Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Ag2S

Zbeletryzowany i nieco fantastyczny zapis trzech ostatnich dni życia polskiej królowej Cecylii Renaty, żony Władysława IV. Próba przypomnienia niezwykłej kobiety. Portret władczyni, matki, żony, artystki, cichej buntowniczki i ofiary dynastii. Kobiety niepięknej, ale wielbiącej piękno.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

Joanna | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

Janina Lesiak jest jedną z nielicznych polskich pisarek, które podjęły trudne wyzwanie tworzenia polskiej powieści historycznej. W centrum uwagi autorki znalazły się sylwetki znanych i trochę zapomnianych już kobiet z rodów królewskich osadzonych w realiach zamierzchłych czasów.
Cykl fascynujących i przywróconych współczesności do życia postaci rozpoczyna " Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej". Jest to rodzaj historycznego, rozbudowanego eseju portretującego polską królową Cecylię Renatę Habsburżankę, żonę Władysława IV.
Akcja powieści toczy się w Wilnie, w ciągu trzech ostatnich dni życia królowej .
Wydając na świat drugie martwe dziecko - umierająca królowa dokonuje rozrachunku swojego zaledwie trzydziestotrzyletniego życia. Brakuje w nim intymności, miłości, prywatności, nawet komnata w której umiera królowa przepełniona jest dworzanami, sługami.
Atmosfera nieprzyjaznego dworu w Wilnie, brak zainteresowania a wręcz lekceważenie ze strony króla Władysława IV ,...

eduko7 | 2017-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2017

"Z mocną, dolną szczęką, cienkimi włosami w odcieniu miedzi, blada, sztywna, zimna i skryta jak wszystkie Habsburżanki nie pasowała do dobrodusznego, pogodnego Władysława, który miał gorący temperament, kochał wesołe, łatwe i piękne kobiety, biegłe w miłosnej materii."
Cecylia Renata Habsburżanka szybko odkrywa, że nie jest tą jedyną, wybraną. Nie zaspakaja oczekiwań męża. Oczarowana, zafascynowana nim odkrywa też, że Władysław IV Waza odbiega od stworzonego sobie przez nią przed laty, wyidealizowanego obrazu. Znosi upokorzenia ze strony męża, dworzan, a nawet własnej rodziny. Wypełnia obowiązki królowej narodu, który jej nie akceptuje. Ma świadomość dworskich intryg, spisków. Czuje się osamotniona i niekochana, a jednak stara się być dobrą żoną. Samotną, nieszczęśliwą, krytykowaną za swą pobożność, niedoskonałość fizykalną, niedocenianą jako sojusznik w kontaktach z cesarstwem. Z czasem staje się podejrzliwa, smutna i coraz bardziej zabobonna. Nie jest piękna zewnętrznie, ale ma...

Renax | 2016-03-15
Przeczytana: 14 marca 2016

Recenzja premierowa

Książka jest krótka, ale intensywna i zapadająca w pamięć. Jest to fabularna narracja trzech ostatnich dni życia drugiej żony Władysława IV Wazy, Cecylii Renaty Habsburżanki. Jest to unaoczniający monolog wewnętrzny kobiety, która poroniła ciążę, która wie, że słabnie i która czeka na męża, czeka daremnie.
Bardzo mocna książka, emocjonalna, zapadająca w pamięć.
Książka ta ukazuje nowoczesne, feministyczne spojrzenie na bycie królową. Każda dziewczynka marzy o byciu królewną. Tutaj, w tej historii widać, że tak naprawdę to lepiej było być kurtyzaną, że królowa to los smutny, to bycie non-stop inwigilowaną, krytykowaną, bycie żywym inkubatorem dla następcy tronu, to źródło profitów dla męża, to zerwanie więzi z rodziną, to podporządkowanie szczęścia osobistego racji stanu.
Cecylia Renata wspomina swój ślub i swoje nadzieje. Wspomina uroczego księcia i następnie analizuje kolejne etapy bycia coraz bardziej nieszczęśliwą. Pieniądze nie dały jej szczęścia,...

Jeżynka | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2016, Rezerwacja
Przeczytana: 06 maja 2016

Bardzo chciałam przeczytać tę książkę. Uwielbiam historię pisaną szczególnie przez pryzmat kobiet które ją tworzyły. Książkę "Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej" zażyczyłam sobie w prezencie imieninowym i byłam bardzo zadowolona że ją dostałam.
Szykowałam się na czytelniczą ucztę, zachęcona jeszcze Waszymi pozytywnymi recenzjami i... srogo się zawiodłam bo po godzinie książka już była przeczytana a ja nie mogłam wyjść ze zdumienia że to już.

Powiastka ta liczy sobie 120 stron choć spokojnie można byłoby ją zmieścić na 60 bo czcionka przypomina wielkością tę która występuje w książeczkach dla dzieci które zaczynają naukę samodzielnego czytania.
Dodam jeszcze że w regularnej cenie trzeba za nią zapłacić 35 złotych. Wszystko to sprawia że, niezależnie od treści, poczułam się zrobiona w przysłowiowego "balona" i kończąc lekturę czułam duży niesmak.

