Ich siła

2020-01-15
2020-01-15
2019-05-21
Maria Zawadzka-Strączek

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki To Night Owl From Dogfish Holly Goldberg Sloan, Meg Wolitzer
To Night Owl F... Holly Goldberg Sloa...

Szczęśliwe kobiety

1956 14 299

Nie do końca wiem, co myśleć o tej książce. Z jednej strony bohaterowie wydawali mi się tacy dosyć żywi, łatwo sobie wyobrażałam wszystko, co autorka opisała, a z drugiej jest to taka historia bez większych rewelacji - bo nikt nie jest idealny i każdy musi przeżyć swoje życie - trochę to banalne. Ale czytało się dosyć przyjemnie i jak na pierwsze spotkanie z tą autorką - może jeszcze coś od niej przeczytam, dla wyrobienia sobie obiektywniejszej opinii. Jak ktoś lubi książki z motywem brzydkiego kaczątka przeobrażającego się w łabędzia, śmiało :)

Książka właściwie o niczym, jednak czyta się szybko i przyjemnie.
Nada się na kilka luźnych dni czy też jako przerywnik między lekturą cięższego kalibru.

Książka właściwie o niczym, jednak czyta się szybko i przyjemnie.

„Przeszedłem” obok tej książki i zupełnie nie jestem w stanie powiedzieć: „co poeta miał na myśli”. Teoretycznie dostajemy dość typową „Coming of Age Story” z trójką młodych bohaterów, którzy wchodząc w dorosłość muszą weryfikować swoje plany, ideały i światopoglądy. Do tego dochodzi czwarta bohaterka, utożsamiająca jak sądzę siłę autorytetu.

Na poziomie fabularnym opowieść jest jednak słaba. Więcej dzieje się obok bohaterów, niż wynika z ich działań czy decyzji. Często miałem wrażenie, że wolałbym przeczytać co dzieje się w głowach trzecioplanowych bohaterów, niż męczyć się repetycjami przemyśleń pierwszoplanowych. Jeśli dodamy do tego drewniany język bohaterów, taki sam dla nastolatka, jak i 70-latki, to niestety trudno zaliczyć pierwszą przygodę z twórczością Meg Wolitzer do udanych.

Na poziomie fabularnym...

Tylko za okladkę. Treść nudna,nic nie wnosząca. Miało byc o poważnych i ważnych sprawach a było o rozterkach osobistych bohaterów. Nie polecam.

Zainteresowana okładką sięgnęłam po książkę niestety jak mawiają nie oceniaj książki po okładce w przypadku tego tytułu okładka jest bardziej treściwa od środka. Według opisu z tyłu okładki mamy obiecane dużo feminizmu niestety oprócz dziwnego stylu pisania autorki jakoś tego feminizmu nie zauważyłam, lecz też nie dobrnęłam do końca ponieważ mamy tutaj za dużo chaosu dziwne przeskoki z jednego wydarzenia w drugie potem powrót znowu do tego pierwszego.KSIĄŻCE MÓWIE STANOWCZE NIE

Dobra książka poruszająca ważne i aktualne tematy.
Autorka porusza tu tematy związane z feminizmem, równością, seksualnością, przemocą (w tym seksualną),ale także stratą, zazdrością, przyjaźnią czy miłością pod różną formą.
Bohaterowie wykreowani są dobrze, można ich polubić, a nawet czasem utożsamić.
Czytało mi się tę książkę przyjemnie, nie zrobiła na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia, ale zdecydowanie jest warta poznania. Polecam jednak tylko dojrzałym czytelnikom/czkom, ze względu na dosyć dużo scen erotycznych i jednak cięższe tematy mogące być dla niektórych nieodpowiednie lub nieprzyjemne.

Dobra książka poruszająca ważne i aktualne tematy.
Bohaterowie wykreowani są dobrze, można ich polubić, a nawet czasem utożsamić.
Czytało mi się tę książkę przyjemnie, nie zrobiła na mnie jakiegoś...

1976

Bohaterkami tej książki są trzy kobiety, dziewczyny, córki, partnerki, matki i przyjaciółki.
Faith jest aktywistką feministyczną, dla Greer i Zee to prawdziwa ikona i legenda. Obie są nią zafascynowane i odkrywają, że jak Faith, chcą pracować dla kobiet i z kobietami.
Greer jest skromną studentką, ma chłopaka, przyjaciela z dzieciństwa i bardzo nie chce być taka jak jej rodzice. Zee jest lesbijką, ma wielkie plany, ale i dużo niepewności w sobie. Wie jedno-chce być potrzebna innym. Faith zaś na feminizmie zjadła zęby. Prowadzi kultową gazetę i wykłady w całym kraju.
Greer, Faith i Zee, ich życie wymaga siły. Ich decyzje wymagają siły i odwagi. Okazuje, że feminizm na papierze wygląda zupełnie inaczej niż w rzeczywistości i ciężko być zawsze idealną siostrą dla innych kobiet.
Ta książka nie jest arcydziełem, ale czyta się ją szybko i z dużą przyjemnością.

Książka pełna pustych słów dotyczących feminizmu, z wieloma nudnymi opisami, które rozbijają rytm powieści.

W mojej pamięci zapewne pozostaną tylko zamszowe botki Faith Frank.

W mojej pamięci zapewne pozostaną tylko zamszowe botki Faith Frank.

1964

Liczyłam na więcej. Wprawdzie tytułowa siła ukazana jest wielowymiarowo - jako podejmowanie działań na rzecz innych ze świadomością ceny tej decyzji, jako przeciwstawianie się autorytetom, jako próba walki o siebie i inne skrzywdzone osoby. "Ich" oznacza osoby w różnym wieku, różnie rozumiejące feminizm i różnie realizujące jego założenia. Jednak liczyłam na bardziej rozbudowaną fabułę.

Bardzo ciekawa, kilkupokoleniowy portret kobiet w czasach budującego się ruchu feministycznego w stanach.

• Feminizm
  • E-booki