Poczet cesarzy rzymskich. Kalendarium Cesarstwa Rzymskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8,25 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
2
8
1
7
1
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8320714893
liczba stron
1017
słowa kluczowe
cesarstwo, cesarz, pryncypat, dominat, Rzym
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
MAD_ABOUT_YOU

Praca autorstwa świetnego historyka i znawcy świata starożytnego zawiera sylwetki wszystkich władców epok pryncypatu i dominatu, począwszy od Juliusza Cezara, a sko?czywszy na Romulusie Augustulusie. Znakomitym uzupełnieniem dzieła jest "Kalendarium cesarstwa rzymskiego" obejmujące najważniejsze wydarzenia polityczne i militarne tego okresu. Pomoże ono czytelnikowi umiejscowić w czasie fakty...

Praca autorstwa świetnego historyka i znawcy świata starożytnego zawiera sylwetki wszystkich władców epok pryncypatu i dominatu, począwszy od Juliusza Cezara, a sko?czywszy na Romulusie Augustulusie. Znakomitym uzupełnieniem dzieła jest "Kalendarium cesarstwa rzymskiego" obejmujące najważniejsze wydarzenia polityczne i militarne tego okresu. Pomoże ono czytelnikowi umiejscowić w czasie fakty przedstawione w części poświęconej sylwetkom władców, zorientować się w przebiegu walk o władzę w pa?stwie, prześledzić rozwój terytorialny imperium i wreszcie jego upadek. Barwnie napisana książka daje pełny obraz cesarstwa rzymskiego.

 

źródło opisu: Iskry, 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (669)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6139

Powieść ta kojarzy mi się z pierwszym rokiem studiów. Na jednym z wykładów, profesor, opowiadając o Digestach, trochę zboczył z tematu i opowiedział o Papinianie, jednym z najwybitniejszych prawników rzymskich, okresu Cesarstwa, a konkretnie panowania cesarza Septymiusza Sewera i Karakalli. Zachwycona opowiadaniem, pomyślałam, że warto zapoznać się z historią Rzymu i wypożyczyłam "Poczet cesarzy rzymskich".

Ponieważ jednak, dziwnie zaczynać powieść prawie od środka - wróciłam do rozdziałów pierwszych, czyli do Cezara i do Oktawiana:). (Na marginesie tylko dodam, że bardzo zainteresował mnie upadek Republiki i tak cofnęłam się aż do Romulusa i Remusa:) – ale to już w innych powieściach!)

Czytałam tę powieść spokojnie, z przerwami na kolejnych cesarzy, z przerwami po konkretnych dynastiach. W końcu dotarłam do Karakalli i znalazłam opowieść o Papinianie:). Cały poczet skończyłam na Romulusie Augustulusie – ostatnim cesarzu Zachodu (Cesarstwo Bizantyjskie istniało dalej - ale o tym...

książek: 717
Northman | 2014-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 grudnia 2004

Cudowna łatwość, z jaką autor zaprasza i wciąga czytelnika w świat starożytnych historii o szaleńcach, mordercach, reformatorach i wielkich myślicielach wzbudza podziw, gdyż nie zawsze łatwo jest zachęcić kogoś do tego typu lektury. Mnie osobiście nie było trudno do tego skłonić, gdyż uwielbiam historię, a w szczególności starożytność. Wielką wartością tej książki jest takie przedstawienie życiorysów cesarzy rzymskich, że człowiek ma chwilami wrażenie, iż jest świadkiem wszystkich opisywanych wydarzeń. Niesamowita ilość faktów, przeplatanych nieznanymi ciekawostkami i sylwetkami wielkich postaci starożytnego Rzymu czyni "Poczet cesarzy rzymskich" pozycją wyjątkową, a także godną i wartą tego, by znaleźć się na półce w każdej biblioteczce. Sądzę przy tym, że powinna się znaleźć w domu każdego z nas również dlatego, że pozwala poznać historię Rzymu, a historia Rzymu bez wątpienia ukształtowała dzisiejszą Europę i szeroko pojętą cywilizację europejską. Wiedza o historii jest...

