Baileys Women's Prize for Fiction – nominacje

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.03.2016

Jury Baileys Women's Prize for Fiction ogłosiło dziś listę 20 nominowanych do nagrody książek. Wyróżnienie przyznawane jest autorkom pochodzącym z całego świata za najlepsze powieści napisane w języku angielskim.

Baileys Women's Prize for Fiction – nominacje

Przewodnicząca jury, Margaret Mountford tak komentuje tegoroczne nominacje:

Spędziłyśmy niezwykle przyjemny czas, dyskutując nad nominacjami, gdyż ten rok obrodził w wiele wspaniałych historii napisanych przez kobiety. Byłyśmy zachwycone stylem, bogactwem wyobraźni i ambicjami, jakie znalazłyśmy w tytułach, które wzięłyśmy pod uwagę. Lista nominacji odzwierciedla nasze zainteresowania i gusta. Mamy nadzieję, że czytelnicy docenią różnorodność prac, jakie wybrałyśmy.

Oprócz Margaret Mountford, prawniczki, w jury zasiadają: pisarka i dziennikarka Laurie Penny, pisarka Elif Shafak, piosenkarka i autorka piosenek Tracey Thorn oraz dziennikarka Naga Munchetty. W przeciągu ostatnich kilku miesięcy przeczytały ponad 170 książek, by wybrać te nominowane.

Na tegorocznej liście znajdują się zarówno autorki dobrze znane i docenione już przez czytelników, jak i debiutantki. Ponad połowa wybranych tytułów to pierwsze książki wyróżnionych pisarek. Cztery inne autorki były już wcześniej wymieniane na shortlistach we wcześniejszych edycjach nagrody. Nominowane pisarki reprezentują siedem różnych narodowości, włączając w to pierwszą w historii nagrody autorkę pochodzącą z Zimbabwe.

Jurorki przyznają, że czeka je trudne zadanie wybrania spośród dwudziestki tytułów sześciu kwalifikujących się na shortlistę. Tę ostatnią poznamy 11 kwietnia. Nazwisko laureatki zostanie ogłoszone 8 czerwca.

Lista nominowanych:

Kate Atkinson, A God in Ruins (Bóg pośród ruin)

Będąc na wojnie, pogodził się z tym, że wcześniej czy później czeka go śmierć. Gdy nagle wojna się kończy, nie potrafi zaakceptować faktu, że ma przed sobą przyszłość.

W „Życiu po życiu” Kate Atkinson zastanawiała się nad możliwością nieskończonego próbowania i podejmowania różnych decyzji. Tym razem spotykamy młodszego brata bohaterki jej poprzedniej książki, Teddy'ego – niedoszłego poety, bohaterskiego pilota, męża, ojca i dziadka – który stara sobie ułożyć życie, którego miał nie przeżyć.

Shirley Barrett, Rush Oh!

Debiutancka powieść młodej pisarki o dorastaniu, której akcja toczy się w czasie jednego z najtrudniejszych okresów połowu wielorybów w Nowej Południowej Walii.

Jest rok 1908. To będzie rok przemian dla nastoletniej bohaterki, Mary Davidson, wspierającej ojca w czasie połowów i zajmującej się piątką rodzeństwa po śmierci matki.

 

Cynthia Bond, Ruby

Epicka, niedająca się zapomnieć historia człowieka, który jest zdeterminowany do tego, by chronić ukochaną kobietę przed miastem, które chce ją zniszczyć. To historia Ephrama Jenningsa, który nigdy nie zapomniał uroczej dziewczyny z warkoczami z małego teksańskiego miasteczka.

Piękny i niepokojący debiut.

 


Geraldine Brooks, The Secret Chord

Autorka kilku książek uznanych za bestsellery przez New York Times, Geraldine Brooks, tym razem wzięła na warsztat historię biblijnego Dawida. Próbuje odrzeć ją z mitu i dotrzeć do prawdy o człowieku: kim był i jaki był?

W efekcie powstaje niezwykła saga i opowieść, w której słowami kluczowymi są wiara, pożądanie, rodzina, ambicja, zdrada i silna wola.

Becky Chambers, The Long Way to a Small, Angry Planet

Gdy Rosemary Harper dołącza do załogi Wayfarera, nie oczekuje zbyt wiele. Statek najświetniejszą historię ma już za sobą, ale może zapewnić jej to, czego teraz potrzebuje: mały, cichy kąt, z którego może zadzwonić do domu, jednocześnie przeżywając przygodę w najdalszych zakątkach galaktyki i oddalając się od przeszłości, która wciąż nie daje jej spokoju.

 

 

Jackie Copleton, A Dictionary of Mutual Understanding

Debiutancka powieść, nawiązująca do tradycji „Pamiętników gejszy”, opowiadająca o rodzinie, przebaczeniu i niezwykłym cierpieniu, jakie przynosi miłość.

 

 

Rachel Elliott, Whispers Through a Megaphone

Czasem świat to za dużo dla jednej osoby.

Miriam nie opuszczała swojego domu przez trzy lata. W tym czasie nie powiedziała ani jednego słowa głośniej niż szeptem. Ale dziś ma już tego dość. Czuje, że jest wreszcie gotowa, by stawić czoła rzeczywistości.

Książka o potrzebie bliskości i zrozumienia w ogłuszającym świecie, w którym czasem wszystkim, czego potrzebujemy, jest milczenie.


Anne Enright, The Green Road

Książka znalazła się na longliście do Man Booker Prize 2015.

