Zdrada

Tłumaczenie: Halina Thylwe
Wydawnictwo: Świat Książki
Svek
literatura szwedzka,

Eva i Henrik są małżeństwem od piętnastu lat i mają małego synka, ale w ich związku od dawna panuje marazm. Pewnego dnia Eva odkrywa, że mąż znalazł inną kobietę, do czego nie chce się przyznać. Zdesperowana, postanawia się zemścić, przeżywając przygodę z właśnie poznanym Jonasem. Nic nie wskazuje, że młody mężczyzna jest groźnym psychopatą, a znajomość przerodzi się w prawdziwy koszmar... Pełen napięcia thriller psychologiczny o tym, że urażona duma jest najgorszym doradcą, a igranie z ogniem śmiertelnie niebezpieczne.

źródło opisu: Świat Książki, 2006

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

wiech | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

Zdrada i kłamstwo. Miłość i nienawiść. Zemsta i konsekwencje.
Świat Evy wali się, gdy dowiaduje się o zdradzie męża. Traci grunt pod nogami. Chce ranić, niszczyć. Planuje zemstę. Rozpoczyna się powolna, psychologiczna gra zdradzanej kobiety… A mąż wciąż kłamie, kłamie prosto w oczy.
Zdrada boli. Wywołuje nienawiść. Ale czy można rozkoszować się zemstą? I kto tak naprawdę został skrzywdzony, a kto wykorzystany? Sama nie wiem, po czyjej stronie byłam.
Owszem, to jest thriller, ale przede wszystkim doskonała powieść psychologiczna.
Książki nie da się odłożyć. Wzięłam do ręki i już nie wypuściłam.

talia44 | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

"Zdrada" to książka szwedzkiej pisarki Karen Alvtegen specjalizujacej się w thrilerach psychologicznych.
Główna bohaterka Eva dowiaduje się,że mąż ją zdradza i postanawia sie zemścić na mężu i jego kochance Lindzie.W barze przypadkowo poznaje młodszego od siebie mężczyzne i ta przelotna znajomośc doprowadza do tragedii i takich zwrotów akcji,że od ksiazki trudno się oderwać.
Autorka głęboko wkracza w psychike swoich bohaterów,porusza trudne tematy takie jak nienawiść,zdrada,kara i wina.
"Nie ma kar ani nagród,są jedynie konsekwencje"
Ksiązka jest napisana bardzo prostym i oszczędnym językiem i ma bardzo ciekawą narracje.Wydarzenia poznajemy z perspektywy trzech bohaterów a każdy z nich przedstawia je w inny sposób.
"Zdrada" nie jest czytadłem o którym sie zapomina zaraz po przeczytaniu,daje do myślenia,trzyma w napieciu i ma nieprzewidywalne zakończenie.

Lilian | 2016-07-24
Na półkach: Książki W, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2016

Książka zaliczana do gatunku thrillera, ale sporo tu psychologicznego studium zdrady, zarówno osób zdradzanych jak i zdradzających.

Wiele sytuacji przedstawionych jest z perspektywy każdej ze stron i widać jak czasami opacznie interpretujemy zachowanie drugiej osoby i jak ważna jest rozmowa. Jedno wypowiedziane zdanie lub słowo może zaważyć na dalszej przyszłości.

Najciekawsza jednak postać to Jonas - ze swoimi obsesjami i "przymusami"

Jest tu może kilka nieścisłości i naciągania fabuły , ale można przymknąć na to oko, gdyż książkę czyta się naprawdę z zainteresowaniem i nigdy nie wiadomo, w którym kierunku autorka poprowadzi akcję

Wioletta | 2016-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2016

Szwecja. Jak miło. Zdrada. Już miło być nie może. Czy zdrada może mieć różne oblicza? Zdrada to zdrada. Tę książkę warto przeczytać, jest krótka, na jeden wieczór i świetnie podana.
Czytałam nie mogąc się doczekać co będzie na każdej kolejnej kartce. Im dalej tym bardziej byłam wciągana w ten wir.
Małżeństwo, w którym żona podejrzewa męża o niewierność. I co dalej. Mężczyzna opiekujący się ukochaną w śpiączce. To drugi tor.
Nie myślałam, że dostanę coś takiego.