książek: 944
Michał | 2010-06-08
Na półkach: Przeczytane

Książką którą każdy miłośnik starożytności powinien mieć w swojej bibliotece. Zawiera charakterystykę wszystkich cesarzy Rzymu. Nie są to same nudne życiorysy, autor w opisie zawarł także pewne ciekawostki. Język jakim napisano tą książkę sprawia, że nie jest to nudna lektura.

książek: 58
Piotr | 2014-10-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

„Poczet cesarzy rzymskich” jest hołdem oddanym przez autora jednej z najpiękniejszych cywilizacji świata, fundamentowi Europy – imperium starożytnego Rzymu. To studium tego, co dziś nazywamy europejskimi wartościami wraz ze wszystkimi ich przymiotami, które wraz z biegiem lat rozprzestrzeniły się na większość powierzchni kontynentu.

Krawczuk opisując życiorysy władców imperium rysuje historię całego państwa i trafnie kreśli przyczyny jego upadku. Otóż ciekawą kwestią jest to, że jedna z głównych przyczyn śmierci Imperium rodziła się w podobnym okresie, co cesarstwo. Jedna z największych zalet Rzymu, tolerancja wobec odmienności ludów Imperium, było tym, co ostatecznie umownie w 476 r. je zabiło. Chrześcijaństwo, religia przywleczona ze wschodu, tak odmienna od ducha pogaństwa europejskiego, tak diametralnie zmieniająca mentalność ludzi antyku, była wewnętrznym katem. Obywatele dumni ze swojego państwa, korzystający bez niepotrzebnego skrępowania z przyjemności życia stali się...

książek: 446
Hubert | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, [sp] Kindle, 2017
Przeczytana: 22 lipca 2017

Zacznę od tego, iż celowo i z premedytacją nie przeczytalem caości, a jeydnie pierwszych kilka rozdziałów (od Juliusza Cezara do Nerona), bo akurat ten okres w historii tego państwa mnie najbardziej ciekawił.

Książka warta i niewarta polecenia zarazem. Na pewno jest rzeczowa, wiarygodna i bogata w fakty, jednak fakt, iż autor na każdą postać poświęca kilka(naście) stron (a przecież o większości z nich można napisać całą książkę, a o niektórych nawet i kilkutomową) sprawia, że styl staje się encyklopedyczny i suchy.

Książka dobra jako podsumowanie i przypomnienie faktów dla tych, którzy i tak już je znają - wtedy czyta się z przyjemnością. Jednak próba poznawania historii Rzymu "cesarskiego" poprzez tę książkę jest moim zdaniem niczym próba poznawania "Potopu" poprzez przeczytanie streszczenia.

Sam doznałem tego próbując poznać losy Rzymu po Neronie - nie sądzę, aby autor tak mocno spuścił z tonu, ale o ile pierwsze rozdziały czytałem z zaciekawieniemn, o tyle od Galby do...

książek: 549
amanityna | 2010-09-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Gdy tato, po moim wywodzie z serii "znowu nie mam nic do czytania", położył przede mną na biurku "Poczet...", stwierdziłam, że to musi być jakiś żart. Ja, osoba raczej nie pałająca miłością do historii, a już na pewno nie w tym stopniu, żeby czytać taką książkę, mam usiąść nad życiorysami cesarzy? Czas sprawił, że musiałam zweryfikować ten pogląd. Krawczuk bezboleśnie wciąga czytelnika w świat starożytnego Rzymu. Świat intryg, uzurpatorów, zamachów, wielkich idei i wielkich pomyłek, który mógłby stanąć w szranki z niejedną fikcyjną książką i wygrać pojedynek pod hasłem "co bardziej zaciekawi". "Poczet..." nie przytłacza informacjami, wręcz przeciwnie - czytając, nabiera się ochoty na więcej, a masa ciekawostek, jaką jesteśmy zasypywani czyni lekturę piekielnie przyjemną. Zdumiewająco zachwycające.

