Moje skradzione życie

Ma vie volee
83-7404-461-6
literatura faktu
Izabella

Renee Francuzka przez 57 lat nie mogła wyjechać z Rosji. Jej poruszające świadectwo przerwa ciszę jaka zaciążyła nad jej życiem. Urodzona w Jurze w 1927 roku miała trudne dzieciństwo: wojna, okupacja, kartki żywnościowe... Jej przyszłość jest niepewna aż do spotkania i małżeństwa z Iwanem, młodym rosyjskim żołnierzem. Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, marząc o pięknej przyszłości, wyjeżdża wraz z nim do ZSRR. Ma zaledwie 19 lat. Ta przejmująca relacja odtwarza drogę kobiety, matki, ofiary miłości i historii. Renee opowiada o przymusowej sowietyzacji, o małżeńskich kłótniach i spustoszeniu przez wódkę, o pracy w kołchozie.

Alicja | 2018-05-01
Przeczytana: 01 maja 2018

"Napisałam i opowiadam wam o swoim życiu, ale ciągle nie mogę uwierzyć, że to wszystko mi się przydarzyło. A jednak ten koszmar to prawda." (str 8)
Bolesna historia Francuzki, która jako młoda dziewczyna po wojnie wyjechała z ukochanym do Związku Radzieckiego, i przez 57 lat nie mogła wrócić do swojej ojczyzny. Stała się ofiarą miłości, historii i systemu rosyjskiego, a jej życie było jednym, wielkim koszmarem. Kiedy dociera na miejsce jej marzenia o przyszłości walą się z hukiem, a mąż okazuje się zupełnie inną osobą, niż ta którą poślubiła. To czego doświadczyła przyprawia o ciarki, życie w nieludzkich warunkach, bez nadziei na lepsze jutro. Przemoc domowa, bieda, alkoholizm w rodzinie, codzienny strach,walka o przetrwanie, morze wylanych łez, myśli samobójcze. Podejmowane próby wydostania się ze znienawidzonego kraju kończyły się fiaskiem.Jedynym promyczkiem szczęścia w tym katorżniczym życiu były dzieci.Całe życie ciężko pracowała, mimo to ledwo wiązała koniec z końcem i nie...

Tatiasza Aleksiej | 2018-05-12

Tytuł mówi sam za siebie.

Tragiczna historia Francuzki, która jako młoda dziewczyna, pełna ufności i miłości, wyjeżdża wraz z mężem Rosjaninem i małą córeczką do Związku Radzieckiego. Kraju, który jak wszyscy ją przekonują jest "krajem mlekiem i miodem płynący". Dzieje się to tuż po II wojnie światowej za namową męża.
Rzeczywistość okazała się koszmarna.
Zakazano jej powrotu do Francji.
Książka pełna bólu, niemocy, poniżania, walki o przetrwanie...

Historia prawdziwa.

Rewelacyjna wstrząsająca historia Smutna lecz pełna nadziei i wiary w spełnienie największego marzenia niezwyciężonej kobiety. Historia pisana przez życie choć nieprawdopodobna. Naprawdę polecam.
Moja ocena to 10/10
Pozdrawiam,
Agnieszka Kaniuk

talia44 | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

"Moje skradzione życie" to wstrząsająca i chwytająca za serce opowieść o bólu,poniżeniu i bezsilności.
Młoda dziewczyna,Francuzka,Rene Villancher w czasie wojny zakochuje się w młodym Rosjaninie Iwanie.Po zakończeniu wojny,za namową męża,wyjeżdża z nim i maleńką córeczką do Związku Radzieckiego.Na miejscu w Morozowie okazuje się,że jej mąż to pijak i bigamista.Rene staje się służącą rodziny Iwana i więżniem Związku Radzieckiego.Pomimo wielu prób przez 57 lat nie może wrócić do swojej ukochanej Francji.
Historia opowiedziana przez Renee Villancher jest tak nieprawdopodobna,że trudno uwierzyć,ze wydarzyła się naprawdę.Książkę przeczytałam jednym tchem i cały czas nie przestaje o niej myśleć.

allison | 2012-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2012

Poruszająca opowieść o wieloletniej bezsilności, bólu, poniżeniu, ale i wewnętrznej sile oraz godności.
Czytałam tę książkę ze ściśniętym sercem, wzruszeniem, wielkim szacunkiem i podziwem dla Renee Villancher - kobiety, która padła ofiarą niewiedzy, miłości i stalinowskiego reżimu.

Życie autorki to pasmo cierpień i walki o codzienne przetrwanie. Siły dodają jej listy od przyjaciółki i brata. Przychodzą rzadko i ocenzurowane, ale są dla Renee światełkiem w tunelu. Pozwalają wrócić wspomnieniami do dzieciństwa i młodości, które - mimo iż nie były łatwe - dawały poczucie wolności i możliwości wyboru.

Bardzo wzruszające są nie tylko opisy życia w Rosji, ale także relacje z podróży do Francji, pobytu w rodzinnym miasteczku i wreszcie powrotu do zabitej dechami rosyjskiej wsi, w której mieszkają prawie wszystkie dzieci i wnuki bohaterki.

Ta niewielkich rozmiarów książka aż kipi od emocji, mimo iż autorka opisuje swoje życie z dużym dystansem i spokojem, czasem z nadzieją, ale...

Grażyna | 2012-11-19

Nie trzeba "białej masajki", wystarczy Francuzka w kołchozie.
Koniecznie przeczytajcie!

Lucia | 2017-10-23

Do bólu poruszająca historia. Nie potrafię ubrać w słowa, jakie uczucia we mnie poruszyła. Warto przeczytać i samemu wyrobić sobie zdanie o historii JEDNEGO ŻYCIA, ale przecież takich historii wiele.

Monika | 2012-01-06
Przeczytana: styczeń 2012

WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA CUDOWNEJ KOBIETY

Alfalfa | 2011-06-14

Nie mogłam oderwać się od tej książki, przeczytałam przez parę nocnych godzin, co mi się zazwyczaj nie zdarza. Rok temu na TV5 widziałam film dokumentalny o historii tej kobiety - reporter odwiedza Renée Villancher w jej wiosce w Rosji, obserwuje przygotowania do pierwszej po kilkudziesięciu latach podróży do Francji, wreszcie samą wizytę - bardzo to było poruszające, niesamowite.

Grażyna | 2013-05-09
Przeczytana: 08 maja 2013

Historia dla mnie jak coś niemożliwego,bo jak to przez 57 lat nie można wyjechać z Rosji? Tak myślałam na początku . O wszystkim opowiada Renee w sposób bardzo prosty,zwyczajny i to także przekonało mnie -uwierzyłam w to wszystko i w to ,że rzeczywiście w czasach Stalina gdy dokonywała się sowietyzacja mimo prób nie dane jej było wrócić do ojczyzny-Francji. Jako staruszka - dzięki pomocy rodaków spełniło się największe marzenie Renee- zobaczyła swoją ojczyznę i wróciła do Sołncewa w Rosji,zresztą wydaje mi się to oczywiste.
Jaka ja jestem szczęśliwa żyjąc w swojej ojczyźnie.Wydaje mi się,że nie nadawałabym się do życia w innym kraju,chociaż czasami jak widać nie wszystko zależy od naszego chcenia....