Sercem byliśmy wielcy. Niezwykła historia żydowskiej rodziny karłów ocalałej z holocaustu

Tłumaczenie: Magdalena Michalik
Seria: Czas i ludzie
Wydawnictwo: Videograf II
In Our Hearts We Were Giants. The Remarkable Story of the Liliput Troupe - A Dwarf Family's Survival of the Holocaust
historyczna

Inne wydania

Pasjonujący dokument o życiu pewnej żydowskiej rodziny, w której siedmioro z dziesięciorga rodzeństwa urodziło się jako karły. Ich ojcem był uzdolniony muzycznie i aktorsko karzeł, którego obie żony były normalnego wzrostu...

awiola | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

"Nie wierzę, żeby przeprosił, ale gdyby sędzia zapytał mnie, czy ma być powieszony, odpowiedziałabym, że mają go puścić wolno. Uratowała mnie łaska diabła – Bóg go właściwie osądzi".

Doktor Mengele – postać w historii świata, która wzbudza w wielu ludziach strach i przerażenie. Zbrodniarz wojenny nazywany "Aniołem śmierci", który niczym Bóg rządził ludzkim losem, decydując o życiu i śmierci wielu jednostek ludzkich, przeprowadzając na nich przerażające eksperymenty medyczne. Poznając mało znaną historię żydowskiej rodziny karłów, jaka stała się materiałem badawczym doktora Mengele, szokuje jednak coś innego, a mianowicie ukazany mechanizm przywiązania się ofiary do swojego oprawcy. W historii tej mogłabym bowiem spodziewać się wszystkiego, ale nie tego, że rodzina Ovitzów nawiążę tak silną więź z tym zbrodniarzem.

Autorami tej dokumentalnej książki są Yehuda Koren oraz Eilat Negev. Yehuda Koren to izraelski historyk i dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Hebrajskiego w...

talia44 | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Ta książka to dokument o żydowskiej rodzinie Ovitzów,w której z dziesięciorga dzieci siedmioro urodziło się karłami.Rodzina zawsze trzymała się razem i wzajemnie się wspierała.Przed wojną założyli zespół artystyczny i w ten sposób znależli swoje miejsce w społeczeństwie i sposób na dobre życie.
W 1944 roku cała rodzina Ovitzów trafiła z Rumunii do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.Tam zainteresował się nimi i ocalił przed komorą gazową doktor Josef Mengele.Ten nazistowski zbrodniarz chciał zbadać ukrytą w genach tajemnicę dziedziczenia małego wzrostu,a karły stały się królikami doświadczalnymi.Cała rodzina przeżyła obóz,a po wojnie wszyscy wyemigrowali do Izraela,gdzie działali jako grupa artystyczna "Trupa Liliputów"
Brytyjska telewizja zrealizowała film dokumentalny o losach ocalonej z zagłady żydowskiej rodziny karłów.W filmie historię rodziny opowiada brytyjski aktor Warwick Davis,który sam jest karłem.

Wkp | 2015-07-14

DOKTOR MENGELE I JEGO TRUP(A)

To nie może nas dotyczyć. To nam się nie przytrafi. Tak myślała rodzina Ovitzów, węgierskich żydów, kiedy w Europie wrzała druga wojna światowa. I tak mieli już ciężkie życie. Siedmioro z nich było bowiem karłami, mimo pozornego nakazu tolerancji, jaki wprowadzała ich wiara, zepchniętymi na margines. Ograniczenia zdrowotne, ograniczenia społeczne… Żeby żyć, stworzyli trupę artystyczną, grając i śpiewając na weselach i innych uroczystościach, ale antysemityzm upomniał się także o nich. Zesłani do Auschwitz na pewną śmierć, zostali „ocaleni” przez samego doktora Mengele. Uratowani od gazu, stali się jednak obiektami chorych badań tego „Anioła Śmierci”…

Spisać tę historię zdecydowała się dwójka dziennikarzy prestiżowego izraelskiego dziennika „Yedioth Ahronoth”, którzy zbierając archiwalne materiały i spędzając czas na rozmowach z ostatnią żyjącą z rodziny Ovitzów, Perlą, stworzyli przejmującą, mocną, momentami wstrząsającą książkę. Z ich wspólnej pracy...

