Hormonia

Okładka książki Hormonia Natasza Socha
Okładka książki Hormonia
Natasza Socha Wydawnictwo: Pascal Cykl: Matki, czyli córki (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Matki, czyli córki (tom 1)
Pascal
2016-05-25
2016-05-25
literatura polska dojrzałość harmonia hormony lęki

HORMONIA
SERIA MATKI, CZYLI CÓRKI TOM I
@natasza.socha.pisarka
@wydawnictwo_pascal_books

"Podobno życie człowieka, utkane jest z trzech nici. Pierwszą tworzą korzenie i rodzinny dom, druga to przeznaczenie, a trzecia to wolność"

Kalina to kobieta, która całe życie żyła w cieniu matki. To ona bardzo często podejmowała za nią decyzję w jej życiu, zarówno te mniej jak i bardziej znaczące. W obliczu strachu przed starością i menopauzą, postanawia zawalczyć o swoją niezależność i wyrusza w podróż do Amsterdamu. Towarzyszy jej Kosma z którym się zapoznała, za sprawą oryginalnego ogłoszenia umieszczonego przez niego w gazecie. Na jaw zaczną wychodzić również tajemnice rodzinne.

Świetnie się bawiłam, przy tej powieści i z przyjemnością ją przeczytałam. Cała historia to tak naprawdę zwykłe życie jakie wiedzie wielu z nas, ale podszyta humorem, zabawnymi historiami i ubarwiona ciekawymi postaciami.

Autorka zwraca uwagę na zawiłe relacje między matką, a córką, co mnie jako matkę, osobiście skłoniło do refleksji. Muszę przyznać, że autorka tak jak i życie potrafi zaskoczyć. Zakończenie sprawiło, że z niecierpliwością sięgałam po kolejny tom.
Zachęcam Was do poznania historii Kaliny i jej bliskich, mam nadzieję, że przeczytacie ją z przyjemnością.

HORMONIA
SERIA MATKI, CZYLI CÓRKI TOM I
@natasza.socha.pisarka
@wydawnictwo_pascal_books

Kalina ma 46 lat i panicznie boi się dojrzałości. Słowo „menopauza” przeraża ją bardziej niż trzygłowy smok. Boi się również matki, podejmowania samodzielnych decyzji, a nawet wyjścia do kawiarni w pojedynkę. W torebce nosi listę marzeń, które pod wpływem spotkania z nieznajomym mężczyzną w końcu postanawia spełnić.
Czy rozbierze się na plaży nudystów?
Zje śniadanie w łóżku?
Zakocha się, nie zważając na nic?
A może po raz pierwszy dowie się, jak smakuje wolność?
Harmonia to książka o sile i mądrości kobiet, ale także o ich lękach i skrzętnie ukrywanych tajemnicach. O wewnętrznej harmonii. I oszalałych hormonach.
Wspaniale napisana książka o trudnych relacjach matka-córka , które mogą być też czasem toksyczne, O relacjach damsko-męskich , które czasem mimo komplikacji , okazują się być trafionymi w punkt tu i teraz.
Pierwsza część i jej bohaterowie zdobyli moją sympatię i z przyjemnością sięgnę po kolejne części aby poznać dalsze losy Kaliny i Kosmy :)

Czy rozbierze się na plaży nudystów?
Zje śniadanie w...

To druga książka tej autorki, którą przeczytałam. Nie umiem czytać literatury tak obyczajowej. Na plus ze próbuję. Tu dodatkowo odstraszają sztuczne perypetie, z gatunku operetkowych i imiona, czemu nadaje postaciom tak odjechane imiona? Myślałam o tym: sądzę, że tak odróżnia napisane książki jedną od drugiej.

Pierwsza z trzech książek cyklu Matki,czyli córki. Opowieść o życiu kobiety w średnim wieku przeplatana losami jej matki i córki.
Główna bohaterka za sprawą swojej listy marzeń wybiera się w podróż do Amsterdamu z mężczyzną z ogłoszenia :) podczas podróży poznają kilka osób których perypetie nie pozostają bez wpływu na ich życie. Uśmiałam się nie raz na głos.
Polecam poprawę humoru, ale książka też skłania do refleksji. Może komuś również pomoże ruszyć z miejsca i spełniać marzenia?
A ja zaczynam właśnie drugą książkę z serii: "Dziecko last minute".

Polecam...

Ciepła i lekka. Zaskakuje ilością prawd życiowych, takich naprawdę życiowych, z którymi nie można się nie zgodzić. Jestem pod wrażeniem tej książki i. na pewno sięgnę po drogi tom. Polecam.

Kalina ma 46 lat i razem z 24-letnią córką Kirą mieszka u matki (Konstancja). Po ostatniej wizycie u ginekolożki ma świadomość dopadającej ją menopauzy. I być może za sprawą szalejących hormonów postanawia zmienić coś w swoim monotonnym i całkowicie zdominowanym przez matkę życiu. Planów ma trochę, a najważniejsze z nich ma spisane na liście.
Pewnego dnia reaguje na nietypowy anons w prasie i idzie na spotkanie z nieznajomym. Czy Kosma jest tym, z którym niektóre z tych planów zrealizuje? Tego już musicie dowiedzieć się sami, czytając "Hormonię" 😊

Początkowo miałam mieszane uczucia podczas lektury. Pojawiła się nawet myśl, żeby z książki zrezygnować. Denerwowała mnie główna bohaterka, a potem jeszcze gadatliwy i wszystkowiedzący Kosma. Jednak pamiętałam inne książki Nataszy Sochy i postanowiłam czytać dalej.

