Moje skradzione życie

Ma vie volee
83-7404-461-6
literatura faktu
Izabella

Renee Francuzka przez 57 lat nie mogła wyjechać z Rosji. Jej poruszające świadectwo przerwa ciszę jaka zaciążyła nad jej życiem. Urodzona w Jurze w 1927 roku miała trudne dzieciństwo: wojna, okupacja, kartki żywnościowe... Jej przyszłość jest niepewna aż do spotkania i małżeństwa z Iwanem, młodym rosyjskim żołnierzem. Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, marząc o pięknej przyszłości, wyjeżdża wraz z nim do ZSRR. Ma zaledwie 19 lat. Ta przejmująca relacja odtwarza drogę kobiety, matki, ofiary miłości i historii. Renee opowiada o przymusowej sowietyzacji, o małżeńskich kłótniach i spustoszeniu przez wódkę, o pracy w kołchozie.

Rewelacyjna wstrząsająca historia Smutna lecz pełna nadziei i wiary w spełnienie największego marzenia niezwyciężonej kobiety. Historia pisana przez życie choć nieprawdopodobna. Naprawdę polecam.
Moja ocena to 10/10
Pozdrawiam,
Agnieszka Kaniuk

allison | 2012-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2012

Poruszająca opowieść o wieloletniej bezsilności, bólu, poniżeniu, ale i wewnętrznej sile oraz godności.
Czytałam tę książkę ze ściśniętym sercem, wzruszeniem, wielkim szacunkiem i podziwem dla Renee Villancher - kobiety, która padła ofiarą niewiedzy, miłości i stalinowskiego reżimu.

Życie autorki to pasmo cierpień i walki o codzienne przetrwanie. Siły dodają jej listy od przyjaciółki i brata. Przychodzą rzadko i ocenzurowane, ale są dla Renee światełkiem w tunelu. Pozwalają wrócić wspomnieniami do dzieciństwa i młodości, które - mimo iż nie były łatwe - dawały poczucie wolności i możliwości wyboru.

Bardzo wzruszające są nie tylko opisy życia w Rosji, ale także relacje z podróży do Francji, pobytu w rodzinnym miasteczku i wreszcie powrotu do zabitej dechami rosyjskiej wsi, w której mieszkają prawie wszystkie dzieci i wnuki bohaterki.

Ta niewielkich rozmiarów książka aż kipi od emocji, mimo iż autorka opisuje swoje życie z dużym dystansem i spokojem, czasem z nadzieją, ale...

Grażyna | 2012-11-19

Nie trzeba "białej masajki", wystarczy Francuzka w kołchozie.
Koniecznie przeczytajcie!

Monika | 2012-01-06
Przeczytana: styczeń 2012

WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA CUDOWNEJ KOBIETY

Grażyna | 2013-05-09
Przeczytana: 08 maja 2013

Historia dla mnie jak coś niemożliwego,bo jak to przez 57 lat nie można wyjechać z Rosji? Tak myślałam na początku . O wszystkim opowiada Renee w sposób bardzo prosty,zwyczajny i to także przekonało mnie -uwierzyłam w to wszystko i w to ,że rzeczywiście w czasach Stalina gdy dokonywała się sowietyzacja mimo prób nie dane jej było wrócić do ojczyzny-Francji. Jako staruszka - dzięki pomocy rodaków spełniło się największe marzenie Renee- zobaczyła swoją ojczyznę i wróciła do Sołncewa w Rosji,zresztą wydaje mi się to oczywiste.
Jaka ja jestem szczęśliwa żyjąc w swojej ojczyźnie.Wydaje mi się,że nie nadawałabym się do życia w innym kraju,chociaż czasami jak widać nie wszystko zależy od naszego chcenia....

Alfalfa | 2011-06-14

Nie mogłam oderwać się od tej książki, przeczytałam przez parę nocnych godzin, co mi się zazwyczaj nie zdarza. Rok temu na TV5 widziałam film dokumentalny o historii tej kobiety - reporter odwiedza Renée Villancher w jej wiosce w Rosji, obserwuje przygotowania do pierwszej po kilkudziesięciu latach podróży do Francji, wreszcie samą wizytę - bardzo to było poruszające, niesamowite.

Anepor | 2010-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2010

Czytając tę książkę nie mogłam uwierzyć, że to historia autentyczna, tak bardzo wydaje się nieprawdopodobna. Nie mogłam się oderwać, przeczytałam w jeden wieczór. Polecam.

mika_95 | 2015-05-21

Rewelacyjna historia, smutna, ale prawdziwa. Renee przechodzi koszmar, ale jest dzielna i to pomaga jej przetrwać. Bita, poniżana. Mąż, który wydaje się być tym jedynym, cudownym okazuje się być zwykłym alkoholikiem. Świetna książka.

Anna Bugaj-Słowik | 2011-01-29
Przeczytana: lipiec 2008

Bardzo fajna choć historia smutna. Pokazuje ,że można cieszyć się z prostych rzeczy na które większość z nas nie zwraca w ogóle uwagi. Po przeczytaniu takiej książki zaczyna bardziej doceniać się to co się ma ;-)

Moni | 2016-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Czyta się bardzo szybko, ale nie jest to łatwa książka. Gdzieś tam mignął mi przed oczami raz czy dwa serial "Talianka" i to niewątpliwie kopia historii Renee, ale w dużo łagodniejszej formie. Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać okrucieństwo historii, ale jeszcze bardziej ciemnota i zacofanie panujące w Rosji, jakie wyzierają z kart takich prawdziwych i mrożących krew w żyłach opowieści. Dobrze że bohaterce udało się po 52 latach wrócić do Francji, ale za cenę jakiego życia...