Epidemia

Okładka książki Epidemia Suzanne Young
Okładka książki Epidemia
Suzanne Young Wydawnictwo: Feeria Young Cykl: Program (tom 0.5) fantasy, science fiction
Program (tom 0.5)
The Epidemic
Feeria Young
2016-08-18
2016-01-01
Andrzej Goździkowski
dystopia literatura amerykańska Andrzej Goździkowski

2052

To jedna z tych książek, dla których odsuwasz na bok sen i zastanawiasz się, czy naprawdę potrzebujesz tych sześciu godzin, może jednak wystarczy mniej... Pokochałam pierwszy tom i zastanawiałam się, czy ten mu dorówna, a teraz siedzę i myślę i nie wiem, czy nie był ciutkę lepszy niż pierwszy.

Przede wszystkim do epilogu to stanowi przepięknie zamkniętą historię. Jest opracowana w każdym calu, zamknęliśmy wszystkie wątki i zostawia w takim poczuciu spełnienia, co zdarza się zdecydowanie za rzadko! Przyznaję, że po tym całym napięciu, jakie towarzyszyło przez większość historii, na końcu się wzruszyłam :). No i potem dostajemy epilog, który nie dość, że w kilka zdaniach przekreśla zakończenie, to stanowi otwarcie i wstęp dla właściwej serii. Zachwyca mnie, jak przemyślane to jest! Ogromny plus, że ta książka sprawiła, że zrobiłam coś, czego nie robię praktycznie nigdy - otworzyłam drugi tom jakieś dwie sekundy po zakończeniu pierwszego.

Przede wszystkim do epilogu to stanowi przepięknie zamkniętą historię. Jest...

Witam ponownie w mojej kolejnej recenzji! Niesamowicie się cieszę, że jest Was tutaj coraz więcej. Nie mogłam się doczekać, kiedy dodam kolejny post- uwielbiam dzielić się swoimi przemyśleniami o książkach. Niestety drugi tom prequelu serii "Program" czytałam dość długo. Bądźcie trochę wyrozumiali- organizowałam urodziny swojej mamie, ale już jestem i to z dawką naprawdę DUŻYCH EMOCJI. Mam tak wielkiego kaca książkowego, że dla wyrażenia tych emocji zaczęłam pisać tą recenzję już w studenckim zeszycie w trakcie zajęć. Naprawdę nie spodziewałam się, że aż tak zakocham się w tych książkach- w tej części dzieje się o dużo więcej niż w pierwszej, a ja non stop miałam chęć na "jeszcze jeden rozdział". I to wcale nie jest tak, że ja zachwalam każdą przeczytaną książkę!

Totalnym zaskoczeniem dla mnie był fakt z pierwszego tomu, że Quinlan tak naprawdę całe swoje życie udawała we własnym domu. Czytając drugą część autorka zaskoczyła mnie ponownie- mogłabym nawet powiedzieć, że aż kilka razy! Zdecydowanie stworzyła tak ciekawą i niebanalną rzeczywistość, że nie spotkałam tego wcześniej w innych książkach.

W części pt. "Epidemia" mamy dokładnie opisane powstanie epidemii samobójstw - tego gdzie i w jaki sposób młodzież zaczęła masowo odbierać sobie życie. Pod recenzją pierwszej książki pojawiła się opinia, że czytając "Plagę samobójców" (przed wydaniem prequelu) czytelniczka napotkała wiele niewyjaśnionych kwestii. Jak mogę zgadywać właśnie to mogło być jednym z takich niewyjaśnionych zagadnień, ponieważ autorka starała się dokładnie opisać wydarzenia przed Programem oraz przekazać czytelnikowi emocje towarzyszące społeczeństwu w tym dramatycznym okresie. Sama dopiero zaczynam czytać następną część, ale już w tym miejscu wydaje mi się, że faktycznie wydanie prequeli do tej serii było bardzo dobrym pomysłem. Super zostajemy wprowadzeni w ten świat.
Niestety przez pewien czas byłam zła na autorkę, a później na samą siebie- bo przecież jak zwykle za bardzo się przywiązuję! Niesamowicie zafascynowałam się losami Quinlan oraz jej towarzyszy: Aarona, Deacona, Reeda, Victorii i całej reszty. Książka jest pełna przeróżnych intryg, momentów miłości oraz momentów zdrady i spisku. Uczycie naszej bohaterki do jej chłopaka pięknie rozwija się w trakcie książki, ale w tak łagodny sposób, że nie zasłania nam ta MIŁOŚĆ głównego wątku. Ponadto spotkacie tutaj piękne więzi przyjaźni, ale też elementy utraty zaufania do bliskich- Quinlan sprostać sytuacji, w której już nie wiem, kto jest po jej stronie.

