Piórko na wietrze

Feather in the Storm: A Childhood Lost in Chaos
978-83-2471-109-3
Chiny, rewolucja kulturalna
Alicja

Poruszająca, autobiograficzna historia młodej Chinki, dorastającej w czasach rewolucji kulturalnej pod rządami Mao Zedonga w latach 1960/70. Maomao urodziła się w "czarnej" rodzinie, oskarżonej o "skrzywienie prawicowe". Dzieci z takich rodzin musiały dźwigać brzemię winy swoich ojców. Izolowana w szkole, także i w domu miała mniejsze prawa niż jej bracia... Pełna szczegółów z codziennego życia opowieść o przetrwaniu i nadziei w czasach głodu i terroru, które pochłonęły w komunistycznych Chinach miliony ofiar.

teri | 2013-02-13
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 lutego 2013

Nastepna,przeczytana przeze mnie ksiazka o Chinach w nieludzkich czasach rewolucyjnego przewrotu za rzadow Mao Tse Tunga.Smutna,tym bardziej,ze to autobiografia i jak wszystkie ksiazki o dyktaturach.Wstrzasajaca,pokazujaca do czego doprowadza fanatyzm.Bardzo dobra,polecam.La dittatura in China...
Serdeczne podziekowania dla Moniki!

Tetiisheri | 2011-12-29
Przeczytana: 04 grudnia 2011

„To opowieść o mnie i mojej rodzinie. To także nigdy nieopowiedziana historia milionów dzieci takich jak ja” – pisze autorka. „Piórko na wietrze” to przepiękna autobiograficzna powieść, w której z zapartym tchem, ale i strachem przed tym co mogą nam ukazać kolejne kartki książki, śledzimy losy Yimao - głównej bohaterki. Na podstawie własnych wspomnień Emily Wu rysuje przed naszymi oczyma obraz państwa chińskiego w latach 60/70, kreśli kulturę tamtych czasów. To czas rewolucji kulturalnej w Chinach, z którą związane są między innymi głód, choroby i śmierć.

Yimao, inaczej też nazywaną Maomao poznajemy jako małą, trzy i pół letnią dziewczynkę i towarzyszymy jej w kolejnych latach życia. Poznajemy zasady panujące w rodzinach chińskich, reguły według których chłopcom było zdecydowanie lżej, a dziewczynki uważano za płeć gorszą. Celem Maomao jest przetrwać i aby tego dokonać postanawia być grzeczną, posłuszną i pracowitą, wypełniającą ogrom obowiązków dziewczynką. Razem z główną...

allison | 2011-09-01
Przeczytana: 01 września 2011

Po tę książkę sięgnęłam przypadkowo i bez przekonania. Zaczęłam przeglądać i ...po chwili już nie mogłam się od niej oderwać. Przeczytałam jednym tchem!
Losy tytułowej bohaterki o imieniu Piórko poruszyły mnie do głębi. Podobnie jak opisy życia mieszkańców Chin ogarniętych szałem tzw. rewolucji kulturalnej, która pochłonęła wiele ofiar.
Bohaterka, jej rodzeństwo, rodzice i przyjaciele to symbol milionów prześladowanych i skrzywdzonych, którzy - jak piórko na wietrze - nie mieli wpływu na swoje dramatyczne koleje życia.
Książka pokazuje również ponadczasową prawdę o rewolucji jako zjawisku tragicznym, chaotycznym i polegającym zwykle jedynie na zamianie ról.
Z kolei Chiny jawią się w tych wspomnieniach jako kraj wielkich kontrastów - piękno przyrody nie jest jednak w stanie przykryć nieszczęść, niesprawiedliwości i łamania podstawowych praw człowieka.

