Lekcje z pingwinem

The Penguin Lessons
Łukasz Małecki
literatura piękna
Ag2S

Najlepsze opowieści pisze życie. Argentyna, początek lat 70. ubiegłego stulecia. W kraju panuje bardzo niestabilna sytuacja polityczna, inflacja szaleje, społeczeństwo coraz wyraźniej dzieli się na bogaczy i nędzarzy, a kontakt ze światem zewnętrznym jest mocno utrudniony. Na horyzoncie zarysowuje się też argentyńsko-brytyjski konflikt o Falklandy. Co zatem kierowało dwudziestokilkuletnim...

Najlepsze opowieści pisze życie.

Argentyna, początek lat 70. ubiegłego stulecia. W kraju panuje bardzo niestabilna sytuacja polityczna, inflacja szaleje, społeczeństwo coraz wyraźniej dzieli się na bogaczy i nędzarzy, a kontakt ze światem zewnętrznym jest mocno utrudniony. Na horyzoncie zarysowuje się też argentyńsko-brytyjski konflikt o Falklandy. Co zatem kierowało dwudziestokilkuletnim Anglikiem, który właśnie w Argentynie postanowił rozpocząć samodzielne życie?
Tom Michell zew przygody wyssał z mlekiem matki, która w małym brytyjskim miasteczku usiłowała hodować aligatory. Zawsze marzył o poznawaniu nieznanych kultur i krajów — im dalej, tym lepiej. Gdy więc otrzymał propozycję podjęcia pracy w prestiżowym argentyńskim college’u, nie zawahał się ani chwili. To, co wkrótce miało się wydarzyć, przerosło jednak jego najśmielsze oczekiwania.
Podczas spaceru na plaży Michell jest świadkiem przerażającej sceny. Wśród niezliczonej liczby pingwinich ciał, oblepionych ropą i smołą, jeden osobnik wciąż walczy o życie. Tom zabiera biednego ptaka do domu i zaczyna się nim opiekować. Pojawienie się niecodziennego gościa odmieni na zawsze życie mężczyzny oraz jego podopiecznych.
Oto historia, która musiałaby zostać uznana za wytwór nieprzeciętnej wyobraźni, gdyby nie fakt, że wydarzyła się naprawdę. Wzruszająca i podnosząca na duchu opowieść o niezwykłej przyjaźni oraz cenny głos w bardzo aktualnej dyskusji na temat ekologii oraz wspólnego życia człowieka ze zwierzętami.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

zoffa | 2019-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2019

Czy można przygarnąć i zaopiekować się dzikim zwierzęciem? Autor znalazł na plaży jedynego żyjącego pingwina wśród tysiąca trupów po katastrofie wycieku ropy naftowej. Wziął go do domu, gdzie udało mu się go oczyścić (pomimo ostrego dziobu!), ale gdy chciał go odstawić do oceanu, pingwin nie chciał go opuścić! W ten sposób Juan Salvado, bo tak się nazywał pingwin, zamieszkał na tarasie w szkole z internatem. Jego przygody są opisane w tej książce.

Książkę polecam wszystkim miłośnikom zwierząt i dzikiej przyrody. Wzruszająca i ciepła opowieść o przyjaźni międzygatunkowej, która potrafi być silniejsza niż w obrębie danego gatunku. Dodatkowo opisy Amer. Płd. Przy okazji warto zastanowić się jaki wpływ na świat natury ma człowiek.

Eila | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Jedni mają psa, inni szynszyle, niektórzy hodują aligatory w wannie, a pewien angielski nauczyciel z college'u w Buenos Aires ma za pupila pingwina Magellana.Tom Michell- autor książki ,,Lekcje z pingwinem'' opuszcza rodzinne Esher by uczyć języka angielskiego w Ameryce Południowej. Zupełnie przypadkowo na jego drodze staje pingwin, którego dwudziestokilkuletni wówczas Tom ratuje przed śmiercią na wybrzeżu Urugwaju. Tak zaczyna się historia międzygatunkowej przyjaźni.Nowy członek rodziny zostaje ochrzczony Juanem Salvadorem i wprowadza w życie autora niezłe zamieszanie. Szybko staje się towarzyszem wieczornych spacerów, powiernikiem sekretów uczniów, maskotką szkolnej drużyny, wiernym kibicem, ulubieńcem pracowników i mieszkańców internatu. W tej nietypowej książce autor pragnie upamiętnić wspólnie spędzone ze zwierzakiem chwile, przywołuje zabawne wspomnienia, uczy doceniać zwykłe dni, codzienne rytuały i szanować nieubłagalnie upływający czas.

