Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Ag2S

Zbeletryzowany i nieco fantastyczny zapis trzech ostatnich dni życia polskiej królowej Cecylii Renaty, żony Władysława IV. Próba przypomnienia niezwykłej kobiety. Portret władczyni, matki, żony, artystki, cichej buntowniczki i ofiary dynastii. Kobiety niepięknej, ale wielbiącej piękno.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

czytam_podrozuje | 2019-05-28
Przeczytana: 28 maja 2019

Książka na maksymalnie jedną godzinę czytania z której nie można się nic konkretnego dowiedzieć. Szkoda. Kupiłam ze względu na historię której nie wcześniej nie wiedziałam i dalej niestety nie wiele wiem. Rozczarowana.

Urszula | 2018-06-02
Na półkach: Przeczytane, 2018

1. Krótkie opowiadanie historyczne, bez znajomosci kontekstu mało wartościowe.
2. Bardzo proste w formie.
3. O kobietach w czasach gdy ich wartość była wyznaczana ich rodem i płodnością; o tragizmie losu tych, które nie miały głosu.
4. Nie porywa, nie zachęca do poznania tego okresu czy tez historii wspomnianych kobiet.

eduko7 | 2017-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2017

"Z mocną, dolną szczęką, cienkimi włosami w odcieniu miedzi, blada, sztywna, zimna i skryta jak wszystkie Habsburżanki nie pasowała do dobrodusznego, pogodnego Władysława, który miał gorący temperament, kochał wesołe, łatwe i piękne kobiety, biegłe w miłosnej materii."
Cecylia Renata Habsburżanka szybko odkrywa, że nie jest tą jedyną, wybraną. Nie zaspakaja oczekiwań męża. Oczarowana, zafascynowana nim odkrywa też, że Władysław IV Waza odbiega od stworzonego sobie przez nią przed laty, wyidealizowanego obrazu. Znosi upokorzenia ze strony męża, dworzan, a nawet własnej rodziny. Wypełnia obowiązki królowej narodu, który jej nie akceptuje. Ma świadomość dworskich intryg, spisków. Czuje się osamotniona i niekochana, a jednak stara się być dobrą żoną. Samotną, nieszczęśliwą, krytykowaną za swą pobożność, niedoskonałość fizykalną, niedocenianą jako sojusznik w kontaktach z cesarstwem. Z czasem staje się podejrzliwa, smutna i coraz bardziej zabobonna. Nie jest piękna zewnętrznie, ale ma...

Magda | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

Recenzja na blogu :)

joan_stark | 2017-08-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia, 2017
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Bardzo krótka historia Cecylii Renaty, polskiej królowej, żony Władysława IV - niesamowicie ciekawa książka, na pewno sięgnę po inne powieści tej autorki.

edi-bk | 2017-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 30 lipca 2017

Książka z tych co to otwierasz na chwilkę, żeby tylko zorientować się o czym i czy ciekawa- po czym odkładasz po paru godzinach przeczytaną :)))
Raczej wymyślona niż historycznie wierna historia ostatnich dni królowej Cecylii Renaty, żony Władysława IV. Świetnie pokazana rola kobiet a szczególnie władczyń o których historia tylko czasami wspomina. A szkoda.
Mnie wciągnęła od pierwszej strony.

Joanna | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

Janina Lesiak jest jedną z nielicznych polskich pisarek, które podjęły trudne wyzwanie tworzenia polskiej powieści historycznej. W centrum uwagi autorki znalazły się sylwetki znanych i trochę zapomnianych już kobiet z rodów królewskich osadzonych w realiach zamierzchłych czasów.
Cykl fascynujących i przywróconych współczesności do życia postaci rozpoczyna " Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej". Jest to rodzaj historycznego, rozbudowanego eseju portretującego polską królową Cecylię Renatę Habsburżankę, żonę Władysława IV.
Akcja powieści toczy się w Wilnie, w ciągu trzech ostatnich dni życia królowej .
Wydając na świat drugie martwe dziecko - umierająca królowa dokonuje rozrachunku swojego zaledwie trzydziestotrzyletniego życia. Brakuje w nim intymności, miłości, prywatności, nawet komnata w której umiera królowa przepełniona jest dworzanami, sługami.
Atmosfera nieprzyjaznego dworu w Wilnie, brak zainteresowania a wręcz lekceważenie ze strony króla Władysława IV ,...

edit3008 | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 05 października 2016

Takie sobie fantazjowanie autorki o ostatnich 4 dniach życia żony Władysława IV. Czyta się lekko, ale to smutna lektura. Trochę za mało tła historycznego i bardzo krótka. Raczej lektura kobieca...

Publikacje historyczne, a dokładnie te dotyczące ważnych postaci kobiecych polubiłam zaczytując się w romansach historycznych Philippy Gregory. Ona pierwsza przeniosła mnie w świat królów, rycerzy i... władczych kobiet. Na lekcjach historii nie miałam możliwości poznać wielu ciekawostek, które sprawiłyby, że historia stałaby się moim ulubionym przedmiotem. Na szczęście po pewnym czasie sięgnęłam po literaturę, w której choć fikcja miesza się z prawdą, to wiele mnie uczy. Czy Janina Lesiak sprostała moim oczekiwaniom i zachwyciła podobnie jak wspomniana Pani Gregory?

(...)

Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej to książka poruszająca, którą czyta się niezwykle szybko. Polecam miłośnikom historii, którzy nie będą mieć żadnych problemów z przyswojeniem treści. Jest to opowieść o wspaniałej osobie, w której fikcja umiejętnie przeplata się z prawdą.

więcej na: http://krainaksiazkazwana.blogspot.ie/2016/09/wspomnienie-o-cecylii-smutnej-krolowej.html

Fantasy-Bestiarium | 2016-08-25

Historia Cecylii Renaty Habsburżanki zapada mocno w pamięci, dzięki emocjonalnym losom pokazującym życie prawdziwej kobiety. Żona Władysława IV Wazy była kobietą nowoczesną, emocjonalną, która nie zaznała jednak szczęścia w miłości, ani nie miała szczęścia w byciu matką. Wszystkie jej dzieci umierały w bardzo młodym wieku, a ona sama zmarło poprzez komplikacje po porodzie. Cecylia poroniła, co odbiło się na niej bardzo mocno, mąż zbytnio nie okazywał jej miłości, a liczne krytyki społeczne i zerwanie więzi rodzinnych sprawiły, że była nieszczęśliwa. Podporządkowała swoje całe szczęście osobiste racji stanu.

Cecylia Renata Habsburżanka w niniejszej publikacji wspomina swój ślub i nadzieje jakie z nim wiązała. Snuje liczne wspomnienia, analizuje własne życie, które z biegiem czasu zdało się rozpadać. Życie przeciekało jej przez palce, a ona sama stawała się coraz bardziej nieszczęśliwa. Liczne bogactwa nie przyniosły szczęścia, a miłości, której tak bardzo pragnęła nie było dane jej...