Evita | 2011-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2011

Wzruszajaca historia oparta na faktach.Losy chińskiej dziewczynki w "piekle",bo tylko tak można nazwać kraj pod rządami Mao.Straszliwy głód,ciągłe choroby,śmierć na wyciągnięcie ręki,mordercza praca i wyzysk,to wszystko sprawia,że jedyna myśl jaka przychodzi człowiekowi do głowy po przeczytaniu tej książki,to,że ma się wielkie szczęście,że nie urodziło się w Chinach.

Monika | 2011-01-05
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Przyznam, że nie miałam pojęcia o tym, że reżim Mao wyglądał aż tak... Książka wzruszająca, prawdziwa, ciekawa.
Polecam zainteresowanym Chinami i wszystkim innym.

Alicja | 2010-11-10
Przeczytana: marzec 2010

Nareszcie ktoś mi dokładnie wyjaśnił, jak to było z rewolucją kulturalną w Chinach. Dziękuję. Poza tym książka fantastycznie napisana

Przeczytana: 08 września 2012

Bardzo poruszająca historia o ciężkim życiu pod rządami Mao. Prześladowania, morderstwa, odbieranie marzeń, pozbawianie sensu życia, przymusowa rozłąka rodzin. Ale czy nie widzieliśmy tego na własne oczy, tylko w innej scenerii? Ta myśl towarzyszyła mi przez całą powieść. A co ze stanem wojennym? Czy nie przypomina rewolucji z powieści? Co z przymusową rozłąką rodzin? Ile znacie teraz matek, ojców, którzy muszą zostawić dzieci pod opieką dziadków i wyjechać za granicę? Mają oczywiście wybór - rozłąka, albo życie w nędzy. Mam koleżankę, która została zmuszona do wyjazdu na obczyznę, bo nie była w stanie utrzymać siebie i córki. Z głodu wypadały jej włosy i straciła znaczną część uzębienia. I choć ma magistra, czyści w niemczech kible, ale jest zadowolona z życia, bo przynajmniej nie przymierają z córką z głodu. Na facebooku poznałam kobietę, która zostawiła w kraju obłożnie chorą matkę i wyjechała za granicę, gdzie opiekuje się starszą kobietą. Zarabia w ten sposób na lekarstwa dla...

| 2014-04-10
Przeczytana: 06 kwietnia 2014
korcia | 2012-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Orient
Przeczytana: 05 maja 2012

Bardzo wzruszająca i na dodatek prawdziwa historia.
Czytając tą książkę trudno się nie zastanawiać, jakie życie potrafi być niesprawiedliwe. Jest to straszna opowieść o komunizmie, rządach Mao, biedzie, głodzie, brutalności, losach inteligencji w tych okropnych czasach i dorastaniu młodych ludzi w świecie pełnym kłamstw.
Cieszę się bardzo, że nie musiałam osobiście zetrzeć się z tym całym złem... Polecam.

tikichomiktaki | 2014-04-15

Zawsze, gdy czytam o rzeczach okrutnych i niesprawiedliwych, to aż "gotuje" mi się wszystko w środku. Dosłownie! Jestem niczym buzujący czajnik szczodrze buchający parą, a gwizdkiem chcąc, czy nie staje się mój blog. Nie przypuszczałam, że "Piórko na wietrze" wzbudzi we mnie, aż tyle emocji. Z początku, ale takiego początku początku, pisane dość nierównym językiem, raczyło mnie później tak sugestywnymi obrazami, że w moich oczach pojawiały się łzy, ale o tym później.

O Wielkim Skoku i rewolucji kulturalnej w Chinach czytałam już m.in. w "Marzeniach Joy" i chociaż była to bardziej "wariacja na temat", to i tak czułam się poruszona. Dlatego też "Piórko...", które można uznać za swego rodzaju pamiętnik, rozłożyło mnie na łopatki. Główna bohaterka Yimao, zwana też przez najbliższych pieszczotliwie Maomao, już jako dziecko wiele wycierpiała. Od najmłodszych lat nosiła piętno "czarnej" rodziny i musiała pokutować za "grzechy" rodziców, oskarżonych o "skrzywienie prawicowe"....