Spotkania w mroku

Okładka książki Spotkania w mroku Cornell Woolrich
Okładka książki Spotkania w mroku
Cornell Woolrich Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Seria z Puzzlami kryminał, sensacja, thriller
Seria z Puzzlami
Rendezvous in black
C&T Crime & Thriller
2006-01-01
2006-01-01
Robert P. Lipski
strach śmierć życie

Satysfakcjonująco pomysłowy kryminał, kryjący w sobie kilka odmiennie poprowadzonych niemal pod każdym względem historyjek, ściśle powiązanych w całość sztywną nicią fabularną. Doświadczenie jest interesujące i generalnie doskonale się sprawdza, tyle że autor z biegiem fabuły najwyraźniej coraz mocniej sobie uświadamiał, że wyjdzie mu cienka książeczka, i co historyjka, to wlewał do niej więcej i więcej fabularnej wody. Nie zepsuł może w ten sposób samego konceptu, ale zdecydowanie go rozwodnił, rozwadniając też przyjemność płynącą z lektury.

Głównym bohaterem - choć rzadko widocznym - jest pochodzący z małego miasteczka chłopak, który mści się za śmierć swojej ukochanej, wyjątkowo nieszczęśliwie zabitej wyrzuconą z turystycznego samolotu pustą butelką. Ponieważ pilot już nie żyje (wpadł pod wagon metra),lista zemsty obejmuje pięciu pasażerów. Chłopak zrobi wszystko, by cierpieli oni takie same męki, jakich doświadczył on sam.

Powieść została podzielona na siedem rozdziałów - dwie fabularne klamry i pięć podstawowych historii, po jednej na każdego z pasażerów. Wbrew pozorom trup nie pada tutaj gęsto, a i również - co chwilami bywa niepokojące - nie ma co liczyć na pełnoprawne śledztwo. To - na pół gwizdka - pojawia się dopiero powyżej połowy objętości książki. A gdy się już pojawia, rozczula - w ten zły sposób - dość kuriozalnym postępowaniem stróżów prawa oraz niezbyt mądrymi dialogami.

"Spotkania w mroku" zapewnią więc chwilę nie aż tak tuzinkowej rozrywki, ale mało prawdopodobne, że zapadną głębiej w pamięć...

Zacznę od tego, że fabuła jest naprawdę ciekawa. Niestety książka jest dość przewidywalna a opis postaci bardzo powierzchowny co powoduje, że bohaterowie są nam obojętni. To dość ciekawa historia, która nie trzyma absolutnie w napięciu.

• Półka mamy
  • Legimi audio