Hormonia

Cykl: Matki, czyli córki (tom 1)
Wydawnictwo: Pascal
Aksamitt

Kalina ma 46 lat i panicznie boi się dojrzałości. Słowo „menopauza” przeraża ją bardziej niż trzygłowy smok. Boi się również matki, podejmowania samodzielnych decyzji, a nawet wyjścia do kawiarni w pojedynkę. W torebce nosi listę marzeń, które pod wpływem spotkania z nieznajomym mężczyzną w końcu postanawia spełnić. Czy rozbierze się na plaży nudystów? Zje śniadanie w łóżku? Zakocha się,...

Czy rozbierze się na plaży nudystów?
Zje śniadanie w łóżku?
Zakocha się, nie zważając na nic?
A może po raz pierwszy dowie się, jak smakuje wolność?

Harmonia to książka o sile i mądrości kobiet, ale także o ich lękach i skrzętnie ukrywanych tajemnicach. O wewnętrznej harmonii. I oszalałych hormonach.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Gosia | 2018-07-26
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 lipca 2018

Bardzo przyjemne pierwsze spotkanie czytelnicze z Nataszą Sochą.
Pozytywna, ciepła, nieco naiwna, z drobną dawką humoru powieść o dorastaniu dojrzałej 46-latki. Toksyczna relacja z matką wywołuje w końcu jej nieco spóźniony bunt, bo nastolatką była dawno temu.
Fajna warstwa psychologiczna - zarówno postawa matki jak i córki dobrze umotywowana. Facet bardzo empatyczny, prawie ideał który rozumie kobiety.
To słodko-gorzka powieść, która ostatecznie ma jednak pozytywny wydźwięk:
po pierwsze - menopauza i starzenie nie są aż takie straszne, gdy ma się wokół kochające osoby oraz po drugie - nigdy nie jest za późno, by coś zmienić w swoim życiu.
To opowieść o trudnych, a czasem nawet toksycznych relacjach matki z córką. To także porywająca historia o tym, że nigdy nie jest za późno, by coś zmienić. Język powieści bardzo żywy, ciekawe dialogi, akcja sprawnie posuwa się do przodu.
Czyta się przyjemnie i szybko. Zachęca do sięgnięcia po drugą część.

Elżbieta | 2017-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Urocza i mądra powieść o tym jak trudno dorosnąć dorosłej kobiecie.
Kim jest Kalina?. To 46 letnia kobieta , która żyje do tej pory jakby obok życia, przesypiając swoje najlepsze lata.
Nadopiekuńcza matka układa jej życie, wychowując bez wyraźnych reguł i zasad. Podejmuje za nią najważniejsze decyzje, zaś sama Kalina niczego nie kontroluje i nad niczym nie panuje.

Nikt niczego od niej nie wymaga. Nie każe decydować i rozstrzygać.Zawsze dopasowuje się do innych, zupełnie zapominając o sobie. Całe życie jest sparaliżowana swoją nadmierną uprzejmością i uległością wobec innych. Nie wyznacza granic, nie domaga się niczego dla siebie. Matka stłumiła w niej ciekawość i naturalną potrzebę poznawania świata. Zaszczepiła w niej poczucie bezradności i przekonania, że bez pomocy kogoś drugiego nigdy sobie nie poradzi.

Czy Kalinie uda się wyrwać z ramion nadopiekuńczej matki i zrealizować swoje marzenia, odnaleźć siebie?.
Czy nie jest za późno by coś w życiu zmienić?.

Powieść niezwykle...

Tysia19 | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

Jest to moje pierwsze spotkanie, zresztą całkiem przypadkowe z Nataszą Sochą. Zdecydowałam się na "Hormonię" po zobaczeniu wielu pozytywnych opinii, normalnie same ochy i achy wobec autorki. Postanowiłam przeczytać jakąkolwiek książkę i wyrobić sobie własną opinię.

Czterdziestopięcioletnia Kalina panicznie boi się dojrzałości. Obawia się zaborczej matki, podejmowania własnych, nawet tych najprostszych decyzji. Przy sobie zawsze nosi listę marzeń, które chce spełnić, udaje jej się to pod wpływem całkiem obcego dla niej mężczyzny.

W książce ukazane jest odzyskanie siły przez kobietę, która nigdy nie miała na to szans. Fabuła jest bardzo podobna do książki "Zanim umrę" analogiczne przedstawione są zadania do wykonania, oczywiście w innym kontekście. Temat z tego też powodu jest oklepany i nie przyciąga większej uwagi. Książka nie porywa, tempo nie jest za szybkie, już nie wspomnę o brak jakiegokolwiek napięcia, czy też emocji.

Podsumowując: Nie lubię i zazwyczaj nie czytam...