Wszystko to sprawia że trudno mi obiektywnie ocenić treść książki. Sam temat jest oczywiście ciekawy (choć panowanie dynastii...

edit3008 | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 05 października 2016

Takie sobie fantazjowanie autorki o ostatnich 4 dniach życia żony Władysława IV. Czyta się lekko, ale to smutna lektura. Trochę za mało tła historycznego i bardzo krótka. Raczej lektura kobieca...

DomowaKsięgarnia | 2016-03-24

Janinie Lesiak udało się uchwycić i oddać delikatność oraz wrażliwość osoby Cecylii Renaty. Pokazać jej dramat życiowy, jakim była niemożność urodzenia silnego i zdrowego potomka. Autorka przypomniała nam tę wrażliwą i kruchą istotę, która była jedynie narzędziem w politycznej machinie dynastycznych interesów.

więcej na http://domowaksiegarnia.blogspot.com

wasilka | 2016-03-11
Przeczytana: 10 marca 2016

Większość królewskich małżonek w polskiej historii była raczej nudna. To kobiety spokojne, sumiennie wykonujące swoje obowiązki i wiodące żywot uporządkowany. Niektóre z nich zostały zapomniane przez potomnych, część zasłużyła na miano niekochanych. Najchętniej czytamy i wspominamy władczynie o ponadprzeciętnych zdolnościach lub barwnym i przepełnionym skandalami życiu. Choć były nielubiane, zapisały się na trwałe w pamięci wszystkich. Zaborcza i wybuchowa Bona Sforza, skandalistka Barbara Radziwiłłówna czy zgorzkniała Anna Jagiellonka. Polskie królowe, znane i mniej popularne, nie miały łatwego życia, często zmagały się z samotnością, niezrozumieniem poddanych, odrzuceniem ze strony małżonka i niespełnionymi marzeniami.
Janina Lesiak postanowiła stworzyć cykl portretów niezwykłych i często zapomnianych kobiet. Pierwszym z zamierzonych wizerunków jest "Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej".
Cecylia Renata Habsburżanka (1611 - 1644), córka cesarza Ferdynanda II i Marii Anny...

jeke | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

1644 rok. Cecylia Renata Habsburżanka, żona króla polskiego Władysława IV Wazy przygotowuje się w Wilnie do kolejnego porodu. Z każdym dniem jednak czuje się coraz gorzej i martwi się o dziecko, które przestało się ruszać w jej brzuchu. W ciągu trzech dni wspomina swoje dzieciństwo na dworze ojca -cesarza Ferdynanda II, ślub i pożycie z Władysławem IV oraz stosunki panujące na sarmackim dworze.

Na polskim dworze czuła się samotna i nieszczęśliwa. Nie liczono się z jej zdaniem. Wrogowie szydzili z niej i rozpuszczali nieprawdziwe informacje na jej temat. Wbrew jej woli oddalono od niej pannę von Eckerin, która przybyła z nią na polski dwór i była jej przyjaciółką, mleczną siostrą. Nie miała nikogo innego komu mogłaby zaufać, kto otoczyłby ją szczerą opieką, gdy chorowała.

Król nie przyszedł do Cecylii Renaty, gdy urodziła mu pierworodnego następcę. Był wzruszony, ale żony nie odwiedził nawet na chwilę. Nawet jej nie lubił, wypełniał tylko dynastyczne powinności. Władysław IV po...

Anka | 2016-07-10
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 10 lipca 2016

Po książkę sięgnęłam zachęcona pozytywnymi recenzjami. Spodziewałam się opowieści o nieznanej królowej, dostałam opowiastkę na niecałe 2 godziny czytania.
Jeśli nie wiesz kim była Cecylia i jakie panowały za jej czasów koneksje i układy na dworach europejskich, to z tej książki raczej się nie dowiesz. Autorka nie zrobiła żadnych przypisów, nie wyjaśniła tła epoki, ani rządzących nią interesów, to jest największy minus tej książki. To powoduje, że dla niezorientowanego czytelnika, jest to opowiadanie (124 s.) umierającej kobiety o swoim nieszczęśliwym życiu, czyli książka jakich wiele.....

Paulina Zaprzałka | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

"Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej" to opowieść o trzech ostatnich dniach z życia mało znanej osoby, Cecylii Renaty, która była żoną polskiego króla, Władysława IV. Książka jest niewielkiej objętości (124 strony), ale jest bardzo bogata w treść. Zawiera dużo cennych informacji, nie tylko o samej bohaterce, ale i o historii Polski.

Królowa ma urodzić kolejne dziecko, ale słabnie z każdą chwilą, a brak wsparcia ze strony męża dodaje jej tylko trosk. Wspomina swoje życie, gdy była młoda i już po dotarciu na dwór polskiego władcy. Nie bez powodu została nazwana smutną królową. Starała się być dobrą żoną, ale to co otrzymywała w zamian nie było warte żadnego trudu. Jej rola, dla Władysława IV ograniczała się do urodzenia następny tronu. Nie poświęcał jej uwagi, bardziej interesował się innymi kobietami. Cecylia, nawet umierająca, zadbać chciała o przyszłość najstarszego syna. Starała się być silna, nie pokazywać jak bardzo martwi się o swoje nienarodzone dziecko. Bała się...