Druzgocąca powieść, której akcja toczy się w małym irlandzkim miasteczku na wybrzeżu atlantyckim. To opowieść o rodzinie i załamaniu, współczuciu i egoizmie – książka o szczelinach w sercu i próbach wypełnienia ich.

 

 

Petina Gappah, The Book of Memory

Przemieszczając się między dzielnicami biednych i bogatych, pomiędzy przeszłością a przyszłością, Petina Gappah, laureatka Guardian First Book Award 2009, opowiada historię miłości, obsesji, bezlitosnym przeznaczeniu i bezcennej pamięci.
 

 

Vesna Goldsworthy, Gorsky

Czarująca historia miłosna – opowieść o wielkich pieniądzach, wielkiej sztuce i wspaniałych książkach.

Pewnego deszczowego popołudnia, uroczy multimilioner i rosyjski oligarcha, Gorsky, przechadza się po londyńskim Chelsea, by w końcu wejść do księgarni i wypisać w niej czek na kilka milionów funtów. Pieniądze te przekazuje Nikoli, sprzedawcy zatrudnionemu w księgarni, po to, by wybrał mu książki do ogromnej biblioteki.

Clio Gray, The Anatomist’s Dream

Philbert urodził się ze zniekształceniem czaszki. Porzucony przez rodziców i mając jako towarzystwo jedynie świnkę miniaturkę, wreszcie znajduje swoje miejsce na świecie: przyłącza się do cyrku, Maulwerf's Fair of Wonders.

 

 

Melissa Harrison, At Hawthorn Time

Ujmująca historia o tożsamości, konsumpcjonizmie, przekraczaniu swoich granic i o długiej, prostej drodze życia, która uparcie prowadzi nas w nieznane.

 

 

Attica Locke, Pleasantville

Wyrafinowany thriller autorki cyklu książek o prawniku, Jayu Porterze. Tym razem Jay powraca, by zająć się sprawą, której bohaterowie uwikłani są w szemrane polityczne. To historia o tym, jak daleko politycy są w stanie się posunąć, by utrzymać się przy władzy.

 

 

Lisa McInerney, The Glorious Heresies

Zgryźliwa, poruszająca i mimo wszystko zabawna historia o irlandzkim wyzwoleniu, wstydzie i podejściu do rodziny i seksu.

 

 

 

Elizabeth McKenzie, The Portable Veblen

Książka o miłości i rodzinie, wojnie i naturze, nowobogactwie i starych wartościach napisana przez długoletnią współpracowniczkę New Yorkera.

Młoda para, która planuje swój ślub, czarujący Veblen i jego narzeczona, Paul, błyskotliwa neurolożka, znajduje się na krawędzi zerwania zaręczyn. Starają się pogodzić dysfunkcje wyniesione ze swoich rodzin. I zaprzyjaźniają się z pewną charyzmatyczną wiewiórką.

Sara Nović, Girl at War

Nazywana jedną z najlepszych powieści ostatniego roku przez wiele dzienników. Powinna spodobać się wszystkim tym, których zachwyciły książki „Żona tygrysa” i „Światło, którego nie widać”. Mocny debiut o dorastaniu Any, dziewczynki z Zagrzebia i o tym, jak jej zrozumienie tego, czym jest rodzina, przyjaźń, miłość i przynależność, zostaje zmieniona przez wojnę.

 

Julia Rochester, The House at the Edge of the World

Przekonująco opowiedziana historia o tym, jak rodzina i dom mogą być jednocześnie źródłem poczucia bezpieczeństwa i destrukcyjnej siły. Na kartach powieści autorka rozprawia się z mitami i półkłamstwami na temat rodziny i próbuje odpowiedzieć na pytanie: za kogo jesteśmy odpowiedzialni i do kogo ostatecznie należymy?


Hannah Rothschild, The Improbability of Love

Debiutancka powieść Hannah Rothschild to przezabawna książka, od której nie można się oderwać.

Autorka zabiera czytelników na tyły domu aukcyjnego i pokazuje, jakie sekretne porozumienia są tutaj zawierane. Tworzy błyskotliwy portret londyńskiego rynku sztuki.

 

Elizabeth Strout, My Name is Lucy Barton (Mam na imię Lucy)

Nowa książka laureatki Nagrody Pulitzera. Autorka znana jest m.in. z powieści „Olive Kitteridge”, na podstawie której zrealizowany został miniserial.

Tym razem autorka opowiada o tym, jak zwyczajna wizyta w szpitalu może przeistoczyć się w historię o czułej relacji między matką a córką.

 

Hanya Yanagihara, A Little Life

Historia o czterech kolegach ze studiów, których poza przyjaźnią i ambicją różni wszystko. Wyruszają do Nowego Jorku po sławę i bogactwo.

Książka napisana na cześć braterskich więzi, mistrzowsko przedstawiająca miłość w XXI wieku: o tej, którą otrzymujemy w naszych rodzinach i o tej, jaką sami dajemy w stworzonych przez siebie.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awita 11.03.2016 06:58
Czytelniczka

Na razie patrzę na interesujące okładki, z których najbardziej podoba mi się "Rush oh!" oraz okładka do "The House at the Edge of the World".
Na pewno chciałabym przeczytać w polskim tłumaczeniu książki pisarek, które już znam: Geraldine Brooks, Kate Atkinson, Anne Enright oraz Elizabeth Strout. Z debiutantek najbardziej zainteresowała mnie Sara Novic i jej "Girl of...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 08.03.2016 16:39
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post