Strasznie podobało mi się jeszcze jak rozbudowana jest fabuła tej książki, jak wiele jest w niej wątków oraz jak ciekawie się one ze sobą splatają. Plus dla Suzanne, za to już trafiła na moją listę "fajnych autorek".
Wspomniałam, że byłam na siebie zła? Jak się okazało te dwie książki to zakończenie historii moich ukochanych bohaterów, a cała główna seria będzie opowiadała już życie innych postaci. Miałam moment, że czułam się zawiedziona, czułam niedosyt, jednak mimo wszystko niedosyt został ugaszony dobrze zorganizowanym zakończeniem książki. Autorka zrobiła to w taki sposób, że dokładnie opisała losy bohaterów i jakby pożegnała Nas z nimi. Pokazuje sytuację w czasie "rok później" od opisywanych wydarzeń, więc mamy wgląd w to, jak potoczyło się ich życie.

Z pewnością ta część zrobiła na mnie ogromne wrażenie i długo ją będę wspominać. Nie wiem, czy te postacie pojawią się "gdzież z boku: w następnych częściach, ale jeśli się tak zdarzy, to wcale nie będę protestować!
Recenzja wyszła dość długa, ale przynajmniej zdołałam przekazać choć część swoich emocji. Książki polecam, szczególnie jeżeli ktoś nie jest jeszcze przekonany do całej serii "Programu". Nie trzeba wtedy kupować wszystkiego- wspaniała historia zakończona jest tylko w dwóch tomach.

Chyba się trochę rozczarowałam. Po wciągających przygodach Sloane i Jamesa wobec rozprzestrzeniającej się zarazy, ich walki o swoje ja, walki z systemem, które czytałam z wypiekami na twarzy, tak drugi tom przygód Quin momentami mnie nudził,, a czytanie zamiast radości sprawiało mi trudność. Jednak przedstawienie pracy sobowtórów, tego jacy są, jakie uczucia mogą skrywać, jak trudna jest ich praca, a przede wszystkim jak ciężko w dzisiejszych czasach zaufać komuś bezgranicznie, to coś co zasługuje na duży plus. Przez całą powieść Quinlan zastanawia się, czy powinna zaufać Deaconowi, ojcu, a może to Marie mówi prawdę? A co, jeśli Artur okradł ją z tożsamości w jakimś celu? Czego od niej tak naprawdę chce? I czy można uratować tych wszystkich, cierpiących nastolatków?

Pomysł ciekawy, gorzej z realizacją. Fabuła infantylna, bohaterowie i ich postępowanie bardziej irytują niż wciągają. Całość jest naiwna i przewidywalna. Dodatkowo irytował mnie poziom językowy tej książki (być może to kwestia tłumaczenia). Doczytałam do końca, jednak po kolejne części raczej nie sięgnę.

Okładka
piękne oczy

skąd
biblioteka

fabuła
akcja się rozwja

Moja opinia

Cudeńko,akcja coraz lepsza.Aż,miło się czyta.Co raz więcej,rzeczy wychodzi na jaw.
Oby,tak dalej.

fabuła
akcja się rozwja

Moja opinia

Oby,tak dalej.

Książka przypadkiem trafiła w moje ręce. Na początku sądziłam, że mnie nie zaciekawi bo jest napisana bardziej dla nastolatków a ja jestem już osoba bardzo dojrzałą.Jednak z przyjemnościa i zainteresowaniem ją przeczytałam.

UWAGA SPOILERY!
Po przeczytaniu bardzo dobrej serii dotyczącej losów Sloane i Jamesa tutaj niestety było gorzej... Remedium jeszcze trzymało poziom, autorka zaprezentowała nam bardzo oryginalny pomysł sobowtórów wcielających się w rolę zmarłych, niestety w Epidemii wszystko siadło. Po pierwsze nie rozumiem po co rozwijać w Remedium związek Quinn i Isaaca skoro w Epidemii Isaac nie pojawia się w ogóle, za to nagle nasza bohaterka pała miłością do Deacona. Po drugie naprawdę ciężko mi było znieść biadolenie bohaterki pt. "Nie wiem kim jestem, och kim jestem?", "Nie ufam Deaconowi, ale jednak chce mu ufać, bo go kocham", "Jestem załamana, ale przecież jestem sobowtórem, ale och nie wiem już kim jestem...". Serio. Niektóre monologi bohaterki były nieznośne. Poza tym sporo dziur w logice - Arthur pozwalający uciec Quinn i Deaconowi z ośrodka? W sumie było tego całkiem sporo. Z dobrych stron serii o Qiunn to postać Deacona, lekki język jakim napisano książkę i bardzo oryginalny pomysł, który tutaj lepiej wypadł w Remedium niż w Epidemii, której de facto zakończenie też rozczarowuje.

UWAGA SPOILERY!

Suzanne Young niewątpliwe potrafi dopracować fabułę tak, aby wywołać dreszcze emocji na skórze czytelnika. Jedno jest pewne, jej książki należą do grona tych publikacji, których nie odkłada się na półkę z myślą dokończenia później lecz czyta tu i teraz… nie ważne do jak późnych godzin nocnych, byle do końca!

Recenzja: http://mamao.pl/epidemia/

Recenzja: http://mamao.pl/epidemia/