"Hormonia" porusza sprawę samotnego macierzyństwa oraz relacji matka-córka. Poznajemy ją z różnych punktów widzenia za sprawą Kaliny, Kiry i Konstancji, a potem również Marianny, kobiety-zimy która pojawia się w życiu Kaliny, gdy ta postanowiła odciąć pępowinę, którą wciąż była połączona z matką. Z jednej strony mieszkanie z matką ułatwia codzienną egzystencję - obiad ugotowany każdego dnia, upieczone ciasto, wspólne posiłki, wspólne picie ziółek, ale też pomoc w opiekowaniu się córką tuż po jej narodzinach. Z czasem okazuje się, że kobieta tak się do tego przyzwyczaiła przez lata, że boi się wyjść sama do restauracji czy herbaciarni, że nie ma na tyle siły przebicia, by zmienić znienawidzoną wykładzinę w kuchni lub wypić kawę w domu (bo wciąż słyszy, że kawa wypłukuje wapń). Poziom frustracji Kaliny wciąż narasta i nie potrafi wyjść z impasu, przeciwstawić się matce i zawalczyć o swoje. Nawet o wyjeździe na urlop informuje matkę po fakcie i to pisemnie. Być może zdaje sobie sprawę z tego, że gdyby próbowała porozmawiać z matką, uległaby jej i została w domu.
Kalina jest na tyle przewidywalna, że decyzją o wyjeździe zaskoczyła nawet własną córkę, mającą więcej ikry i własne zdanie. Kalina wychowuje ją tak, by nie powielać błędów własnej matki. Ale Kira ma wrażenie, że w ten sposób jej matka przesadziła w drugą stronę i zbyt łatwo godziła się na wybryki córki, która czasem potrzebowała silniejszej reakcji matki i sprzeciwu wobec jej decyzji.

No i jeszcze Konstancja - matka-spadochron, która nie pozwalała na bieganie (bo się spocisz),na zabawę w piachu (bo się pobrudzisz),który usuwała spod stóp córki nie tylko kamienie, ale i ziarnka piachu, by ta się nie potknęła. A gdy córka próbowała iść własną drogą, wymyślała takie sposoby, że Kalina rezygnowała ze swoich planów i marzeń.

Ale natura człowieka jest taka, że wcześniej czy później tłumione emocje wybuchają i człowiek nagle podejmuje decyzje, na które do tej pory brakowało mu sił lub odwagi. A gdy dodatkowo trafia się na ludzi, którzy przeżywają to samo i dają wsparcie, którego do tej pory się nie miało, człowiek dostaje wiatru w żagle i spełnia marzenia...

Minus dla pisarki za epizod związany z bratem Marianny - trapiści są zakonnikami o najsurowszej regule, polegającej m.in. na pełnej izolacji od świata i wielogodzinnym milczeniu. Mogą rozmawiać w ciągu dnia, ale ma to być ograniczone do minimum. Niemożliwe jest w związku z tym, by Marian rozmawiał z Kaliną i Kosmą, wyjątkowo może porozmawiać z siostrą. Niemożliwe jest też przebywanie ludzi z zewnątrz w "pokoju" (to się nazywa cela!) zakonnika, bo jest to w obszarze klauzuli, do której nie mają wstępu osoby świeckie.

Pewnego dnia reaguje na...

Temat zaborczej matki. I córki, która mimo słusznego już wieku nie miała dość siły by przeciwstawić się tej sytuacji w końcu zaskakuje samą siebie. Podróż z nowo poznanym Kosmą jest pełna niespodzianek, spotkań ciekawymi ludźmi. Zmienia się sama Kalina, robi to czego dotąd nie robiła. Jest niczym nastolatka która jedzie na swoje pierwsze dorosłe wakacje.

Na kolana nie rzuca. Zaczyna się ciekawie, choć dopiero po kilku stronach. Środek zamulony do granic możliwości, aż myslałam, że zrezygnuję. A gdy w końcu końcówka się rozkręciła - to książka się skończyła...

"Dojrzewanie i menopauza są sobie równe. W obu przypadkach kobiety przestają siebie akceptować. Nie podobają się sobie, a emocje które w nich buzują są trudne do okiełznania. Najgorsza jest niemożność zapanowania nad własnym ciałem, które nagle zaczyna się zmieniać"

No to teraz zabrałam się za pierwszą część tak jak być powinno. Przemiła opowieść o kobiecie, która nie może pogodzić się z nadchodzącą menopauzą. Przy okazji książka ukazuje więź matki i córki. Dość rzadko spotykaną więź gdzie córka nie może się uwolnić z otaczających ją macek matki.

Autorka pokazała trzy pokolenia kobiet i ich relacje. Główna bohaterka Kalina w pewnym momencie swojego życia postanowiła wyjechać na wakacje. I to nie sama. Z obcym mężczyzną. Ale się momentami uśmiałam. Książka jest pełna humoru i zabawnych momentów.

Polecam każdemu. Rozjaśni pochmurne dni

Opowieść o 46 letniej kobiecie, która w końcu zdecydowała się wyfrunąć spod skrzydeł mamusi. Przygody miała dość ciekawe jednak średnio mnie to porwało.

• 2017
  • 2017