tej książce nie dostrzegłam. Tradycyjny schemat, oni z Kamerunu marząc o lepszym świecie, o Ameryce ze snów. A Ameryka ze snów okazuje się nie takim Edenem, o jakim marzyli.

nawet ambitnym emigrantom jest ciężko za granicą.

nawet ambitnym emigrantom jest ciężko za granicą.

• Kolejka
  • 2017