Sieroty zła

Tłumaczenie: Krzysztof Teodorowicz
Wydawnictwo: W.A.B.
Les orphelins du mal

Niemcy, rok 1995. Pewnego majowego dnia czterech mężczyzn popełnia samobójstwo. Wszyscy mają odcięte prawe dłonie, a na plecach tatuaże z numerami i napisami aSSa. Takie samo znamię miała kobieta, której nadpalone zwłoki znaleziono osiem lat wcześniej we Francji. W pamiętniku napisała, że jej ojciec nazista spłodził z różnymi kobietami pięcioro dzieci. Miały być one modelowymi przedstawicielami najwyższej rasy. Tymczasem przesyłka z odciętymi dłońmi trafia do Norwega Vidkuna Vennera, który jednocześnie dowiaduje się, że został adoptowany przez swojego ojca. Badająca tę sprawę dziennikarka Anais odkrywa prawdziwą tożsamość Venneraa W Sierotach zła Nicolas daEstienne daOrves po mistrzowsku rozwija inteligentnie sensacyjną intrygę z gatunku historical fiction. Brawurowo splata różnorodne wątki, prowadząc je do zaskakującego finału. Książka erudycyjna, żywa, czasem poetycka, często wirtuozerska, ale przede wszystkim a dzieło autora, który pasjonuje się literaturą popularną, i to widać! Le Figaro Magazine Genialny, wielowątkowy thriller. Sieroty zła udowadniają naturalną zdolność ich autora do panowania nad gatunkiem pasującym do niego jak ulał. Livres Hebdo

Ewa-Książkówka | 2010-10-27
Przeczytana: 27 października 2010

„Ale gdzie kończy się literatura a zaczyna historia ?”.

To pytanie padające mniej więcej w połowie książki zaczęło mi towarzyszyć podczas lektury niemal od samego początku.
Niby wiedziałam, że to co trzymam w rękach to tzw. historical fiction ale coś kazało mi sprawdzać daty, nazwiska i hasła…I tak o to „odkryłam”, że ta fikcja oparta jest na mocnych fundamentach realiów II wojny światowej. Zgadzają się daty, wiele nazwisk tj. Schumann czy Mengele (pomijając takie „sławy” jak Hitler czy Himmler) wraz z ich życiorysami. Dzięki „Sierotom zła” dowiedziałam się więcej o „Stille Hilfe” – organizacji pomagającej w powrocie do „normalnego” życia nazistom (gdzie swój duży wkład miała córka Himmlera, jeśli ktoś jeszcze nie wie).
Kolejne hasło-fakt i jednocześnie cały motor/napęd tej historii to „Lebensborn” – jak głosi okładka tej książki, fabryka ludzi. Zastanawialiście się co by było gdyby…naziści zrealizowali swój plan o odbudowie ludzkości przy pomocy hodowli istot czystej rasy...

"Sieroty zła" już sam tytuł książki nasuwa przykre skojarzenia, co może wpłynąć na zainteresowanie tą pozycją. Ziarno prawdy tkwi w stwierdzeniu, że nie należy oceniać książek po okładkach. Mnie zaintrygowała obszerna powieść poruszająca sposób w jaki odbieramy własną przeszłość. Dla wielu ludzi wydarzenia, które miały miejsce nie mogą ich zaniepokoić. Historia Anais wskazuje, że kłopoty zaczynają się w momencie, gdy nie stawi się czoła okolicznościom, które je spowodowały.
Główna bohaterka jest kobietą stroniącą od kontaktów z otoczeniem. Ze względu na swoje bolesne przeżycia nie potrafi dopuścić do siebie żadnego mężczyzny. To sprawia jej ból, bo chciałaby zrozumieć swoje postępowanie. Jej sytuację odmienia zlecenie jakie dostaje od swojego przyjaciela Clementa. Wydawnictwo, w którym pracuje jej kochanek jest zainteresowane zatrudnieniem dziennikarki. Ma ona zebrać materiały do książki Vidkuna Vennera. Jest nim tajemniczy mężczyzna zafascynowany historią nazistowskiego...

nellanna | 2015-11-26

Brałam do domu z wypiekami na twarzy, bo temat mi doskonale pasował do listopadowego nastroju i liczyłam na ciekawe przeżycia w ramach określonej historycznej opcji. Trzecia Rzesza, mimo zrozumiałych uprzedzeń, ciągle inspiruje i fascynuje swoim imperium zła.
Niestety, otrzymałam papkę, przegadaną i o wiele za tłusta, nie mylić z kaloryczną. Jakbym się dusiła nadmiarem stron. W połowie chciałam się poddać, bo z materiału, który wydaje się atrakcyjny uczyniono przegawędzoną, wielopoziomową sagę, w której ciężko jest brnąć i wszystko sprawnie kojarzyć. Właściwie nic dla mnie ciekawego czy pobudzającego szare komórki, nie wynikło z tej mocno naciąganej historii. Chyba autora przerosła historia Lebensbornu, bo ziewam tak, że mało mi szczęka nie wypadnie z zawiasów.
Wystarczyło zaufać historii, nie potrzeba demonizować na siłę demonów. One bronią się same, bo są autentyczne!

