Mediator

Tłumaczenie: Krzysztof Bereza
Wydawnictwo: Amber
Shooting Star
porwanie, mediator, okup

Piętnastoletnia Anne Carson zostaje porwana. Jej rodzina - milionerzy z Melbourne - jest gotowa zapłacić każdą sumę, żeby odzyskać dziewczynkę. Nie zawiadamiają policji. Wynajmują byłego policyjnego mediatora. Chcą, żeby tylko on kontaktował się z porywaczami. Frank Calder przyjmuje zlecenie, chociaż jest przekonany, że Carsonowie popełniają błąd. Zwłaszcza gdy odkrywa, że to nie pierwsze...

Piętnastoletnia Anne Carson zostaje porwana.
Frank Calder przyjmuje zlecenie, chociaż jest przekonany, że Carsonowie popełniają błąd. Zwłaszcza gdy odkrywa, że to nie pierwsze porwanie w ich rodzinie. I że porywacze nie żądają okupu...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

PMat | 2013-05-25
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: maj 2013

W swojej najbardziej nagradzanej powieści „Przeklęty brzeg” Temple podjął połowicznie udaną próbę wyjścia poza ramy gatunku. W powstały parę lat wcześniej „Mediatorze” nie widać tak ambitnego zamysłu, powieść jest klasycznym kryminałem, ale moim zdaniem paradoksalnie wychodzi jej to na dobre.
Mamy tu bardzo zwartą konstrukcję, od początku do końca podporządkowaną skomplikowanej intrydze, nieustannie trzymającą w napięciu. Australijski pisarz jest lakoniczny i precyzyjny, nie traci czasu na niepotrzebne wątki poboczne.
I dobrze, bo fabuła skupiona wokół zagadkowego porwania nastolatki z wpływowej rodziny milionerów z Melbourne broni się sama. Sam motyw kidnapingu jest ponadto rzadko eksploatowany w literaturze, co dodatkowo zwiększa przyjemność z lektury.
Główny bohater Frank Calder ma chandlerowski rys twardziela z zasadami, odruchowo wzbudza sympatię, co jest tym łatwiejsze, że narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. Stopniowo odkrywa on mroczne tajemnice rodziny Carsonów –...

Volumen | 2012-08-05

Całkiem dobra sensacja.

Seweryn95 | 2016-02-01
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Na początku troszkę się nudziłem, styl pisania nie do końca mi odpowiadał. Czułem się tak jakbym czytał powieść nie do końca doświadczonego pisarza, który chce pokazać wszystko aż "za bardzo". Z czasem jednak akcja rozwinęła się dość ciekawie i ostatnie strony na prawdę trzymały w napięciu. Jest to dobra książka, po przeciętnym starcie jest lepiej, dlatego ocena jaką jej wystawiłem wydaje mi się sprawiedliwa.

3/52

Joanna | 2013-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2013

Bardzo dobrze napisany kryminał, ciekawa historia specyficznej rodziny, a wątek porwania niezwykle stopniujący napięcie.

Marta Antczak | 2016-10-02

Bardzo mi przykro, ale nie rozumiem tego rozgłosu, ochów i achów wokół autora.

Skandynawska | 2016-06-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2016

Pomysł dobry, ale wykonanie średnie. Szkoda.

MichuAgu | 2016-11-30
Katie97 | 2016-05-26