Sercem byliśmy wielcy. Niezwykła historia żydowskiej rodziny karłów ocalałej z holocaustu

Tłumaczenie: Magdalena Michalik
Seria: Czas i ludzie
Wydawnictwo: Videograf II
In Our Hearts We Were Giants. The Remarkable Story of the Liliput Troupe - A Dwarf Family's Survival of the Holocaust
historyczna

Pasjonujący dokument o życiu pewnej żydowskiej rodziny, w której siedmioro z dziesięciorga rodzeństwa urodziło się jako karły. Ich ojcem był uzdolniony muzycznie i aktorsko karzeł, którego obie żony były normalnego wzrostu...

| 2014-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2014

Josef Mengele. Młody, wykształcony lekarz, który w 1943r. trafia do Auschwitz - początkowo, jako lekarz obozu kobiecego w Birkenau.
W późniejszym czasie bardzo często uczestniczył w tzw.selekcjach na rampie, z których wybierał osoby zdolne (według niego) do przeprowadzenia na nich przeróżnych, w większości drastycznych eksperymentów.
Największym jego zainteresowaniem były bliźnięta, na których testował np.zmiany koloru oczu, czy też reakcję ich organizmów na przebywaną (wszczepianą przez niego) chorobę.
Interesował się także najróżniejszymi anomaliami biologicznymi, np.karłowatością.
Pewnego dnia trafił na rodzinę Ovitzów - niegdyś bogatą żydowską rodzinę artystów estradowych.

Samson Ovitz - głowa rodziny był samozwańczym artystą wędrownym, a czasem również rabinem. Był karłem, jednakże poślubił młodą, zdrową kobietę - Branę Fruchter, którą została matką jego dwóch córek - Roziki i Franziki. Niestety - obie dziewczynki odziedziczyły chorobę po ojcu.
Po śmierci Brany - Samson żeni...

| 2014-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2014

Po śmierci Brany - Samson żeni...

| 2010-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia
Przeczytana: 2008 rok

Historia rodziny porywająca - doskonały materiał na doskonałą książkę, niestety tłumaczenie (nie chce mi się wierzyć, że autor mógłby być takim ignorantem) fatalne! Zdania ułożone sposób nadzwyczaj nieporadny, momnetami czyta się jak źle napisaną instrukcję obsługi. Odradzam wszelkie książki tego wydawnictwa (Videograf.

Ocena średnia - jedynie za niewykorzystany potencjał.

COMPOSmentis | 2013-07-24

Z wielkim żalem tylko średnią ocenę. Historia jest przednia. Aż prosi się o wielkie pióro. Niestety na takie nie trafiła. W skrocie opiszę, bo warto: z dziesięciorga dzieci w rodzinie Ovitzów siedmioro urodziło się karłami. Przed wojną wykorzystali oni swoją oryginalność w typowy dla tamtego czasu sposób, prowadzili trupę artystyczną. I świetnie im się powodziło. Jako pierwsza rodzina w wiosce zakupili własny samochód. Niestety nadeszły czasy wojny i jako Żydzi wszyscy trafili do Oświęcimia. Doktor Mengel przeprowadzał na nich swoje badania. O dziwo, cała rodzina przeżyła eksperymenty, ale po zakończeniu wojny nie udało im się wrócić do normalnego życia. Jak wielu Żydów wyemigrowali do Izraela... Ostatnia z karlic, Perla, zmarła dopiero w 2001 roku. Ta historia prosi o film, oby był lepszy niż książka!

Tsukki | 2016-12-18
Anna | 2016-09-12