Tomek | 2010-10-21

Lubię czytać powieści znanych mi autorów. Niekiedy bywa jednak, że sięgam po książkę kompletnie nieznanego mi pisarza. Tak było, kiedy kupiłem "Sieroty zła" autorstwa Nicolas d’Estienne d’Orves. Książka opowiada o przygodzie młodej dziennikarki Anaïs Chouday, która współpracując z ekscentrycznym milionerem Vidkunem Vennerem ma napisać książkę o nierozwiązanych tajemnicach i zagadkach Trzeciej Rzeszy. Już samo poznanie Vidkuna jest szokiem dla Anaïs, jest on bowiem tak zafascynowany nazizmem, że wszystko co otacza go dokoła jest związane z symbolami hitlerowskimi. Oboje zaczynają zgłębiać tajemnicę prób stworzenia przez nazistów nowej rasy panów poprzez rozwijanie instytucji Lebensbornu. Jest tylko jeden problem. Okazuje się, że ktokolwiek zaczyna się interesować się tymi sprawami, znajdowany jest martwy. W trakcie zbieranie materiałów natrafiają na wiadomości o spalonych zwłokach, na którychwidniały symbole SS oraz o samobójstwach czterech mężczyzn, które zostały dokonane o tej...

blawoj | 2013-11-09

Jedno z najlepszych czytadeł, z jakimi zetknął mnie los. Nie szkodzi, że fabuła jest delikatnie mówiąc... specyficzna, a zakończenie absurdalne. Przez dwa dni jak maniaczka przewracałam kolejne strony, a jedyne co mnie interesowało, to co wydarzy się zaraz i jak ta cała historia się skończy.

Uczciwie jednak ostrzegam - czytelnicy lepiej obeznani z historią mogą się nie raz i nie dwa nielicho puknąć w czoło ;)

Kaś | 2013-09-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Niestety, przyznać muszę, że nie ja pierwsza dałam się skusić opisem tejże książki. Powiem na wstępie: „Sieroty zła” rozczarowują, a na pewno rozczarowały mnie. Jest to faktycznie powieść wielowątkowa, w której niby wszystko jest jasno skonstruowane i przemyślane, ale wiele historii nie znajduje w niej satysfakcjonującego wyjaśnienia. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z dużą liczbą ciekawych postaci, a o każdej z nich można by napisać osobną książkę. Anӓis, młoda dziennikarka, która (nieprzypadkowo, jak się okazuje) prowadzi całą sprawę; gromadząc materiały do książki odkrywa prawdę o samej sobie. Clemѐnt, zakochany w niej chłopak, który wciąga ją w całą sprawę. Vidkun, pochodzący ze Skandynawii eks-aktor filmów klasy Z…Przeszłość każdego z nich jest niejasna i zawikłana, niestety w różny sposób wyjaśnia się ją w tej książce.

Za ciekawą można uznać konstrukcję czasową, wydarzenia dzieją się bowiem niejako na dwóch płaszczyznach – niektóre rozdziały dotyczą czasów...

amanityna | 2010-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2010

Przyznam szczerze, że, przywiązana do swoich ulubionych autorów, rzadko sięgam po książki niesprawdzone, nieczytane nawet przez osoby, na których guście mogę polegać. Zapewne nigdy nie zagłębiłabym się w świat nazistowskich intryg, gdybym nie dostała "Sierot zła" od koleżanki. Jednak stało się, a, zamykając skończoną książkę o wpół do czwartej nad ranem, stwierdziłam, że był to trafiony prezent.

Można by rzecz - paradoksalnie, bo ani nie jestem fanką thrillerów, ani nie przepadam za historią (prawdę mówiąc, mam na nią dość mocną alergię). Nie mnie więc sądzić o historycznej wartości tej lektury. Gdzie się kończy prawda, a zaczyna fikcja musiałam niekiedy wyczuwać. Niezbyt dobra znajomość okresu drugiej wojny nie przeszkodziła mi, przeciwnie, wyniosłam z lektury kilka ciekawych faktów - pierwszy plus.

Drugi plus? Ciekawie skonstruowana intryga, dla nie-eksperta historycznego całkiem prawdopodobna, która niemożebnie wciąga. Autor świetnie żongluje wątkami, urywa akcje w...

Tia_MacArthur | 2014-05-23
Przeczytana: 21 maja 2014

Bardzo niewykorzystany potencjał. Bardzo ciekawy pomysł,który rozmył się gdzieś w trakcie czytania. Absurdalne zakończenie. Histeryczna główna bohaterka, która ma zamiłowanie do krzyczenia w sytuacjach stresowych. Demoniczny czarny charakter, który może wszystko, zawsze i wszędzie, a inni nie mogą nic. No i Vanessa Paradis, która w radiu śpiewała piosenkę "Joe Taksówkarz"...Zapowiadało się świetnie, a jest niestety mocno średnio.

Olina | 2014-02-27
Przeczytana: 24 lutego 2014

Wspaniała, wciągająca, zaskakująca, potrafiąca zainteresować historią II wojny światowej. Polecam wszystkim którzy śledzą dzieje tego przedziału czasowego, ponieważ można przyjemnie spędzić czas czytając i poznając bohaterów oraz pokrętną logikę i pragnienie bycia panem rasy. Fakt że ciężko było przebrnąć przez pierwsze około 100 stron ale potem już było jak z górki i zarwane noce.

Maarit | 2013-08-11
Przeczytana: czerwiec 2013

Fabuła sama w sobie nie jest szczególnie zła. Ot, taki thriller do poduszki. Niestety wyobraźnia autora zdecydowanie za daleko pogalopowała w temacie mrocznych intryg III Rzeszy, marnując potencjał całkiem dobrze zapowiadającej się powieści z historią w tle, zamiast tego tworząc jakąś absurdalną nazi-fantastykę, której nie da się czytać bez rosnącego z każdą kolejną stroną uczucia zażenowania. Z trudem dobrnęłam do końca i nie polecam.