Źdźbło trawy

A blade of grass
83-7391-253-3
miłość, afryka, kobiety, przyjaźń
klara

Nastrojowa, epicka opowieść o przyjaźni dwu kobiet w czasach, które kazały im się nienawidzić. Przeszły razem drogę od relacji: biała pani i czarna służąca, przez osamotnienie, przyjaźń, aż po zdradę. Przeżyły wszystko, czego tylko mogą doświadczyć kobiety. W nieludzkich czasach apartheidu zapłaciły najwyższą cenę za swoją odwagę. Republika Południowej Afryki. Marit i Ben, świeżo poślubieni,...

Republika Południowej Afryki. Marit i Ben, świeżo poślubieni, osiedlają się na przygranicznej farmie. Czasy są niebezpieczne. Kiedy Bena zabija mina, Marit zostaje sama. Przerażona i zagubiona, zwraca się ku jedynej osobie, która ofiaruje jej pomoc - czarnej służącej Tembi, równie samotnej jak jej pani. Wbrew wszelkim radom, młode kobiety decydują się poprowadzić farmę. Przyjdzie im walczyć o przetrwanie na przekór naturze, niechętnej społeczności i sobie samym...

deana | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 maja 2017

Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XX wieku w RPA. Kraj stoi na krawędzi wojny, to czasy intensywnie prowadzonej polityki apartheidu. Tuż przy granicy swoje miejsce do życie próbuje zbudować młode małżeństwo: Ben i Marit. Ich spokój nie trwa jednak długo. Kolejno następujące po sobie tragiczne zdarzenia burzą ład i wyciągają na światło dzienne zarówno dobre jak i ciemne strony człowieczeństwa. Osamotniona Marit musi wyrwać się ze skorupy komfortu i zawalczyć o swoje miejsce na świecie. Jej przewodniczką w dążeniu do celu staje się młodziutka służąca Tembii.

,,Źdźbło trawy" to opowieść pozbawiona optymizmu. Przez maleńką farmę przewalają się kolejne kataklizmy: śmierć, opuszczenie, klęska szarańczy, stopniowe upadanie, wojna, głód i cierpienie. Dwie samotne kobiety zmuszone są podjąć nierówną i bezcelową walkę. Nikt nie rozumie ich postawy. Biała pani i czarna służąca zostają wykluczone i odrzucone przez oba środowiska. Wyśmiane, zapomniane zmagają się z przeciwnościami...

Monika | 2013-10-12
Przeczytana: 11 października 2013

Dawno nie czytałam aż tak smutnej książki...
Zdawałoby się, że wszystkie nieszczęścia świata spadały po kolei na tę odludną farmę gdzieś w Afryce. Ile może wytrzymać i przeżyć jeden człowiek? Wszystko ma swoje granice i swój kres.
Moja ukochana Afryka w tle dodaje książce smaku i melancholii.

Zaczytana | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

"Źdźbło trawy" to książka bardzo "nierówna" jeśli chodzi o poziom.
Została podzielona na 3 części.Czytając pierwszą musiałam się niejednokrotnie zmuszać do zapoznawania się z kolejnymi rozdziałami,zupełnie przeciętna historia,nawet trochę nużąca.W kolejnej części wydarzenia śledziłam z trochę większym zainteresowaniem,natomiast trzecia część jest bardzo,bardzo dobra,autorka niezwykle zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji.
W książce znajdziemy dużo smutku,samotności,zmagania się z naturą i przeciwnościami losu,ale przede wszystkim próby normalnego życia w bezlitosnych czasach apartheidu.
Choć większa część książki nie rzuca na kolana ani nie porywa to naprawdę nie żałuję czasu spędzonego nad "Źdźbłem trawy" ponieważ ostatnie rozdziały zdecydowanie to rekompensują.
Dla ostatniej części warto!!!

zeida | 2014-08-26
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Książka zaskakująca, bardzo smutna. A Tembi nie polubiłam od pierwszego poznania. Czyżby to ona była tytułowym źdźbłem, co to chwiejne jest w zależności od kierunku wiatru?

Bardzo, gdzieś w tle, przypomina mi Baldwina "Inny kraj" Prześladowanie ze względu na płeć i kolor skóry. Dobro i zło, miłość i nienawiść, wojna i pokój, radość i cierpienie, wszystko tu ze sobą się ściera.

ChanLee | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Zdumiewa mnie jak tego typu książka ma mało czytelników i jeszcze mniej opinii. Jak jest mało znana, mimo tematu jakiego dotyka i szokującego zakończenia, które chwyta za serce.

Cóż dużo pisać – sama na tę książkę natrafiłam przypadkiem. Pomyliłam tytuły – prawidłowa książka miała być tomikiem poezji, ale to nic nie szkodzi. Dzięki temu poznałam ciekawą powieść o dwóch kobietach i ich przyjaźni, która jest niczym źdźbło trawy. Wszystko zależy od kierunku wiatru, tak licha jest ta przyjaźń. Raz zawini jedna strona, raz druga.

Główna bohaterka z Europy – Marit, nie wzbudza pozytywnych emocji. Młoda kobieta, która nie wie czego chce od życia i kim chciałaby właściwie być. Męczą ją sztuczne zasady życia innych białych kobiet w mieście, ale równocześnie boi się własnych służących i tego jak żyją. Jej zadbany ubiór musiał wyglądać groteskowo przy łachmanach i gołych stopach kobiet, które pracowały na jej farmie. Jej postać jest postacią tragiczną. Nie spodziewałam się by udało jej...

czerwona | 2017-05-14
Przeczytana: 13 maja 2017

w tej książce nie było ani jednego szczęśliwego zdarzenia. rozumiem, że taki był zamiar (bo trwa wojna), lecz poza tym nikt tu nie wzbudził mojej sympatii.

Ola | 2017-02-28
asia_las | 2017-02-26