książek: 64
Baldwin | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

Niesamowita podróż przez zamierzchłe czasy które wyrażają się poprzez postaci ikoniczne dla epok w których żyły. Rzymscy Cesarze - władcy jednego z najważniejszych imperiów w dziejach świata, trzymający w swej garści ówczesną zachodnią hemisferę na gruzach której wyrosła cywilizacja zachodnia, która po tysiącletniej przerwie na nowo ruszyła w świat osiągając nawet więcej niż starożytny Rzym. Lateńscy imperatorowie wyrażali samymi sobą wielkość bądz małość okresów w których rządzili.Wielcy reformatorzy i wodzowie przynosili okresy wzrostu i ekspansji, mali i podli sprowadzali klęskę i niepokoje wewnętrzne. Z nimi wszystkimi, kolejno i chronologicznie pozwala zapoznać się książka Pana Krawczuka, jednego z najwybitniejszych polskich historyków epoki starożytności oraz popularyzatora wiedzy o tym okresie.
Bardzo przystępny styl, czytając niemal zapomina się , że to książka stricte historyczna. Siłą rzeczy portret każdego z władców jest przedstawiony na pewnym poziomie ogólności, w...

książek: 547
Panio | 2013-06-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: maj 2013

Styl, lekkość pióra, ogrom informacji na temat Cesarstwa - zarówno intryg wewnętrznych jak i spraw zagranicznych - to cechy tej pozycji. Czytelnik obcując z książką czuje, że Krawczuk jest wybitnym ekspertem w tej materii a swą wiedzą dzieli się w naprawdę przystępny sposób. Niewiele książek historycznych sprawia tyle radości podczas czytania, aczkolwiek momentami może nudzić (co sam autor przyznaje w książce parokrotnie - a to ze względu na skąpe źródła historyczne opisywanego okresu, gdy opisy sprowadzają się niemal tylko do przetasowań na tronie). Dla zainteresowanych tematem pozycja obowiązkowa, polecam.

książek: 1330
Domeru | 2016-09-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 16 września 2016

Świetnie się czytało, mimo wielkiej ilości szczegółów książka nie jest nudna, lekkość stylu i umiejętnie dawkowane elementy humorystyczne powodują, że czyta się jak dobrą powieść. Założenie było takie, że będę sobie czytał po kilka stron w wolnych chwilach, w przerwach między innymi książkami, ale czasem nie mogłem się powstrzymać przed sprawdzeniem co będzie dalej.

książek: 487
Antoniuss | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Książek Aleksandra Krawczuka zasadniczo czytelnikom przedstawiać nie trzeba, gdyż wychowały się na nich całe pokolenia. Mimo to, uznałem że warto poświęcić ,,Pocztowi cesarzy rzymskich" parę zdań. Po pierwsze, zawiera on biografie wszystkich (chociaż pomniejsi lub niesamodzielni władcy zostali wymienieni tylko w podrozdziałach biografii innych cesarzy) legalnych cesarzy od Juliusza Cezara do Teodozjusza Wielkiego. Po śmierci tego władcy imperium rozpadło się na część zachodnią, istniejącą umownie do 476 roku, i wschodnią, której władcy w poczcie tym nie zostali już uwzględnieni. Słowo ,,legalni" oznacza władców uznanych przez senat, poprzednio panującego władcę, lub uzurpatorów którzy zdołali zdobyć stolicę. To rozwiązanie było konieczne, gdyż w innym wypadku, autor musiałby się zmagać z biografiami dziesiątek uzurpatorów, których pewnie nawet sami Rzymianie nie potrafili policzyć. Autor zrobił wyjątek wyłącznie dla uzurpatora Persenniusza Nigra (poszedł w tym przypadku śladem...

zobacz kolejne z 659 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd