Trzech pancernych i pół

Seria: Ważne sprawy dziewcząt i chłopców
Wydawnictwo: Wydawnictwo Harcerskie

Opowiadanie nagrodzone w konkursie Wydawnictwa Harcerskiego i Głównej Kwatery ZHP w roku 1969. Opracowanie graficzne Krystyna Ozimowska-Pawłowicz. Lata 60' gdzieś w małym miasteczku w Polsce. Grupka dorastających dzieci bawi się w "pancernych" w porzuconym wojennym wraku tworząc zgraną paczkę kolegów. Do momentu aż pojawia się Zakus, który przejmuje kontrolę nad grupą i przeprowadza...

Opracowanie graficzne Krystyna Ozimowska-Pawłowicz.

Lata 60' gdzieś w małym miasteczku w Polsce. Grupka dorastających dzieci bawi się w "pancernych" w porzuconym wojennym wraku tworząc zgraną paczkę kolegów. Do momentu aż pojawia się Zakus, który przejmuje kontrolę nad grupą i przeprowadza "reorganizację paczki". Przetrwali ją jedynie Zenek i Bysio, którzy razem z Zakusem tworzą nowych "pancernych". Wyrzucony z paczki Dryś poprzysięga zemstę. Oprócz trzech pełnoprawnych "pancernych" jest jeszcze "półpanc" Pitułka, którego Zakus mami pełnoprawnym członkostwem w grupie. "Pancerni" organizują akcję która okazuje się uruchomienie koparki ojca Zenona. W wyniku nieopatrznej manipulacji koparką uszkodzone zostają deski przykrywające wykop na budowie oraz sterta pustaków. Chłopcy uciekają z budowy. Świadkiem wydarzenia jest Dryś który wykorzystuje sytuację by zaszantażować "Pancernych" o przyjęcie go do paczki... nie wszystko jednak idzie po jego myśli... a "piękny styl pancernych" okazuje zupełnie inne oblicze.

źródło opisu: Własne + Wydawnictwo Harcerskie, 1970

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

sulibrat | 2019-03-04
Przeczytana: 04 marca 2019

Uwielbiam książki i opowiadania Niziurskiego. Jasne, że są szyte grubymi nićmi socrealizmu i socjalistycznej pedagogiki - zwłaszcza te starsze. Ale nie można się oprzeć tak żywo rysowanym postaciom nastoletnich chłopców. Sam taki byłem. Paczka kumpli, wolność, masa pomysłów i miejsca gdzie można je realizować. To prawdziwa szkoła życia. Tak, książki Niziurskiego są cudownym powrotem do lat szczenięcych.

"Trzech pancernych i pół" jest książką o rozmiarze opowiadania więc czytało się ją w mig, tym bardziej, że styl Niziurskiego jest tak rzutki. Jest to w zasadzie biały kruk, trudno jest dostać to wydanie a jak mi się wydaje, nie pojawiło się ono w żadnym zbiorze.

Książka tym razem jest ewidentnie pedagogiczna (rok 1969) ale nie aż tak nachalna jak o wiele wcześniejsze utwory. Będąc dorosły można całą akcję oceniać tylko w jeden sposób... ale czy dla dzieci jest to tak oczywiste? Tym bardziej, ze Zakusowi nie można odmówić racji: "Nie wiesz jak postąpić, matematyki się...