Entliczek pentliczek

Okładka książki Entliczek pentliczek
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 30) Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 30)
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Hickory Dickory Dock
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-04-21
1991-01-01
Data 1. wydania:
1993-01-01
Aleksandra Ambros

Zaplątana sprawa czyli idealna dla analitycznego umysłu Herkulesa. Powiązania, tropy, oczywistości i nieoczywistości.
Polecam

Polecam

Tym razem niezawodny Poirot rozwiązuje nieoczywistą zagadkę tajemniczych zniknięć. Akcja ma miejsce w studenckim akademiku. Zderzenie nowoczesnych poglądów młodzieży i tradycyjnych metod i "szarych komórek" detektywa :) Ciekawa i wartka akcja.

Kolejne, fascynujące, spotkanie z Herkulesem Poirot...
Zaskakujący finał...
Świetny klimat...
Polecam.

Kolejne, fascynujące, spotkanie z Herkulesem Poirot...
Zaskakujący finał...
Świetny klimat...
Polecam.

To moja pierwsza Christie. Dopadła mnie znienacka, gdy leżałem chory w łóżku. Wybór był następujący: "I nie było już nikogo" lub "Entliczek pentliczek". I choć pierwsza pozycja, stanowiąca niewątpliwie trzon kanonu bibliografii autorki, byłaby na pierwszy rzut oka najodpowiedniejsza dla kogoś, kto Christie nie czytał (takiego jak ja), to z wielu powodów zdecydowałem się na przypadkową opowieść z przepastnej sekcji opowieści o zagadkach kryminalnych Herculesa Poirot. "I nie było już nikogo" oglądałem w co najmniej kilku adaptacjach filmowych i telewizyjnych. Mimo że kryminały nigdy nie zawładnęły moim życiem jako książki, swego czasu zatonąłem w kinie noir, a stamtąd prostą dróżką powędrowałem do adaptacji prozy Christie. Choć sam "Entliczek" także, jak wyczytałem, doczekał się ekranizacji, nie miałem okazji jej obejrzeć. I szczerze? Gdyby nawet się nadarzyła, najpewniej zatonęłaby w gąszczu poszarpanych motywów, wątków, scen i moich wspomnień, a dalej także wyobrażeń o nich, w tej bezkształtnej masie, którą wyobrażam sobie teraz, gdy myślę o filmie noir. Taki chyba los kryminałów, zwłaszcza tych pomniejszych, mniej odbiorcę angażujących. A "Entliczek" to książka z tej właśnie półki. Jest intryga. Nakreślona precyzyjnie, nie nazbyt rozwlekle, nie nazbyt szkicowo. Otóż mieszkańcom domu studenckiego, którego właścicielką jest niezbyt sympatyczna starsza pani, zaczynają ginąć rozmaite przedmioty. Zagadka trafia do Poirot za sprawą jego sekretarki, której siostra ten dom prowadzi. Lista zaginionych rzeczy intryguje detektywa i postanawia przeprowadzić osobiste śledztwo. Do oczywiście poprzez odkrywane tropy, liczne przesłuchania i kolejne wydarzenia, prowadzi go do rozwiązania. Na mój gust zbyt wydumanego i dość rozczarowującego. Historia mnie wciągnęła, czytało się nieźle, ale gdy zagadka głupio się wyjaśniła, straciłem serce dla tej historii. Gdybym obejrzał film na jej motywach, byłoby pewnie tak samo. Nie jestem z tych, którzy fetyszyzują zakończenia, za wszelką cenę forsują logikę, dowodzą, że autor plecie, wręcz przeciwnie, ale jednak w tej sytuacji kulminacja popsuła mi się trochę to doświadczenie. Może jednak sięgnę po "I nie było już nikogo". Gdy przeglądałem teraz listę ekranizacji, zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę nie pamiętam już zakończenia. Pamiętam natomiast, że było znacznie bardziej satysfakcjonujące.

Dobra intryga. Po latach wciąż trzyma fason.

Dobra intryga. Po latach wciąż trzyma fason.

Herkules jak zawsze w formie! Książka wciągająca, moim zdaniem jedna z najlepszych napisanych przez Agatę Christie.

Książka zapowiadała się ciekawie. Ciekawa sprawa, bohaterowie. Ale w trakcie czytania moja opinia zmieniała się. Zakończenie było do przewidzenia. Spodziewałam się więcej Poirota, a w tej książce prawie go nie było. Ogólnie książka była ciekawa, ale nie sięgnę po nią znowu w najbliższym czasie.

Na półkach: , , , ,

Niestety, ten tom z udziałem Poirota z pewnością nie dołączy do moich ulubionych kryminałów. Zwyczajnie się wynudziłam.

Studencki pensjonat miejscem zbrodni? Zaczyna się "niewinnie" - od dziwnych kradzieży, które trudno powiązać ze sobą. Później ginie jedna ze studentek. Jej śmierć ktoś próbuje upozorować na samobójstwo, ale nie wie, że sprawą zajmie się nie tylko policja, ale też Herkules Poirot. Czy ich współpraca pomoże w odkryciu prawdziwego przebiegu zdarzeń, pozwoli zapobiec kolejnym tragediom?
Jak zwykle Pani Agata Christie wykreowała ciekawe postaci i jeszcze ten pomysł na międzynarodową aferę w środowisku studentów. Wszystko to sprawiło, że w pełni dałam pochłonąć się lekturze.

Moim zdaniem jedna ze słabszych książek z Herkulesem w roli głównej. Wątki ciekawe ale akcja trochę nudnawa. W każdym razie czytałem dużo lepsze książki Agaty Christie.