Pape Satàn aleppe. Kroniki płynnego społeczeństwa

Wydawnictwo: Rebis
Pape Satàn aleppe. Cronache di una società liquida
9788380620513
Róża_Bzowa

Ostatnia, pośmiertnie wydana książka Umberta Eco jest zbiorem esejów pochodzących z rubryki prowadzonej przez autora w tygodniku „L’Espresso”. Eco osobiście wybrał najciekawsze teksty z lat 2000–2015. Są to zarówno komentarze do bieżących wydarzeń ze świata, jak i błyskotliwa analiza obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Autor często odnosi się do filozofii, historii czy mitologii, ale porusza też tematy takie jak globalne ocieplenie, Twitter, telefony komórkowe.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/files/general/REBIS-KATALOG-2016.pdf

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/files/general/REBIS-KATALOG-2016.pdf

Konrad Urbański | 2017-10-21

Świat to nieustannie się poszerzająca rzeczywistość znaków. Jeżeli istnieją znaki, istnieją także ich interpretacje. Tylko wyjątkowo uważny czytelnik, a do takich zaliczał się Umberto Eco, ma możliwość nieustannego i sensownego układania ich w logiczną całość - tak, aby złożyły w maszynę do wytwarzania znaczeń.

Tylko ciągła lektura pozwala - zdaje się mówić Eco - uciec od głupoty i szaleństwa, które proponuje współczesnym czytelnikom, odbiorcom natłoku sygnałów, świat. Pape Satàn aleppe to zbiór felietonów publikowanych na łamach tygodnika “L’Espresso” w rubryce “La Bustina di Minerva”. Eco rozpoczął tworzenie felietonów w 1985, pięć lat po ukończeniu Imienia róży. Jego teksty, krótkie i ostre, szybko zdobyły stałych odbiorców. Sam tytuł kolumny pochodzi od opakowań zapałek marki “Minerva”, które otwierały się jak notatnik, a których Eco używał do odpalania fajki, którą chętnie pykał. Na wolnej stronie autor Imienia róży sporządzał notatki, z których później powstawały gotowe...

Megajra | 2017-10-25
Przeczytana: 11 października 2017

Całość recenzji na blogu Okiem Wielkiej Siostry http://bit.ly/2yLiOdt

Eco zachwyca przenikliwością, poczuciem humoru i lekkością pióra, choć teksty z Pape Satàn aleppe nie są tak proste jak chociażby te, które opublikowane zostały w niedawnym Jak podróżować z łososiem. Mniej w nich tego wyraźnego humoru, więcej zaś krytycznego spojrzenia na nasze społeczeństwo – od bezkrytycznego zachwytu nowymi technologiami przez problem rasizmu, nienawiści, religii i śmierci, aż po kwestie stricte polityczne, które, choć dotyczą Włoch, z łatwością możemy przenieść na nasze podwórko. Bo Eco na ułomności człowieka patrzy tak, jak trzeba, czyli globalnie. Głównie dlatego, że jest po prostu ciekawski, a jego żądzę wiedzy widać w każdym z tekstów w tym zbiorze. Dlaczego miałby zajmować się tylko problemami Włochów, skoro to same zachowania społeczne interesują go najbardziej? Eco bada, analizuje i poddaje krytyce wszystko to, z czym się spotyka, chociażby błahą rozmowę z taksówkarzem czy drobną...

Haydr | 2018-02-24
Przeczytana: 2018 rok

Przeczytaną książę można ocenić np. odpowiadając sobie na dwa pytania: 1. Czy książkę dobrze mi się czytało? (uwzględniając własne preferencje i możliwości), 2. Czy książka zrealizowała cele dla których powstała? Odpowiadając na pierwsze pytanie w przypadku ostatniej książki Umberto Eco muszę dać przynajmniej bardzo dobrą ocenę. Trudno odpowiedzieć natomiast na pytanie drugie, gdyż książka ta, to zbiór felietonów – po prostu przemyśleń na „wszystkie” tematy, zebranych z gazety „L'Espresso”, gdzie Eco miał swoją rubrykę.
Czy warto przeczytać? Warto.
Dwa komentarze zamiast standardowej recenzji.
Pierwsza myśl po przeczytanu jaka się nasuwa, to podobieństwa pomiędzy Włochami i Polską. W wielu miejscach można by zamienić słowa Włochy i Włosi, a wstawić Polska i Polacy. Żeby wymienić tylko kilka poruszonych zagadnień to: poczucie przez Włochów pewnej zaściankowości; największy wróg Włochów to Włosi; niezrozumienie przez inne narody; chaos polityczny i medialny.
Druga sprawa dotyczy...

Na półkach: 2018, Przeczytane
Piotrek | 2018-03-13
Przeczytana: styczeń 2018

Ostatnia książka Umberto Eco ukazuje się w Polsce

Włoski filozof, pisarz i eseista Umberto Eco zmarł w lutym 2016 roku. Na szczęście wkrótce potem okazało się, że tuż przed śmiercią pracował nad nową książką. „Pape Satàn aleppe. Kroniki płynnego społeczeństwa” ukazuje się w Polsce nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Sprawdź, co będziemy czytać jesienią

Jakie tytuły mają w swoich jesiennych zapowiedziach polskie wydawnictwa? Czytelnicy będą usatysfakcjonowani - znajdzie się coś dla miłośników skandynawskich kryminałów, teorii spiskowych, powieści obyczajowych i literatury pięknej rodzimych i zagranicznych autorów. Czas oszczędzać pieniądze na książkowe zakupy, bo będzie w czym wybierać.