Walka w pożodze

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-348-8
pożoga, ucieczka, walka, wspomnienia
historyczna

Wspomnienia z Powstania Warszawskiego dowódcy legendarnego harcerskiego batalionu Armii Krajowej „Zośka”, kpt. Ryszarda Białousa „Jerzego”. Jego udział w II wojnie światowej rozpoczął się od obrony Warszawy, podczas której dowodził plutonem saperów. W konspiracji był członkiem Głównej Kwatery Szarych Szeregów („Pasieka”) i dowódcą jednego z patroli Związku Odwetu. Od 1942 r. organizował Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, a jednocześnie był dowódcą Oddziału Specjalnego „Jerzy” (OS „Jerzy”), utworzonego przez Grupy Szturmowe Chorągwi Warszawskiej i wchodzącego w skład Oddziału Dyspozycyjnego Kedywu Komendy Głównej AK (używającego następujących kryptonimów: „Motor 30” ,”Sztuka 90”, „Deska 81” i „Broda 53”). Oddział Specjalny „Jerzy”, wsławiony m.in. akcją pod Arsenałem, z dniem 1 września 1943 r. został przekształcony w batalion „Zośka” Kedywu KG AK. W Powstaniu Warszawskim batalion ten przeszedł ze swoim dowódcą szlak bojowy od Woli poprzez Starówkę do Czerniakowa, ponosząc straty przekraczające 360 żołnierzy, czyli ponad 70% stanu. Ryszard Białous pełnił równocześnie funkcję zastępcy dowódcy pułku AK „Broda 53”, zostając jego dowódcą po śmierci mjr. Jana Kajusa Andrzejewskiego. Po wojnie był komendantem harcerstwa męskiego w Niemczech, a po wyjeździe do Londynu - Naczelnikiem Harcerzy poza Granicami Kraju. W 1948 r. „Jerzy” wyjechał na stałe do Argentyny.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

Stokrotka | 2015-07-26

Długo czekałam, zanim ta książka trafiła w moje ręce. Bezskutecznie tropiłam ją w różnych antykwariatach, napisałam nawet do wydawnictwa z pytaniem, kiedy zostanie wznowiona. Gdy wreszcie w 2009 pojawiła się znowu w sprzedaży, byłam niezmiernie szczęśliwa. Nabyłam, zaczęłam czytać. Rozczarowanie przyszło bardzo szybko. Mimo podziwu wobec autora i jego dokonań, nie mogłam pogodzić się z tym, że tak nieciekawie opowiada o powstaniu warszawskim, o walkach słynnego batalionu "Zośka". Daleko mu do stylu Aleksandra Kamińskiego, którego książkę "Zośka i Parasol" czytałam kilkakrotnie.

kenny123 | 2015-05-27
Przeczytana: 27 maja 2015