Przekonaj mnie, że to ty

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Walka o szczęście trwa do końca. Nigdy nie wiesz, jaki będzie jej finał. Urszula nie potrafi pozbierać się po śmierci męża, więc Edyta, świeżo upieczona maturzystka, postanawia pomóc matce w prowadzeniu pensjonatu nad morzem. A jednocześnie próbuje dać sobie czas na podjęcie decyzji, co zrobić z własnym życiem. Obie muszą stawić czoła niewiadomemu, mimo trudnej przeszłości, niełatwych...

Walka o szczęście trwa do końca. Nigdy nie wiesz, jaki będzie jej finał.

Urszula nie potrafi pozbierać się po śmierci męża, więc Edyta, świeżo upieczona maturzystka, postanawia pomóc matce w prowadzeniu pensjonatu nad morzem. A jednocześnie próbuje dać sobie czas na podjęcie decyzji, co zrobić z własnym życiem. Obie muszą stawić czoła niewiadomemu, mimo trudnej przeszłości, niełatwych wzajemnych relacji i skrajnie różnych postaw wobec świata. Czy Urszula zawsze wie, co jest najlepsze dla córki? Ile można zrobić w imię miłości do matki?
Poruszająca opowieść o życiu dwóch najbliższych sobie kobiet, które aby się zrozumieć, muszą pokonać długą drogę.
"Przekonaj mnie, że to ty” to również powieść dla kobiet lubiących nieoczekiwane zwroty akcji i hiszpańskie klimaty. Dla tych marzących o mężczyźnie, który musi postarać się, by skraść kobiece serce i przekonać wybrankę, że jest tym jedynym.
Doskonała książka na lato, znakomita lektura zarówno do domu, jak i na gorącą śródziemnomorską plażę. Być może nawet hiszpańską?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 906

Pomiędzy marzeniami a poczuciem obowiązku

Anna Karpińska to znana i ceniona wśród czytelniczek autorka powieści obyczajowych. Stworzone przez nią historie to ciepłe opowieści o dążeniu do spełniania własnych marzeń, trudnych związkach i podróżach, które zmieniają całe życie. Podobnie jest również z najnowszą książką autorki zatytułowaną „Przekonaj mnie, że to ty”, która opowiada o skomplikowanej relacji matki i córki.

Edyta, dziewczyna u progu dorosłości, tuż po zdanej maturze staje przed trudnym dylematem – czy może pozwolić sobie na spełnić swoje marzenie o wyjeździe do Hiszpanii i samodzielnym życiu z dala od rodzinnego domu, czy jednak powinna zaopiekować się owdowiałą matką i obłożnie chorą babką? Urszula – matka dziewczyny, musi z kolei na nowo ułożyć swoje życie. Niespodziewana śmierć ukochanego męża załamała ją i wywróciła jej świat do góry nogami. Borykająca się z trudami opieki nad niedołężną matką, zaniepokojona życiem dorastającej córki, która nie chce pójść na studia, a wreszcie odpowiedzialna za prowadzenie rodzinnego pensjonatu kobieta nie wierzy, że jej życie znowu będzie szczęśliwe i wolne od trosk.

„Przekonaj mnie, że to ty” to historia o tym jak bardzo jesteśmy w stanie ugiąć się w stosunku do świata i jaką cenę płacimy za niespełnione marzenia czy wymuszone losem poświęcenia. To opowieść o bliskich sobie osobach, które całkowicie się różniąc, muszą na nowo zbudować swój świat i odnaleźć w nim harmonię. Książka niesie ważny przekaz o wadze szczerości i otwartości w relacjach rodzinnych, których brak niesie ze sobą trudne do naprawienia szkody.

Anna Karpińska po raz kolejny stworzyła barwną historię, która mocno osadza się w codzienności, jednocześnie wplatając w nią odrobinę egzotyki. Akcja książki, którą czytelnik śledzi oczami dwóch narratorów – Urszuli i Edyty, to także podróż do ciepłej i słonecznej Hiszpanii, kojarzącej się z upalnym latem i smakiem owoców morza, niosąca ze sobą ulotną atmosferę wakacji. „Przekonaj mnie, że to ty” to powieść obyczajowa, która z pewnością spodoba się zarówno wiernym fanom poczytnej autorki, jak i wielbicielką tego gatunku literackiego.

Anna Szterleja

Moonitka | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

Książka obyczajowa dla kobiet, w sumie na wolny czas mogę polecić, ciekawe połączenie Polski z Hiszpanią, matki z córką)

virgo123 | 2019-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2019

Najbardziej zaskoczyła mnie tutaj relacja matki z córką, która nie była najlepsza. Dopiero po czasie zaczęły dogadywać się ze sobą, ale też nie tak dobrze, jak powinno być. Cała historia wszystkich osób jest bardzo ciekawa i wciągająca, a końcówka jest mocno wzruszająca, ja miałam łzy w oczach podczas czytania.

