Piórko na wietrze

Feather in the Storm: A Childhood Lost in Chaos
978-83-2471-109-3
Chiny, rewolucja kulturalna
Alicja

Poruszająca, autobiograficzna historia młodej Chinki, dorastającej w czasach rewolucji kulturalnej pod rządami Mao Zedonga w latach 1960/70. Maomao urodziła się w "czarnej" rodzinie, oskarżonej o "skrzywienie prawicowe". Dzieci z takich rodzin musiały dźwigać brzemię winy swoich ojców. Izolowana w szkole, także i w domu miała mniejsze prawa niż jej bracia... Pełna szczegółów z codziennego życia opowieść o przetrwaniu i nadziei w czasach głodu i terroru, które pochłonęły w komunistycznych Chinach miliony ofiar.

talia44 | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

"Piórko na wietrze"to bardzo poruszająca historia młodej Chinki Yimao,która dorastała w okrutnych czasach,pod rządami Mao Zwdonga.Yimao i jej rodzina doznała wielu upokorzeń,prześladowań,głodu i poniewierki.Rozmiar cierpień dziewczynki i jej rodziny jest niewyobrażalny.W podobnej sytuacji jak rodzina Yimao były też tysiące innych chińskich rodzin.
Książka pokazuje jak niebezpieczne są chore idee i rewolucje,w których przywódcy napuszczają na siebie jednych ludzi na drugich.

teri | 2013-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2013

Nastepna,przeczytana przeze mnie ksiazka o Chinach w nieludzkich czasach rewolucyjnego przewrotu za rzadow Mao Tse Tunga.Smutna,tym bardziej,ze to autobiografia i jak wszystkie ksiazki o dyktaturach.Wstrzasajaca,pokazujaca do czego doprowadza fanatyzm.Bardzo dobra,polecam.La dittatura in China...
Serdeczne podziekowania dla Moniki!

allison | 2011-09-01
Przeczytana: 01 września 2011

Po tę książkę sięgnęłam przypadkowo i bez przekonania. Zaczęłam przeglądać i ...po chwili już nie mogłam się od niej oderwać. Przeczytałam jednym tchem!
Losy tytułowej bohaterki o imieniu Piórko poruszyły mnie do głębi. Podobnie jak opisy życia mieszkańców Chin ogarniętych szałem tzw. rewolucji kulturalnej, która pochłonęła wiele ofiar.
Bohaterka, jej rodzeństwo, rodzice i przyjaciele to symbol milionów prześladowanych i skrzywdzonych, którzy - jak piórko na wietrze - nie mieli wpływu na swoje dramatyczne koleje życia.
Książka pokazuje również ponadczasową prawdę o rewolucji jako zjawisku tragicznym, chaotycznym i polegającym zwykle jedynie na zamianie ról.
Z kolei Chiny jawią się w tych wspomnieniach jako kraj wielkich kontrastów - piękno przyrody nie jest jednak w stanie przykryć nieszczęść, niesprawiedliwości i łamania podstawowych praw człowieka.

Tetiisheri | 2011-12-29
Przeczytana: 04 grudnia 2011

„To opowieść o mnie i mojej rodzinie. To także nigdy nieopowiedziana historia milionów dzieci takich jak ja” – pisze autorka. „Piórko na wietrze” to przepiękna autobiograficzna powieść, w której z zapartym tchem, ale i strachem przed tym co mogą nam ukazać kolejne kartki książki, śledzimy losy Yimao - głównej bohaterki. Na podstawie własnych wspomnień Emily Wu rysuje przed naszymi oczyma obraz państwa chińskiego w latach 60/70, kreśli kulturę tamtych czasów. To czas rewolucji kulturalnej w Chinach, z którą związane są między innymi głód, choroby i śmierć.

Yimao, inaczej też nazywaną Maomao poznajemy jako małą, trzy i pół letnią dziewczynkę i towarzyszymy jej w kolejnych latach życia. Poznajemy zasady panujące w rodzinach chińskich, reguły według których chłopcom było zdecydowanie lżej, a dziewczynki uważano za płeć gorszą. Celem Maomao jest przetrwać i aby tego dokonać postanawia być grzeczną, posłuszną i pracowitą, wypełniającą ogrom obowiązków dziewczynką. Razem z główną...

Monika | 2011-01-05
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Przyznam, że nie miałam pojęcia o tym, że reżim Mao wyglądał aż tak... Książka wzruszająca, prawdziwa, ciekawa.
Polecam zainteresowanym Chinami i wszystkim innym.

Alicja | 2010-11-10
Przeczytana: marzec 2010

Nareszcie ktoś mi dokładnie wyjaśnił, jak to było z rewolucją kulturalną w Chinach. Dziękuję. Poza tym książka fantastycznie napisana

Evita | 2011-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2011

Wzruszajaca historia oparta na faktach.Losy chińskiej dziewczynki w "piekle",bo tylko tak można nazwać kraj pod rządami Mao.Straszliwy głód,ciągłe choroby,śmierć na wyciągnięcie ręki,mordercza praca i wyzysk,to wszystko sprawia,że jedyna myśl jaka przychodzi człowiekowi do głowy po przeczytaniu tej książki,to,że ma się wielkie szczęście,że nie urodziło się w Chinach.

korcia | 2012-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Orient
Przeczytana: 05 maja 2012

Bardzo wzruszająca i na dodatek prawdziwa historia.
Czytając tą książkę trudno się nie zastanawiać, jakie życie potrafi być niesprawiedliwe. Jest to straszna opowieść o komunizmie, rządach Mao, biedzie, głodzie, brutalności, losach inteligencji w tych okropnych czasach i dorastaniu młodych ludzi w świecie pełnym kłamstw.
Cieszę się bardzo, że nie musiałam osobiście zetrzeć się z tym całym złem... Polecam.

Przeczytana: 08 września 2012

Bardzo poruszająca historia o ciężkim życiu pod rządami Mao. Prześladowania, morderstwa, odbieranie marzeń, pozbawianie sensu życia, przymusowa rozłąka rodzin. Ale czy nie widzieliśmy tego na własne oczy, tylko w innej scenerii? Ta myśl towarzyszyła mi przez całą powieść. A co ze stanem wojennym? Czy nie przypomina rewolucji z powieści? Co z przymusową rozłąką rodzin? Ile znacie teraz matek, ojców, którzy muszą zostawić dzieci pod opieką dziadków i wyjechać za granicę? Mają oczywiście wybór - rozłąka, albo życie w nędzy. Mam koleżankę, która została zmuszona do wyjazdu na obczyznę, bo nie była w stanie utrzymać siebie i córki. Z głodu wypadały jej włosy i straciła znaczną część uzębienia. I choć ma magistra, czyści w niemczech kible, ale jest zadowolona z życia, bo przynajmniej nie przymierają z córką z głodu. Na facebooku poznałam kobietę, która zostawiła w kraju obłożnie chorą matkę i wyjechała za granicę, gdzie opiekuje się starszą kobietą. Zarabia w ten sposób na lekarstwa dla...

| 2014-04-10
Przeczytana: 06 kwietnia 2014