Beata | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Powieść obyczajowa, lekka i zabawna, chwilami nieco naiwna. Dojrzała kobieta chce wyrwać się z toksycznej relacji z wyjątkowo zaborczą matką. Postanawia spełnić swoich 10 marzeń, rzeczy, które były jej stanowczo zakazane przez rodzicielkę:) Wyjeżdża na urlop z nowo poznanym mężczyzną i odnajduje więcej, niż tylko siebie...:)

jousna | 2017-04-22

Nie oszukujmy się, każda z nas boi się przemijania, utraty młodości, urody, przejścia w okres menopauzy... I o tym właśnie jest ta książka. Natasza Socha poradziła sobie z tym trudnym tematem znakomicie. Książkę czyta się szybko i z ogromną przyjemnością. Jest pełna humoru, wprowadza nas w dobry nastrój i pokazuje, że niezależnie od wieku możemy w naszym życiu wiele zmienić, zakochać się, a także troszeczkę zaszaleć :)
Zakończenie książki zaskakujące, wręcz zmuszające do poznania dalszych losów Kaliny i Kosmy w książce „Dziecko last minute”.
Gorąco polecam

Izabela Pycio | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

"Życie trzeba przeżyć, a nie przesiedzieć w poczekalni."

Sympatyczne zaczytanie, w lekkim i pełnym dobrego humoru klimacie, nieco przewrotnie w odniesieniu do określonych obaw i lęków. Celne wychwycenie prawd skrytych w duszy każdej kobiety. Wiek około pięćdziesiątki wyzwala wiele sprzecznych emocji, rozrachunków z życiem, refleksji odnośnie własnego piękna, przemyśleń na temat przemijania, bezpowrotnie utraconych nadziei na spełnienie wybranych marzeń i pragnień. A może to właśnie jest najbardziej odpowiedni czas, aby obudzić się z letargu monotonii codziennego dnia i podchwycić od losu stery, wybrać kierunek dotąd omijany z powodu zwątpienia, niepewności, strachu, braku wiary czy niskiej samooceny. Czasem potrzebny jest jeden impuls, żeby nabrać wiatru w żagle, dostrzec samą siebie, poczuć własną wartość, polubić swoje słabości, wykorzystać je do walki o nowy jakościowo obraz życia, odciąć się od notorycznie popełnianych błędów, które osłabiają i wywołują wyrzuty sumienia. Nie...

Gosia | 2016-09-10
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 09 września 2016

Kalina lat 46, matka, córka i była żona. Nie potrafi uwolnić się od matki "kwoki". Pewnego dnia odpowiada na ogłoszenie w gazecie i spotyka Kosmę. Postanawiają razem wyruszyć na urlop a Kalina ma do zrealizowania swoją listę marzeń. Dalej już losy toczą się szybko i czasami zabawnie. Ważne bo będzie 2 część :)

Anna | 2017-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2017

„Hormonię” Nataszy Sochy powinny przeczytać zarówno kobiety młode jaki i dojrzałe. Mężczyźni też się na kartach powieści odnajdą.
Bohaterką jest kobieta czterdziestosześcioletnia, która czuje, że dopada ją menopauza. Zdziwiona, że to już, absolutnie nie godzi się z tym faktem. Ma marzenia, których z winy nadopiekuńczej matki nie zdążyła zrealizować. Jednak największym problemem jej jest to, że nie potrafi przeciwstawić się rodzicielce pomimo, że ma już dorosłą córkę. Od kilkunastu lat żyje w separacji z mężem. W jednym domu zamieszkują trzy dorosłe kobiety całkowicie podporządkowane najstarszej.
Czytając „Hormonię” Nataszy Sochy nieźle się ubawiłam. Rewelacyjna fabuła, świetny styl obrazujący niezwykłe poczucie humoru autorki. Do tego wiele mądrych, spostrzegawczych uwag.
Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń. Życie należy przeżyć, a nie przeczekać.

„To nie starość jest przekleństwem, przekleństwem jest młodość, przerażona faktem, że też się w końcu...

Kachusek | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

Hormonia, to książka drogi, dosłownie i w przenośni. Podróż ku spełnieniu marzeń i podróż wgłąb siebie. Do sedna swoich lęków, zahamowań i mimo wszystko pokładów nadziei na miłość i radość. Czyta się lekko i choć bywają momenty banalne, czy przegadane, to jednak z chęcią sięgnę po drugą część. Trzeba się dowiedzieć, jak Kalina i sympatyczny Kosma odnajdą się w nowej rzeczywistości :)

Poznajemy Kalinę 46-letnią kobietę, która panicznie boi się dorosnąć, słowo "menopauza" brzmi przerażająco dla niej samej jak trzygłowy smok. Boi się bardzo swojej matki i podejmować samodzielne decyzje.Chce odciąć pępowinę od swojej 70-letniej matki Konstancji wyrwać się już z jej szponów swojej rodzicielki z lepszym, czy gorszym skutkiem.Ma dorosłą już córkę Kirę, która trzyma się z boku, a tak naprawdę tkwi ona w tym.Pewnego dnia Kalina odpowiada na ogłoszenie w gazecie od nieznajomego mężczyzny ma na imię Kosma. Oboje postanawiają wyruszyć na długi urlop razem, nacieszyć się sobą, spędzić chwile cudowne, lecz Kalina ma do zrealizowania swoją listę marzeń, którą musi spełnić.
Czy zrealizuje te marzenia swoje największe?
Historia bardzo prawdziwa, życiowa, samo życie...autorka Natasza Socha stworzyła dobrą powieść, z ciekawą fabułą,wartka akcja i trzyma w napięciu...zaskakuje, bawi i śmieszy ta książka.
"Hormonia" to książka o sile i mądrości kobiet, ale także o ich lękach oraz...