Muminka | 2017-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 marca 2017

nadal nei rozumiem, jak tyle ludzi było obojętnych/ przyczyniło się do Holocaustu. Nienawiśc na tle rasowym nadal istnieje i trzeba czytać takie świadectwa jak powyższa książka, by nigdy w zadnym państwie nie doszło do tak haniebnych praktyk. Rodzina karłów Orvitz z Rumunii paradoksalnie przez swoją anomalię ocalała z pogromu, choć od 1944 r znajdywała się w Auschwitz, była świadkiem eksperymentów i badań niesławnego doktora Mengele. Przeżyła liczne selekcje, wspominała prace Diny, która dla dzieci z polecenia komendanta obozu wymalowywała na ścianach baraku wesołe sceny z "Królewny Śnieżki", ocalała gdy likwidowano baraki cygańskie, a bliźnięta cygańskie przeznaczono-do sekcji po zagazowaniu.
W rodzinie urodziło się na przestrzeni 25 lat 10 dzieci, ale troje tylko osiągnęło normalny wzrost. Ponieważ panowała moda na osobliwości, upośledzeni ludzie czy dziwolągi często pokazywali się po cyrkach, występowali po miastach i miasteczkach. dzieci otrzymały staranne wykształcenie, na...

Psotka | 2015-07-23
Przeczytana: 14 lipca 2015

Przystojny, młody i wykształcony lekarz, który w 1943 r. trafia do Auschwitz do kobiecego pawilonu w Birkenau. Po pewnym czasie zaczyna brać udział przy selekcji na rampie gdzie wybiera "okazy" idealne według niego do celów naukowych. Wyjątkowym zainteresowaniem ceni bliźnięta na których dokonuje niebywałych eksperymentów. Tak, mowa o Josepie Mengele, który zwany był również "Aniołem Śmierci".

W niniejszej książce przedstawione są nam losy niezwykłej rodziny, a mianowicie rodziny Ovitzów, która w większości składała się z osób chorych na pseudoachondroplazję. Na 10 dzieci aż 7 cierpiało na tę chorobę. Czym ona była? Niczym innym jak karłowatością. Mimo to radzili sobie nadzwyczaj dzielnie w świecie olbrzymów i niejednokrotnie spisani na ich łaskę wiedli życie trupy artystycznej. Grając na instrumentach, śpiewając i przedstawiając wszelkiego rodzaju scenki występowali na weselach i innych uroczystościach. Niestety Ovitzowie jak wiele innych rodzin żydowskich trafiło do Auschwitz,...

Patrycja Trzcionkowska | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do tej pory czytałam wiele obozowych wspomnień. Pełne przemocy, udręki i tortur powieści faktu wywoływały łzy i smutek. Zawsze były to jednak zwierzenia ludzi zdrowych psychicznie i fizycznie (mówię tu oczywiście o kondycji zanim trafili do tego koszmaru). Parę dni temu zetknęłam się z książką opisującą losy karłów pochodzenia żydowskiego. Teraz po skończonej lekturze cieszę się (chociaż może to złe słowo), że miałam przyjemność poznać tą wyjątkową familię i jej niewiarygodną historię.

Dokument opowiada o życiu rodziny Ovitzów, w której siedmioro z dziesięciorga rodzeństwa urodziło się jako karły. Autorzy opisali ich przedwojenne życie, gdy jako Trupa Liliputów odnosili sukcesy jeżdżąc po Europie Środkowej i dając występy artystyczno-teatralne oraz okres kiedy wraz z mieszkańcami rodzinnej wioski trafili do Oświęcimia, a tam ze względu na swój niski wzrost pod opiekę doktora Josefa Mengele.