eleuteria | 2018-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2018,
Przeczytana: 07 lipca 2018

Pozycja wręcz idealna na lato, upalne dni, których nie brakuje także w książce, oraz na plażę, gdzie również możemy przenieść się w książce. Wciągająca o nietuzinkowej historii, a wszystko to opowiedziane prosto, przystępnie i z wielkim uczuciem, przez które pragnie porwać się do domu jakiegoś egzotycznego zwierzaka.
Polecam!

venus | 2018-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 05 lutego 2018

Nieco banalna ta powieść. W sensie takim, że bardziej spodziewałam się przewagi pingwina w fabule nad wszystkim innym, a to raczej narrator się wybijał na pierwsze tło.Ale też i dzięki temu nieco "liznęłam" o Urugwaju, o Argentynie. Pingwinek - nawet w tak skromnych odsłonach - podbił moje serce, narrator nie bardzo :).

Iza | 2018-01-15

Opowieści o zwierzętach i ludziach są zawsze trudne. Tu się udało

ilo99 | 2017-10-16
Na półkach: Przeczytane, Polecane

Jeśli liczycie na fachową wiedzę na temat pingwinów, popartą danymi, statystykami i wieloletnimi obserwacjami, to srodze się zawiedziecie. Ta książka to spisane historie, które autor przez lata opowiadał dzieciom na dobranoc. Są autentyczne, często zabawne, a czasami pouczające. Przybliżają trudne lata siedemdziesiąte w Argentynie. Czasy gwałtownych zmian rządów, galopującej inflacji i niepewnego jutra. W tym wszystkim próbuje się odnaleźć młody Anglik, który postanowił zaznać przygody. I ponieważ jest odrobinę szalony nie waha się, gdy znajduje na plaży ledwie żywego pingwina uwalanego w ropie. Zabiera go ze sobą. Ta decyzja wpłynie na całe jego życie. Dowie się wiele o pingwinach, a jeszcze więcej o sobie. Dobrym przykładem wniosków i stylu autora jest poniższy cytat: „Żeby naprawdę zrozumieć znaczenie przymiotnika towarzyski, trzeba zobaczyć pingwiny w ich środowisku naturalnym. Przy czym warto zaznaczyć, że angielskie szkoły z internatem (także te w Ameryce Południowej)...

ferline | 2017-08-23
Przeczytana: sierpień 2017

Nie ma definicji przyjaźni, nie ma też definicji podróży. Każdy przeżywa te dwie rzecze na swój własny sposób i o tym właśnie opowiada ta opowieść. Krótka, motywująca, wzruszająca, otwierająca umysł.

panna_lovegood | 2017-08-05
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Bardzo potrzebuję w moim życiu pingwina - zdałam sobie z tego sprawę już na początku lektury. Nie znalazłam w tej książce oszałamiających przygód albo filozoficznych odkryć, które odmieniły moje życie (a szkoda, bo na te ostatnie trochę miałam nadzieję). Ale ciepło, jakie z niej emanuje, pomimo, że to książka o pingwinie, całkowicie mnie roztopiło. Tom Michell zrobił to, o czym marzę od dawna, tzn. wyjechał do pracy do Argentyny, nie zastanawiając się zbyt długo nad konsekwencjami. A nie był to łatwy czas w tym kraju. Jedną z cenniejszych części tej książki są opisy realiów w Argentynie przed i w trakcie panowania junty wojskowej - dla mnie jest to całkowicie bezcenne. Na tym nie koniec, Tom Michell wyjechał do Argentyny i w Urugwaju znalazł pingwina. Uratował go. I przygarnął. Czy to już nie jest cudowna opowieść? Odczuwam ogromną potrzebę zrobienia tego samego. Niektórym może spodoba się też ekologiczny wydźwięk tej książki, dla mnie to było trochę moralizowanie, ale na szczęście...

zuzanna bębnowicz | 2017-05-15

To jedna z najwspanialszych książek o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem, jakie w życiu czytałam. Urocza i zapadająca w pamięć. Polecam!

czytelnia-przy-kwiatowej-13.blogspot.com

Nie wiedziałam, czego tak naprawdę mam oczekiwać od tej książki. Fabuła bardzo mnie zaciekawiła, bo dotychczas nie spotkałam się z taką historią. Szczególnie, że jest ona na faktach.

Książka mi się spodobała. Jest to lekka historia, mimo kilku poważnych tematów. Jest to ciekawa historia i na pewno spodoba się każdemu. Nie spodziewałam się takiego zakończenia i muszę przyznać, że naprawdę mnie zaskoczyło.

Polecam ją każdemu, bo jest naprawdę niezwykła historia.