Bez bagażu

Wydawnictwo: Czarna Owca
No Baggage: A Minimalist Tale of Love and Wandering
Ag2S

Jedna sukienka, trzy tygodnie, osiem krajów – zero bagażu. Clara Bensen postanawia poszukać miłości w internecie. Poznaje Jeffa, energicznego profesora, który słynie z odrzucania konwenansów. Właściwie znają tylko swoje nazwiska, gdy decydują się wyruszyć we wspólną trzytygodniową podróż po ośmiu krajach. Żadnych rezerwacji, żadnych planów i zero bagażu. Książka jest jednocześnie dziennikiem...

Jedna sukienka, trzy tygodnie, osiem krajów – zero bagażu.
Książka jest jednocześnie dziennikiem podróży i opisem romansu. To inteligentna i nowoczesna opowieść o tym, jak znaleźć w sobie odwagę, by wyruszyć w nieznane i cieszyć się urokiem podróży bez zbędnego bagażu.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_obyczajowa/bez_bagazu,p406192670

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_obyczajowa/bez_bagazu,p406192670

mamas | 2019-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2019

Zasadniczo książki podróżnicze dzielą się na 2 grupy: a)dziennik podróży - byłem, widziałem, doświadczyłem; b)erudycyjny dziennik podroży - to, co poprzednio + wątki z dzieł literackich, filmowych itd. Ta książka jest jednak inna. Myślałam, że będzie to silący się na oryginalność opis "szalonej" wycieczki pary Amerykanów uzbrojonych w solidne karty kredytowe, ale muszę przyznać, że bardzo na plus zaskoczyła mnie ta opowieść. Jest i opis, i erudycja (wykształcona humanistycznie Amerykanka!), ale też z podróż w głąb siebie i w głąb nieoczywistej relacji łączącej bohaterów. Duża doza autoironii, świeże spojrzenie na odkrywane miejsca, umiejętność "kadrowania" sytuacji. Naprawdę - dobrze napisane!

zizi_maj | 2019-01-06
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Czystym przypadkiem wpadła w moje ręce, żeby 9 stycznia stać się książką roku ;-O), a przecież jeszcze tyle miesięcy przed nami... Uwielbiam jej bohaterów. Dobrze że jest jeszcze internet :)

Szyszka | 2017-10-30
Przeczytana: październik 2017

Książka na pewno zapada w pamięć przez sam eksperyment, który opisuje. Podobało mi się to, że autorka bez skrępowania opisywała wiele sytuacji lub myśli, co jeszcze bardziej dodawało jej autentyczności i sprawiało, że momentami odczuwało się więź z autorką. Mały minusem mogą być jak dla mnie rozwlekłe opisy stanu depresyjnego głównej bohaterki, które momentami były bardzo nużące. Jest to ważny element, bo pomaga zrozumieć wiele wątków z fabuły, ale dla osoby, która widzi szklankę zawsze pełną do połowy, to może być męczące. Mam jednak nadzieję, że książka ta trafi do wielu osób, które także toczą wewnętrzną walkę i pomoże im wyjść z tej walki jako wygrany :)

Julia | 2017-08-29
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Według mnie bardzo przyjemna, utożsamiłam się z autorką, co prawda pod koniec musiałam niektóre fragmenty przewijać, ale ogół prezentuje się bardzo dobrze

anies2 | 2017-08-11
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Niestety, książka mnie nie zauroczyła i nie porwała. Ma w sobie coś, co nuży.

upturned | 2016-09-17

Książka wykraczająca poza strefę komfortu.
Komu zdarzyło się podróżować autostopem lub w inny szalony sposób, tego kilkukrotnie nawiedzi myśl 'skąd ja to znam...'. Problemy dalekiej wyprawy, gdy jesteśmy zdani na wsparcie towarzysza oraz nieuniknione kłótnie, które trzeba znieść, bo trudno jest pójść w drugą stronę, gdy jesteśmy tysiące kilometrów od domu. Cudowna wolność, inne poczucie czasu podróży emanuje z każdego fragmentu książki.
Poza wątkiem wyprawy interesująca jest również historia Clary Bensen. Co przywiodło ją do wyjazdu z obcym człowiekiem, jakim trudnościom musiała sprostać, co pokonać w sobie, jakim cechom pozwolić się ujawnić. Wszystko składa się na poruszającą całość, są relacje z ludźmi, wartości edukacji i naszych wyobrażeń dorosłości w czasie szkoły oraz po jej ukończeniu, ocena stylu życia współczesnego człowieka, jego priorytety, odsuwanie spełniania marzeń przez lęk przed destabilizacją ustalonej rutyny życia.
Mogłabym się rozpisywać w pochwałach dla...