Niesamowite było dla mnie jak bardzo była zżyta cała rodzina. Miłowali się wzajemnie,...

Anna | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Książka Yehudy Korena i Eilat Negev "Kukiełki doktora Mengele" zebrała całkiem pochlebne recenzje na tym portalu i dlatego też, zaciekawiona, sięgnęłam po nią. I muszę szczerze przyznać, że się rozczarowałam. Nie do końca też rozumiem, skąd tyle pozytywnych recenzji, wychwalających tą pozycję pod niebiosa. Aby jednak nie być gołosłowną pozwolę sobie tu na subiektywną opinię dotyczącą tej książki.

Zacznę od autorów, gdyż przy takiego rodzaju książkach zawsze warto zapoznać się z twórcami dzieła. Yehuda Koren to izraelski historyk i dziennikarz. Współpracująca z nim Eilat Negev jest izraelską pisarką i dziennikarką. W związku z tym, iż jednym z autorów jest historyk można by się spodziewać obiektywnego przedstawienia historii, opowieści skupiającej się na faktach. W tym przypadku jednak mamy coś, czego najbardziej chyba, poza brakiem wiedzy, nie lubię w książkach naukowych i quasi naukowych: mamy patos. Patos, tak bardzo rozpowszechniony w publikacjach amerykańskich i wkradający się...

| 2014-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2014

Josef Mengele. Młody, wykształcony lekarz, który w 1943r. trafia do Auschwitz - początkowo, jako lekarz obozu kobiecego w Birkenau.
W późniejszym czasie bardzo często uczestniczył w tzw.selekcjach na rampie, z których wybierał osoby zdolne (według niego) do przeprowadzenia na nich przeróżnych, w większości drastycznych eksperymentów.
Największym jego zainteresowaniem były bliźnięta, na których testował np.zmiany koloru oczu, czy też reakcję ich organizmów na przebywaną (wszczepianą przez niego) chorobę.
Interesował się także najróżniejszymi anomaliami biologicznymi, np.karłowatością.
Pewnego dnia trafił na rodzinę Ovitzów - niegdyś bogatą żydowską rodzinę artystów estradowych.

Samson Ovitz - głowa rodziny był samozwańczym artystą wędrownym, a czasem również rabinem. Był karłem, jednakże poślubił młodą, zdrową kobietę - Branę Fruchter, którą została matką jego dwóch córek - Roziki i Franziki. Niestety - obie dziewczynki odziedziczyły chorobę po ojcu.
Po śmierci Brany - Samson żeni...

LidiaS | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Wyobraźcie sobie, że macie niecały metr lub troszkę więcej wzrostu. Ktoś z gatunku olbrzymów musi was podsadzić na krzesło, wnosić do różnych budynków instytucji, bo są za wysokie schody. Każdy obiekt jest przerażająco za duży i nie do zdobycia dla krótkich, słabych rączek. Wizyta psa na ulicy może kosztować przewrócenie lub życie, nawet jeśli ten chce was tylko polizać. Posiadacie kaczy chód.Obolałe stopy chcą was nieść tylko kilka metrów, potem potrzebujecie stołeczka waszych wymiarów by odpocząć.Nie możecie niczego dosięgnąć, w związku z tym potrzebujecie małe mebelki. Trasę z kuchni do pokoju pokonujecie przy kilku odpoczynkach. Nie możecie stanąć przy kasie by kupić bilet. Nie możecie wielu rzeczy bez pomocy dużych.W tłumie możecie być zdeptani. I najbardziej przyziemna sprawa – chcecie skorzystać z publicznej toalety, a grozi wam wpadnięcie do muszli. Małe serce bijące w wielkiej przestrzeni życia i by ją dogonić ciągle jesteście wyczerpani.

A potem wyobraźcie sobie,że...

Tomasz Czekała | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

Warto przeczytać. Interesująco opisana historia rodziny karłów, która trafiła do Oświęcimia w ręce nazistowskiego oprawcy Mengele.