Wojciech Gołębiewski | 2014-09-03
Przeczytana: 03 września 2014

Rozprzestrzeniła się moda na literaturę skandynawską, a nazwisko zaczynające się na pierwszą literę alfabetu faworyzuje autorkę „Zdrady”. Alvtegen napisała omawianą książkę w 2003 roku, chronologicznie trzecią spośród siedmiu. Recenzenci uwzięli się klasyfikując ją jako thriller i opowieść o miłości. Na thriller to za nudne /szczególnie I połowa/, za mało narastającej grozy i brak trupów, a miłości, oprócz własnej, nie zauważyłem. Nie mnie diagnozować bohaterów, powiem więc ino, że uosobieniem ZŁA są Eva i Jonas, oboje przeczuleni na punkcie porzucenia, a w ogóle „chorych” na niedowartościowanie. Problemem małżenstwa Evy i Henrika nie są kochanki, lecz obojętność i wynikające z niej „niedopieszczenie” partnerki.
Akcja jest banalna i przewidywalna, poziom zaś obniżają banialuki pseudofilozoficzne. Np. o współczesnym małżeństwie: /str.61/
„..Zniknęły wzajemne ...

aga | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Od początku do ostatniej kartki ta książka trzymała mnie w napięciu. Tkwiłam w zaciekawieniu i oczarowaniu.
Ta książka to konkret. Nie wyrzuciłabym żadnej strony, żadnego opisu, żadnego zdania. Jest idealnie opisana i napisana.
Historia na pozór banalna. Ale pokazane są emocje i myśli wszystkich stron dramatu.
Myślę że każdy znajdzie tu coś co zmusi go do zamyślenia się. Zmusi do refleksji, do zadumy.
Jestem bardzo miło zaskoczona. Nie spodziewałam się takich emocji i wzruszeń. Książeczka jest niepozorna, krótka i tytuł, który sugeruje że to kolejna nudna historia o trójkącie. Zaskoczenie mnie zadziwiło. Nie tego się spodziewałam. Więc tym bardziej mi się podobało.
Polecam

Kokosanka | 2015-08-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Książka naprawdę wciąga. Przeczytałam ją w kilka godzin. Bardziej jest to powieść psychologiczna aniżeli thiller, ale tak czy siak bardzo mi się podobała. To przerażające jak jak taki facet jak Jonas może narobić szkód. On jest wręcz przerażający!! Uśmiałam się z jednej sytuacji, jak Eva poszła do urzędu pytać o pesel i dane obcych osób a tam dali to bez problemu. Już widzę taką sytuację w polskim urzędzie :) Henrik to taka dupa z wąsem, totalna łamaga, gdzie żona za wszystko go wyręcza. Masakra!! Polecam!!

emindflow | 2012-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Kapitalna książka. Zabierałem się do niej bez większego przekonania i ... nie mogłem się oderwać aż do ostatniej strony. Doskonałe studium psychologiczne. Miłość i nienawiść, spokojne życie i tragiczna śmierć, powszechna uznanie i banicja - jak niewiele potrzeba, żeby wahadło życia w jednej chwili wychyliło się na drugą stronę. Książka prawdziwa do bólu. Gorąco polecam.

Paulina | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

REWELACYJNA książka!
Gdy zaczęłam,nie wiedziałam iż nie będę mogła się od niej oderwać przez następne godziny dopóki jej nie skończę.
Psychologiczne studium uczuć i emocji bohaterów,rosnące napięcie,aż do zaskakującego zakończenia.
Skłania do przemyśleń,refleksji.
Na długo zostanie w mojej pamięci.
Koniecznie musicie przeczytać :)

Kaka | 2013-02-27

"Zdrada" skradła mi kilka dobrych godzin z życiorysu. Jak usiadłam do czytania tak wstałam dopiero po ostatnim słowie w książce. Bardzo wciągająca, smutna i przerażająca historia. A mądry czytelnik znajdzie dla siebie pożyteczny morał. Polecam serdecznie, z pewnością lektura ta nie będzie stratą czasu.