Ewelina | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

"Walka o szczęście trwa do końca. Nigdy nie wiesz jaki będzie jej finał". Uwielbiam książki Pani Anny Karpińskiej. Przekonaj mnie, że to Ty to kolejna, świetnie napisana propozycja tej autorki. Jak zawsze "pochłonęłam" książkę w szybkim tempie. Cenię to, że historie przedstawione są oczami dwóch bohaterek - matki i córki. Losy Urszuli i Edyty przeplatają się ze sobą, a my możemy poznać je z dwóch różnych perspektyw. Dodatkowo pani Karpińska czyni swoją bohaterkę autorką swojej dobrze znanej nam książki "To wszystko przez Ciebie". Całość dopełniają opisy hiszpańskich krajobrazów, polecam przeczytać zwłaszcza teraz, gdy za oknem szaro i trochę hiszpańskiego słońca przyda się każdemu z nas.

KasiaP | 2018-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 10 października 2018

W zasadzie nic tej historii zarzucić nie można. Poprawny język (może właśnie zbyt poprawny? Jaka współczesna 22-latka używa na co dzień słowa "skosztować"?). Nieprzewidywalna fabuła. A jednak...Nic mnie w tej książce nie poruszyło, nie zaciekawiło, ani nie rozbawiło, ani nie wzruszyło. Nachalne malowanie wizji rajskiej Hiszpanii irytowało.
Jedna bohaterka jakaś taka rozmamłana i namolna.
Druga, młodsza, ma ewidentnie problem z alkoholem - co impreza to jej się film urywa..? W dodatku jest wkurzająca ze swoim zachowaniem nabzdyczonej pięciolatki.

torebka | 2018-10-08
Przeczytana: 07 października 2018

Taka sobie opowieść o tragediach rodzinnych, rozwiązywaniu codziennych problemów, po prostu o życiu.

Inez | 2018-10-05
Na półkach: Przeczytane, 1. Polskie
Przeczytana: 04 października 2018

Stosunkowo rzadko sięgam po polską literaturę i książki jak ta utwierdzają mnie w tej decyzji. Zaczęło się od „hiszpańskich klimatów”. To hasło zawsze działa na mnie jak lep na muchy. W tej powieści jednak ich nie było. Może gdzieś tam pod koniec… odrobinę… Prawdziwą południową atmosferę naprawdę wyczuwało się z trudem. Następnie pojawił się język. Adekwatny dla pięćdziesięciolatki i osób starszych, ale brzmiący karykaturalnie w ustach nastolatek (nie wiem, gdzie w Polsce 18-latka opowiada o koleżankach „zaginających parol”, ale na pewno nie na Podkarpaciu). Ostatecznie sama historia. „Nijaka” to chyba najlepsze określenie, jakie przychodzi mi do głowy. Losy bohaterek przedstawione zostały w taki sposób, że na zakończenie ogarnął mnie pewien rodzaj konsternacji. Nie na to liczyłam, nie tego się spodziewałam. Książka może ma coś w sobie dla kobiet pokolenie wyżej ode mnie, ale raczej nie dla młodych dziewczyn, nawet jeśli ich też dotyczy.
Prawie zapomniałabym o błędzie dla mnie...

l-star | 2018-07-26

Książkę kupiłam z radością,bo bardzo lubię powieści pani Karpińskiej.Niestety po raz pierwszy średnio mi się podobała.

Andżelika | 2018-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2018

(...)Książkę przeczytałam i mam mieszane uczucia czy naprawdę wciągnęły mnie losy Urszuli i Edyty?
Atutem książki jest dwutorowa narracja - Edyta i Urszula wprowadzają nas w historię ze swojego punktu widzenia. Dzięki temu możemy dowiedzieć się co każda z nich sądzi o danym wydarzeniu. Minusem dla mnie było, że zdarzały się powtórzenia opisu sytuacji w relacji obu bohaterek. Jak dla mnie niepotrzebny zabieg.

Autorka nakreśliła problem żałoby, jak jest ona przeżywana przez członków rodziny. Wiadomo, że śmierć najbliższej osoby zawsze jest szokiem. Jednak Urszula tak zatraciła się w swoim bólu po stracie męża, że zapomniała iż nie tylko ona cierpi, ale jej córka również doznała ogromnej krzywdy, w końcu zmarł jej ukochany ojciec. I tu pojawia się konflikt na linii matka - córka. Ula oczekuje bezwarunkowego wsparcia ze strony córki. Nie zastanawia się czy dziewczyna nie ma jakichś planów np. chce...

ellfik | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Pochłonęłam ją. I do końca nie domyślałam się jak się potoczy :) polecam

Gabriela | 2018-04-18
Na półkach: Przeczytane, Kindle, 2018
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Nie najwyższych lotów czytadło. Historia zbyt przewidywalna, język nienaturalny (jak na narrację pierowszoosobową), bohaterka irytująca okrutnie (mowa oczywiście o rozpieszczonej Edycie, która zachowuje się jakby była królową świata, egoistka widząca tylko czubek swojego nosa). Sporo drobnych błędów, jak np. mylenie dni itp. (nie wiem czy to wina autorki, tłumacza czy braku korekty).