Agata | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

(...) Bez bagażu nie jest tylko historią dziwnej pary turystów zwiedzających świat w niekonwencjonalny sposób. Autorka rozlicza się tu ze swoją przeszłością, dzieląc się ze światem przeżytym załamaniem nerwowym, bagażem zaburzeń psychicznych, z jakimi zmaga się od lat. Ponadto jest to opowieść o miłości. Docieraniu się pary wyzwolonych, niezależnych ludzi, którzy za nic w świecie nie chcieli się szufladkować, ale rzeczywistość rzuciła im ciężkie wyzwanie stwarzania więzów bliskości i zaakceptowania własnych, ludzkich potrzeb.(...)

Cała recenzja: http://waniliowe-czytadla.blogspot.com

Iza | 2016-07-11

Fajna, bezpretensjonalna opowieść o podróży przez Europę i przez życie - bez biletu, bagażu i zobowiązań. http://www.pozycjeobowiazkowe.pl/2016/07/3-tygodnie-8-krajow-zadnego-bagazu.html

Joanna | 2016-07-09
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Przepis na przygodę idealną: zielona sukienka, czerwone spodnie, kowbojski stetson, kilka potrzebnych drobiazgów, do tego głowa w chmurach. Wszystkie składniki wymieszać, potrząsnąć i gotowe. Chwila, czy rzeczywiście można wybrać się w świat z jednym zestawem ciuchów i kilkoma niezbędnymi rzeczami?
Można, i to jeszcze w jakim stylu ! Sięgając po Bez bagażu, nie spodziewałam się, że będzie to pouczająca i zmuszająca do refleksji historia. Clara Bensen opisuje swoją podróż przez życie, zarówno tę codzienną batalię ze światem, jak i nieprawdopodobną przygodę, na którą przystała pod wpływem impulsu… oraz miłości. Przedstawiając swoje przeżycia bez zbędnych upiększeń, autorka odsłania najdelikatniejszą a zarazem najbardziej porywającą część siebie z niesamowitą szczerością, która wymaga nie lada odwagi. Miłość, podróż, depresja i przeszkody rzucane nam pod nogi, doświadczenia i przeżycia dotyczące każdego wypełniają szczelnie każdą stronę tworząc historię nietypową i oryginalną. Nie...

Kamila | 2016-07-08

Maryla Rodowicz w jednym ze swoich przebojów śpiewa, że (...) wszyscy chcą kochać, tak do utraty tchu, zmysły postradać, nieprzytomnie (...).
Nawet jak nie mówimy o tym głośno, nawet jak to jawnie negujemy, czy nie taka jest prawda?

Każdy z nas w głębi duszy pragnie w końcu stabilizacji, bezpieczeństwa, ukojenia, zrozumienia itd. Ta druga osoba jest nam potrzebna, tak zwyczajnie po ludzku, po prostu potrzebna.
Żyjemy w XXI wieku, szybko i bez zastanowienia. Nie mamy nic do ukrycia, wszystkim się dzielimy w mediach społecznościowych. Nie mamy czasu na długie zaloty. Czy w takich warunkach mamy szansę na spotkanie prawdziwej miłości?

Clara Benson swoją powieścią "Bez Bagażu" wydanej nakładem Wydawnictwa Czarna Owca udowadnia, że tak.
Autorka na 300 stronach w ujmujący sposób opisuje historię dwojga ludzi. Ludzi, takich jak my. Każdy może się z nimi utożsamić.
Poznali się w internecie, i postanowili wyruszyć w 3 tygodniową podróż bez żadnych planów.
Czyż nie marzymy o czymś...