Źdźbło trawy

A blade of grass
83-7391-253-3
miłość, afryka, kobiety, przyjaźń
klara

Nastrojowa, epicka opowieść o przyjaźni dwu kobiet w czasach, które kazały im się nienawidzić. Przeszły razem drogę od relacji: biała pani i czarna służąca, przez osamotnienie, przyjaźń, aż po zdradę. Przeżyły wszystko, czego tylko mogą doświadczyć kobiety. W nieludzkich czasach apartheidu zapłaciły najwyższą cenę za swoją odwagę. Republika Południowej Afryki. Marit i Ben, świeżo poślubieni,...

Republika Południowej Afryki. Marit i Ben, świeżo poślubieni, osiedlają się na przygranicznej farmie. Czasy są niebezpieczne. Kiedy Bena zabija mina, Marit zostaje sama. Przerażona i zagubiona, zwraca się ku jedynej osobie, która ofiaruje jej pomoc - czarnej służącej Tembi, równie samotnej jak jej pani. Wbrew wszelkim radom, młode kobiety decydują się poprowadzić farmę. Przyjdzie im walczyć o przetrwanie na przekór naturze, niechętnej społeczności i sobie samym...

Monika | 2013-10-12
Przeczytana: 11 października 2013

Dawno nie czytałam aż tak smutnej książki...
Zdawałoby się, że wszystkie nieszczęścia świata spadały po kolei na tę odludną farmę gdzieś w Afryce. Ile może wytrzymać i przeżyć jeden człowiek? Wszystko ma swoje granice i swój kres.
Moja ukochana Afryka w tle dodaje książce smaku i melancholii.

Zaczytana | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

"Źdźbło trawy" to książka bardzo "nierówna" jeśli chodzi o poziom.
Została podzielona na 3 części.Czytając pierwszą musiałam się niejednokrotnie zmuszać do zapoznawania się z kolejnymi rozdziałami,zupełnie przeciętna historia,nawet trochę nużąca.W kolejnej części wydarzenia śledziłam z trochę większym zainteresowaniem,natomiast trzecia część jest bardzo,bardzo dobra,autorka niezwykle zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji.
W książce znajdziemy dużo smutku,samotności,zmagania się z naturą i przeciwnościami losu,ale przede wszystkim próby normalnego życia w bezlitosnych czasach apartheidu.
Choć większa część książki nie rzuca na kolana ani nie porywa to naprawdę nie żałuję czasu spędzonego nad "Źdźbłem trawy" ponieważ ostatnie rozdziały zdecydowanie to rekompensują.
Dla ostatniej części warto!!!

zeida | 2014-08-26
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Książka zaskakująca, bardzo smutna. A Tembi nie polubiłam od pierwszego poznania. Czyżby to ona była tytułowym źdźbłem, co to chwiejne jest w zależności od kierunku wiatru?

Bardzo, gdzieś w tle, przypomina mi Baldwina "Inny kraj" Prześladowanie ze względu na płeć i kolor skóry. Dobro i zło, miłość i nienawiść, wojna i pokój, radość i cierpienie, wszystko tu ze sobą się ściera.

Marta_czyta | 2016-02-17
Przeczytana: czerwiec 2004